Rozhledna Járy Cimrmana je nízká, přesto skýtá hezký rozhled

Rozhledna Járy Cimrmana

Rozhledna Járy Cimrmana potěší milovníky recese a jeho génia. Je to méně známé, ale zajímavé místo Libereckého kraje. Najdete ji v obci Nouzov nedaleko Semil v Českém ráji. Vyhlídka je jedinečnou svého druhu nejen v rámci Česka a Evropy, ale dost možná i celého světa: netyčí se k nebesům, naopak, stojí v dolíku. Její výška se tak udává jako záporná: minus 0,15 metru. Je tomu tak proto, že Jára Cimrman údajně trpěl závratěmi a neměl proto výšky rád.

Přízemní rozhledna, ale široký rozhled

Ačkoliv rozhledna neoplývá výškou, rozhled z ní není vůbec špatný, lze zhlédnout poměrně velkou část okolní krajiny s rozvlněnými reliéfy kopců v pozadí. Krom toho je možné si na místě prohlédnout i další recesistické kousky, související s životem a dílem Járy Cimrmana.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Rozhledna Járy Cimrmana

Rozhledna Járy Cimrmana skýtá více než jen rozhledy

K vyzkoušení se nabízí prototyp Cimrmanova dalekohledu, nalézají se zde též pyramida označující střed světa, telefonní budka Luxfon, z níž si lze zavolat, má-li člověk dostatečně silný hlas anebo mobilní telefon a také na sloupu připevněná řídítka bicyklu, do nichž může proudit volitelné množství elektřiny — odkaz na hru Vyděržaj, pioněr z filmu Pelíšky.

Humor je vzácné koření, v oblasti cestovního ruchu snad ještě vzácnější. S Járou Cimrmanem a myšlenkami jeho duchovních otců to ale ani jinak nejde. Jsem ráda, že u nás v kraji máme tak významnou památku na jednoho z největších Čechů,“ uvedla radní Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Kudy k rozhledně?

K rozhledně dostanete velice jednoduše:

Ze Semil vede do Nouzova silnice, opatřená zároveň zeleným turistickým značením. Od autobusové čekárny vás pak na místo dovede místní značení.

Rozhledna Járy Cimrmana
Rozhledna Járy Cimrmana

Kontakt

 

Tip na výlet v okolí: Z podhledny na rozhlednu se vydejte k 15 km vzdálené kamenné rozhledně Černá Studnice.

Rozhledna JC
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.