
Vydejte se na nezapomenutelný zážitek do podzemí tvrze Bouda v Orlických horách. Ocitnete se v rozlehlém systému chodeb a sálů, které se táhnou až desítky metrů pod zemí. Prohlídka vojenské pevnosti v chladném a vlhkém prostředí podzemí, sestup po ocelovém schodišti a procházka po betonových cestách vás přenese zpět do doby, kdy zde českoslovenští vojáci připravovali obranu své vlasti. Navštivte tvrz Bouda, která není jen cestou do historie, ale také důležitým připomenutím odhodlání tehdejšího Československa bránit svou nezávislost.
Monument vojenské historie, to je tvrz Bouda
Tvrz Bouda je nejmenší dělostřelecká tvrz, která byla součástí československého opevnění z 30. let 20. století. Najdete ji v Orlických horách poblíž obce Těchonín. Byla součástí rozsáhlého obranného systému, který měl chránit Československo před možnou invazí ze strany Německa. Budování započalo v roce 1936 a do září 1938 byla tvrz stavebně dokončena. Zahrnuje pět objektů spojených podzemními chodbami, včetně dělostřeleckého objektu, kde měla být osazena dělostřelecká otočná a výsuvná věž se zbraněmi ráže 100 mm, a dalších bojových a technických objektů.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Za druhé světové války byla Bouda obsazena německou armádou, ale nikdy se nezúčastnila bojových akcí. Dnes je tvrz Bouda veřejnosti přístupná jako muzeum, které poskytuje pohled na historii československého opevnění z let 1935–1938. Je zapsaná na seznamu kulturních památek ČR. Tvrz Bouda je významným památníkem vojenské architektury ukazující odvahu československých vojáků bránit svou svobodu.

Co uvidíte a jinde nenajdete?
Dělostřelecká tvrz Bouda představuje zcela unikátní pevnostní komplex, který na našem území nemá obdobu.
- V pevnosti uvidíte dobře zachovalé velmi rozlehlé podzemní prostory. Také stav povrchových objektů je jedinečný – jen zde můžete zhlédnout objekt pro otočnou výsuvnou dělostřeleckou věž s otevřenou šachtou v původním stavu. Mimořádné jsou i četné stopy různých typů zkoušek prováděných na bojových objektech i v podzemí v době okupace a na objektech tvrze v poválečném období.
- Zajímavostí na dělostřelecké tvrzi Bouda je tzv. „posunutý bunkr“, kterým je pěchotní srub K – S 24, utržený a posunutý obrovskou explozí nálože odpálené v rámci německých zkoušek za okupace.
- V podzemí pevnosti se nachází Pietní místo připomínající, kolik obětí stál zánik Československa, přestože v období od května 1938 do dubna 1939 nedošlo k vyhlášení války.
- Pro návštěvníky jsou přístupné všechny objekty tvrze zvenčí i zevnitř. Prohlídka tvrze Bouda je ojedinělým zážitkem, neboť teprve zde si každý z nás uvědomí rozsah a kvalitu opevňovacích prací v Československu konce 30. let minulého století.

Zajímavé exponáty
- Před vchodovým srubem K – S 22a si můžete prohlédnout unikátní pětistřílnový pancéřový zvon. Je to jediný dochovaný a volně stojící pancéřový prvek tohoto typu z čs. opevnění.
- Na prohlídkové trase se nachází největší sbírka střílen, jejich torz a střepin pancéřových prvků, téměř kompletní ukázka jednotlivých prvků dobových protitankových a protipěchotních překážek, originální kusy železobetonových protitankových ježků a železných sloupů z protitankové překážky typu A.
- Unikátem je vystavený svážnicový vozík – jedná se o jediný, do dnešních dnů dochovaný původní vozík pevnostní úzkorozchodné železnice ze 30. let minulého století.
- Opravdu pozoruhodným exponátem je 85 mm pevnostní kanón vz. 44/59, který nikde jinde v ČR neuvidíte, než v tvrzi Bouda.
- Od roku 2023 můžete v muzeu shlédnout jedinečný exponát, názorný model otočné a výsuvné dělové věže v měřítku 1:10.

Typy prohlídek pro každého
Muzeum československého opevnění tvrze Bouda nabízí pro návštěvníky čtyři druhy prohlídek. Standardem je základní prohlídka, která trvá 90–100 min, která je určená k základnímu seznámení se s tvrzí. Podle ročního období a provozních možností si můžete vybrat: miniprohlídku (50–55 min), velký okruh (170–200 min) nebo nadstandardní prohlídku (až 300 min), která je výjimečná a určená opravdovým fandům vojenské historie a příznivcům neobvyklých zážitků.
Všechny prohlídkové trasy začínají a končí ve vchodovém srubu K – S 22a „Krok“.

Informace pro turisty
Uvnitř tvrze je chladno a vlhko, a někde i mokro. Teploty se v podzemí pohybují od 4,5 °C do cca 12 °C. Proto přizpůsobte této skutečnosti svoje oblečení a obuv. Na delší prohlídkové trasy je vhodné teplé oblečení a pevná, uzavřená obuv.
Kde dělostřeleckou tvrz Bouda najdete?
Pardubický kraj, okres Ústí nad Orlicí, u obce Těchonín, v lesích přírodního parku Suchý vrch – Buková hora.
Ke srubu se ale dostanete pouze pěšky. Vjezd automobilům je do lesa zakázán. Nejkratší přístupová cesta vede od parkoviště u Kramářovy chaty s rozhlednou na Suchém vrchu a poté po červené turistické značce (2,6 km). Z obce Těchonín, od železniční zastávky, můžete jít po zelené značce (cca 6 km).
Další trasy najdete na internetových stránkách www.tvrzbouda.cz/muzeum/kudy-k-nam.
Otevírací doba a vstupné
- květen–září: denně, pondělí – pátek v 11:00, 13:00 a 15:00 hod., sobota – neděle: každou hodinu od 10:00 do 16:00 hod.
- červenec–srpen: denně, každou hodinu od 10:00 do 16:00 hod, velký okruh ve 12:00 hod.
- říjen: sobota, neděle, státní svátek každou hodinu od 10:00 do 16:00 hod.
- listopad–duben: sobota, neděle v 11:00, 13:00 a 15:00 hod.
Aktuální informace o otevírací době a vstupném najdete na internetových stránkách www.tvrzbouda.cz/.

Kontakt na muzeum
Muzeum čs. opevnění – Dělostřelecká tvrz Bouda
561 66 Těchonín
tel.: +420 777 636 886
e-mail: info@tvrzbouda.cz
web: www.tvrzbouda.cz/
Děkujeme muzeu čs. opevnění – Dělostřelecká tvrz Bouda za poskytnutí fotografií.
Tip na výlet v okolí
Vydejte se přes Orlické hory do tvrze Hanička a navštivte Vojenské muzeum Králíky, kde poznáte dějiny a ocelové vysloužilce.