Zřícenina hradu Bradlec: Dobyjte sídlo loupežníků

Zřícenina hradu Bradlec. Foto: Flickr.com/Jakub Solovský
Zřícenina hradu Bradlec. Foto: Flickr.com/Jakub Solovský

Vyšlápněte si spolu s námi na zalesněný skalní ostroh, na kterém se tyčí pozůstatky hradu Bradlec. Zřícenina panského sídla vás okouzlí ruinami Jenštejnského paláce či Černé věže, která je známá typickým „oknem“.

Orlí hnízdo loupeživých pánů

Vysoká skála, která původně skýtala nepřístupné útočiště loupeživým pánům z Jenštejna, je dnes nenápadným zalesněným vrcholem, který svou dávnou slávu již příliš nepřipomíná. „Orlí hnízdo“ na těžce přístupném místě nám dnes prezentují pouhé fragmenty, které z hradu Bradlec dříve dělaly nedobytnou pevnost. Hradby, zpevněný val či hradní příkop můžete v lesním porostu stále spatřit a zakusit si díky tomu pocit neohroženého strážce hradu.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Hrad Bradlec sloužil jako kamenolom

Sídlo pánů z Jenštejna bylo nakonec zdoláno lstí královského vojska. Naoko od Orlího hnízda odtáhlo, a když ztratili hradní páni ostražitost, vojáci se vrátili a Bradlecký pán se králi podrobil. Toto byl ve skutečnosti začátek konce, jelikož hrad následně připadl Valdštejnům, kteří jej nechali zcela zpustnout.

Dnes již na místě můžete spatřit pouhých pět procent z původního zdiva, které v 19. století skončilo jako kamenivo pro stavbu nedaleké komunikace z Jilemnice do Jičína. Pro vidinu původního monumentálního hradu na skále je tedy třeba zapojit svou fantazii a prostorovou představivost, která vás přenese na ochoz třípatrové Černé věže či do kaple reprezentativního Jenštejnského paláce, ze kterých už zbyly na místě pouhé ruiny.

Turistické informace

Zřícenina hradu Bradlec je přístupná celoročně a zdarma.

Bradlec je ve vlastnictví obce Syřenov a ve správě Sdružení pro záchranu hradu Kumburku.

Zřícenina hradu je nejsnáze přístupná po žluté turistické značce cca 1 km od restaurace Na Klepandě v obci Syřenov, kde zároveň můžete nechat zaparkované vozidlo.

Kde se zřícenina hradu Bradlec nachází?

Kraj: Liberecký
Okres: Semily
Obec: Syřenov

Kontakt na správce

Sdružení pro záchranu hradu Kumburku
Březinova 907
544 01 Dvůr Králové nad Labem

E-mail: sprava.hradu@kumburk.cz
Web: www.kumburk.cz

Kde získat další informace?

Turistické informační centrum
Husova 2
513 01 Semily

Tel: +420 481 624 721; +420 601 320 096
E-mail: info@semily.cz
Web: https://www.semily.cz/turisticke-informacni-centrum/os-1002

Tip na fajn výlet

Vydejte se na výlet na vrch Zebín za dominantou Jičínské kotliny. Kdysi na něm stával hrad a dnes zde naleznete barokní kapličku sv. Maří Magdalény.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.