
Vojenské muzeum Králíky najdete nedaleko stejnojmenného města. V místech se koncem třicátých let 20. století horečně budovala československá opevnění, a nyní si přijdou na své zájemci o vojenskou historii. V expozicích muzea se setkáte s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, ale také s dokumenty věnovanými významným československým velitelům.
Vojenské muzeum Králíky ve své dnešní podobě bylo po letech usilovné práce nadšenců ze společnosti Armyfort otevřeno v roce 2010. Samostatně umístěné exponáty – tanky, kanóny, nejrůznější speciální vozidla, chladné i palné zbraně a mnoho jiného – doplňují také diorámy, nejnověji je „Jaro 45“ zachycující konec války v Evropě. Na „bojišti“ uvidíte válečné stroje a zbraně, stejně jako jejich vraky a torza, na našem území mnohdy dost vzácné. K dalším vystaveným novinkám patří například těžký podvalník P-50, což je speciální automobilový přívěs, určený k rychlé přepravě tanků, bojových vozidel pěchoty, obrněných transportérů a další techniky, nebo zrekonstruovaná Tatra 141 poháněná dvanáctiválcem o obsahu 14 825 cm³ a výkonu 185 koní.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.


Uvidíte zde i různé zajímavosti, které na našem území zanechala německá armáda. Jsou to třeba díly pro Flakzug – železobetonové prvky sloužící jako ochrana protiletadlových kanónů na plošinových vagónech – nebo Kugelstand, malý bunkr kulového tvaru jako úkryt pro jednoho člověka.
Na webových stránkách muzea se kromě jiného dozvíte také o akcích, které zde pořádají. Nejvýznamnější z nich je každoroční Cihelna (letos se koná 21. a 22. srpna), jedna z největších událostí věnovaná tématu obrany státu kdysi i dnes.
V blízkém okolí se zachovaly pevnostní objekty, z nichž dva si můžete prohlédnout zevnitř jako muzea opevnění: Králický řopík a dělostřeleckou tvrz Hůrka.
Při Vojenském muzeu Králíky funguje také Turistické informační centrum československých opevnění, které vám dá aktuální informace o všech přístupných nebo zpřístupňovaných objektech prvorepublikového pevnostního systému.
Kudy k Vojenskému muzeu Králíky?
Pojedete-li vlakem (trať 021 Hanušovice-Týniště nad Orlicí), v zastávce Prostřední Lipka vystoupíte a odtud půjdete asi 300 metrů pěšky po silnici směrem na Králíky. Při cestě automobilem sledujte na silnici směrovky „Vojenské muzeum”.
Jste-li vyznavači pěší turistiky, k muzeu vás přivede také Naučná stezka Vojenské historie – Králíky. Ta je situována na severním okraji města Králíky a vyznačena symbolem KČT pro naučné stezky v zelené barvě. Propojuje Velké náměstí v Králíkách s Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka (vstup do podzemí), prochází kolem bojových objektů této tvrze (prohlídka exteriérů), od kóty 666 (místo dalekého rozhledu) sestupuje k Vojenskému muzeu Králíky a k Muzeu čs. opevnění z let 1935-1938 – pěchotnímu srubu K – S 14 “U cihelny”. Nástup na trasu vybavenou více než 10 tabulemi s informacemi o čs. opevnění je u všech muzeí i na Velkém náměstí v Králíkách. Máte-li poznatků málo, pokračujte návštěvou zajímavého Leteckého muzea Ing. Jana Kašpara, kde se můžete stát na chvíli pilotem.
Kde Vojenské muzeum Králíky najdete?
Pardubický kraj, okres Ústí nad Orlicí, Prostřední Lipka
Kontakt
Vojenské muzeum Králíky
Prostřední Lipka 1, 561 69 Králíky
tel.: +420 604 407 901
e-mail: muzeum@armyfort.cz
www.armyfort.cz
Otevírací doba Vojenského muzea Králíky
Muzeum je otevřeno celoročně od úterý do neděle:
říjen až duben 10 až 16 hodin
květen až září 9 až 17 hodin
Zavírací dny jsou: Velikonoční pondělí, od 23. do 26. 12., 31. 12. a 1.1
Vstupné do muzea
základní 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné 290 Kč

Kde se najíst a ubytovat?
Penzion Na Čertovce
Dolní Orlice 100, 561 69 Červená Voda
tel: +420 603 941 411
e-mail: certovka.kotkova@seznam.cz
www.nacertovce.eu