Navštivte klášter Broumov a poznejte vzácnou kopii Turínského plátna!

klášter Broumov
Klášter Broumov. Foto Kateřina Ostradecká

Jestliže poznáváte rádi různá zajímavá a památná místa v České republice, pak nesmíte minut klášter Broumov. Navštivte barokní perlu, broumovský benediktinský klášter, který je plný unikátních uměleckých děl, tajuplných zákoutí i odkazů na bohatou historii místa. Nechte si povyprávět, jak v klášterním kostele objevili vzácnou kopii Turínského plátna. Čeká vás nezapomenutelný zážitek!

Benediktinský klášter Broumov je architektonickým skvostem a svou polohou na skalním ostrohu tvoří dominantu Broumova. Přijeďte a vyberte si z bohaté nabídky tradičních prohlídkových okruhů i speciálních akcí, jako jsou populární kostýmované nebo noční prohlídky.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zaostřeno na Baroko

To je název prohlídkového okruhu, který je zaměřený především na stopy barokního umění v broumovském klášteře. Navštívíte refektář, bývalou klášterní jídelnu, ve které se nachází vystavená kopie Turínského plátna, do něhož byl zabalený Ježíš Kristus po sejmutí z kříže, jediná na sever od Alp. Následuje návštěva klášterní knihovny s mnoha vzácnými tisky a sakristie. Součástí prohlídky je také bohatě zdobený barokní kostel sv. Vojtěcha, v němž byla v roce 1999 kopie Turínského plátna objevena.

Život v klášteře Broumov

Chcete se dozvědět zajímavé informace o každodenním životě mnichů? To zjistíte v rámci prohlídkové trasy Život v klášteře.

historická knihovna
Klášter Broumov-historická knihovna. Zdroj: klasterbroumov.cz
Refektář v klášteře
Klášter Broumov Refektář. Zdroj: klasterbroumov.cz

Klášterem od sklepa po půdu

Nenechte si také ujít jedinečnou příležitost nahlédnout do míst, která jsou běžně nepřístupná. Jedná se o mimořádné prohlídky broumovského kláštera – při okruhu Klášterem od sklepa po půdu uvidíte nejen historickou část, ale také rozsáhlé sklepní prostory, nově opravené prostory opatských sálů s výstavou Poklady z depozitářů, prostory 3. patra a nádhernou půdu.

Klášterem od sklepa po muzeum

V okruhu Klášterem od sklepa po muzeum opět vstoupíte do historické části kláštera, do opatské galerie, poznáte poklady z depozitářů a nádherné reprezentativní sály opatské rezidence s expozicí o historii Broumova a Broumovska. Přijďte a využijte možnost nakouknout do běžně nepřístupných prostor a za dveře Muzea Broumovska. Kapacita prohlídek je omezená, a proto je dobré si je předem zarezervovat.

Historie kláštera Broumov

Klášter v Broumově vybudovali benediktýnští mniši ve 14. století přestavbou původního gotického hradu. Jeho současnou podobu mu vtiskli v první polovině 18. století Kryštof Dientzenhofer a jeho syn Kilián Ignác a změnili jej ve skvostné dílo vrcholného baroka. Osud kláštera poznamenaly husitské války, velký požár města i doba nepřející řeholníkům. Klášter po dlouhá staletí fungoval jako duchovní, hospodářské i vzdělávací centrum regionu – v klášterním gymnáziu studoval mimo jiné i první český arcibiskup Arnošt z Pardubic, vlastenec Bohuslav Balbín či spisovatel Alois Jirásek.

Před několika lety prošly budovy i zahrada rozsáhlou revitalizací. Dnes je můžete navštívit celoročně. V prostorách památky funguje i Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov, které zde pořádá koncerty, hudebně-naučné večery, vernisáže a řadu dalších kulturních a vzdělávacích projektů. Pro svou architektonickou a kulturní hodnotu je od roku 1995 zapsán v seznamu národních kulturních památek České republiky. Nevynechejte také hřbitovní kostel v Broumově, kde si můžete sáhnout na katův špalek štěstěny.  Dalším velmi zajímavým a krásným skvostem, který můžete navštívit je barokní areál Hospitál Kuks

klášter Broumov
Klášter Broumov. Zdroj: klasterbroumov.cz

Kde klášter Broumov najdete? 

Královéhradecký kraj, okres Náchod, Broumov

Jak je klášter Broumov otevřen? 

Bližší informace o otevírací době, vstupném a vstupu na jednotlivé prohlídkové okruhy a rezervaci získáte na webových stránkách Broumovského kláštera.

Kontakt

Klášter Broumov
Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov
Klášterní 1, 550 01 Broumov
tel.: +420 491 521 283, +420 733 739 726, +420 491 521 282
e-mail:
vkcb@broumovsko.cz, prohlidky@klasterbroumov.cz
www.klasterbroumov.cz

Tip na občerstvení

Baroque – U tří růží
Růžová 2, 550 01 Broumov
tel.: +420 736 784 551
e-mail:
utriruzi@baroque.cz

Na noc do kláštera Broumov

Klášter Broumov nabízí unikátní ubytování v renovovaných mnišských celách.

Dům hostů
Klášterní 1, 550 01 Broumov
tel.: +420 727 960 325
e-mail:
dumhostu@klasterbroumov.cz
www.klasterbroumov.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.