Rozhledna Černá Studnice: výhledy z kamenné krásky Jizerských hor

Rozhledna Černá Studnice
Rozhledna Černá Studnice. Zdroj: cernastudnice.eu

Romantické panorama snivého kraje, to je kamenná rozhledna Černá Studnice, která vám nabídne krásné výhledy. Najdete ji na stejnojmenném vrcholu, který je dominantou krajiny kolem Jablonce nad Nisou. A jelikož stanete na kopci, dolů můžete na saních.

Většina rozhleden je v zimním období z důvodu bezpečnosti zavřená, ale rozhledna Černá Studnice ne. Jsou totiž i takové, které vám nabízí výhledy na čarovnou krásu zimní přírody. Dostat se k rozhledně můžete z několika stran, a to pěšky nebo dojet autem přímo až k vrcholu. Pojedete-li automobilem, vydejte se směrem do vesničky Horní Černá Studnice a odtud až na samý vrcholek. Jste-li milovníci pěších túr, k rozhledně vás přivede několik turisticky značených tras, například červená z Lučan nad Nisou, zelená z Jablonce nad Nisou nebo červená hřebenovka z Tanvaldu.

Výhled z rozhledny Černá Studnice. Zdroj: cernastudnice.eu

Rozhledna Černá Studnice je jizerská kráska

Rozhledna leží na 869 m vysokém stejnojmenném vrcholu a uvidíte ji téměř z celých Jizerských hor a širokého okolí. Měří 26 m a patří k nejvyšším jizerohorským kamenným rozhlednám. Vystoupáte-li 91 schodů, čeká vás impozantní kruhový výhled na okolní vrcholky, Ještěd, Ralsko, hrad Trosky i krkonošskou Sněžku.

Nejen rozhledna, ale i malé arboretum i minizoo

Rozhledna je součástí areálu Černá Studnice, který nabízí skvělé místo pro příjemně strávený čas. Po výšlapu na rozhlednu můžete pozorovat zvířátka v minizoo. Potkáte zde Alpaky druhu Huacaya, které pochází z Peru. Jsou robustnější a silnější a mají kompaktnější srst s kratšími vlákny. Platí tu ovšem přísný zákaz krmení, lamy mají svoje jídlo. I tak vás určitě potěší svojí přítomností. 

Máte-li rádi botanické zahrady, zavítejte do malého jizerohorského arboreta, které na vrcholu Černé Studnice vzniklo již v roce 1925 pod názvem “Květena vlasti”. K zániku původní zahrady přispěla druhá světová válka, arboretum zpustlo a zaniklo. Dnes se opět můžete procházet tímto malým kouskem lesa, kde poznáte sbírku zdejších původních dřevin a na informačních tabulích se dozvíte nejen o historii lesů Jizerských hor, ale i o koloběhu života lesa a péčí lesníků o něj. Arboretum je volně přístupné.

Nový rok na rozhledně Černá Studnice 

Černá Studnice, tak jako každý rok, zve již na tradiční novoroční výstup. Za výchozí bod si můžete zvolit jakoukoliv trasu, cíl je na rozhledně. Těšit se můžete na teplou česnečku, klobásky na grilu, bramboráčky, svařák, pro děti nealkoholický punč a další dobroty. Na památku obdržíte pamětní list a odznáčky. A kdy se přesně akce koná? Ve středu 1. ledna 2020 od 8 do 16 hodin na rozhledně.

Okolí rozhledny nabízí i zimní radovánky

Nahoru pěšky, dolů na saních. Máte-li rádi zimní radovánky, užijte si pohádkovou jízdu na saních z Černé Studnice do Smržkovky. Je zde vybudovaná unikátní přírodní čtyřkilometrová sáňkařská dráha. Pokud nemáte sáňky doma, nezoufejte, půjčit si je můžete přímo v restauraci Černá Studnice. Na startu nasednete a saně vrátíte ve Smržovce u vleku. Tak šťastnou a veselou jízdu! Fajnvýlet v okolí: Další nádherné výhledy si zamilujete na vyhlídce Terezínka

Kde rozhlednu Černá Studnice najdete? 

Liberecký kraj, okres Jablonec nad Nisou, Smržovka

GPS rozhledny Černá Studnice: 50.7117447N, 15.2329456E

Kontakt

Rozhledna Černá Studnice
Smržovka 926, 468 51 Smržovka
tel.: +420 774 305 830
e-mail: 
info@cernastudnice.eu
www.cernastudnice.eu

Městská knihovna a turistické informační centrum Smržovka
náměstí T. G. Masaryka 638, 468 51 Smržovka
tel.: +420 483 382 286, +420 720 513 147
e-mail: 
mki@smrzovka.cz
www.smrzovka.cz

Otevírací doba rozhledny Černá studnice

Novoroční výstup 1. 1. 2020: 8 – 18 hodin

Otevírací doba aktuální

2. 1. 2019 10 – 18 hodin
3. 1. 2020 10 – 20 hodin
4. 1. 2019 10 – 20 hodin

Otevírací doba rozhledny

Rozhledna je otevřena celoročně ve čtvrtek od 10 do 18 hodin, v pátek a sobotu od 10 do 21 hodin, v neděli od 10 do 18 hodin.

Vstupné na rozhlednu Černá Studnice

základní 50 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 140 Kč

Kde se najíst?

Areál Černá Studnice nabízí i posezení v restauraci s českou kuchyní. Bližší informace www.cernastudnice.eu.

Kde se ubytovat?

Smržovka je město patřící do zóny pobytové rekreace v Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor. Nabídku ubytovacích zařízení najdete na stránkách informačního centra www.smrzovka.cz.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.