Vydejte se příjemnou procházkou na vrch Zebín ke kapličce sv. Máří Magdalény

Vrchol Zebín
Vrchol Zebín u Jičína. Zdroj: MIC Jičín

Každá zajímavá krajina má svoji dominantu. Jako Český Ráj má svoji dominantu Trosky, tak i Jičínská kotlina má vrch Zebín s kapličkou. Ten přímo vyzývá k příjemné procházce a zdolání jeho vrcholu.

Výrazný čedičový kuželovitý vrch Zebín leží přibližně 2 km od okresního města JičínKrálovehradeckém kraji. Díky svému typickému vzhledu s kapličkou na jeho vrcholu se stal dominantou celé Jičínské kotliny a je vysoký 399 m.n.m.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Na přelomu 12. a 13. století na něm byl vybudován hrad, jenž se krátkodobě stal sídlem Albrechta z Valdštejna. Dnes na jeho vrcholku však naleznete krásnou barokní kapličku sv. Maří Magdalény, která pochází z roku 1700 z dob Kartuziánského řádu z nedalekých Valdic. Kaple byla slavnostně vysvěcena roku 2006 na svátek Máří Magdalény.

Kaple sv. Maří Magdalény-vrch Zebín
Kaple sv. Maří Magdalény. Zdroj: MIC Jičín

Na úpatí Zebína stojí kostelík ze 14. století a dřevěná zvonička, ke které můžete od kapličky sejít dolů. Jeho současná podoba pochází ze 17. století a je jedinou pozůstalostí z tehdejší vesničky Zebín.

Zvonice pod Zebínem- vzhůru na vrch Zebín
Zvonice pod Zebínem. Zdroj: MIC Jičín

Z vrcholu si budete moci užít krásný rozhled po celé Jičínské kotlině. Za dobrého počasí uvidíte Valdice, Kumburk, Prachovské skály, Tábor či Veliš.

V dřívějších dobách byl čedič využívaný ke stavebním účelům a díky tomu se na jihozápadní straně kopce rozprostírá opuštěný starý lom, kde se v hornině nalézají uzavřené bloky porcelanitu. O lokalitu, která je zajímavá geologicky, entemologicky a také botanicky pečuje občanské sdružení Zebín.

Výhled z vrchu Zebín
Výhled ze Zebína. Zdroj: MIC Jičín

Velká část Zebína je porostlá starými třešněmi a ořešáky. I úpatí kopce se změnilo k nepoznání. Ze staré skládky ze 70. let se stala krásná vycházková zóna v sadech.

Kudy na vrch Zebín?

Vrch Zebín najdete přibližně 2 km od Jičína a půl kilometru od Valdic. Své auto můžete zaparkovat u Valdštejnské lodžie a vydejte se po červené turistické trase na Zebínský dvůr. Na rozcestí zabočte na modrou trasu kolem hřbitova dlouhou přibližně 200 metrů. Následně zabočte doleva na polní cestu. Dojdete k opuštěnému lomu a po jeho hraně pokračujte na vrchol kopce. Pro výlet zvolte suchý slunečný den, protože mokrý čedičový povrch hodně klouže a výstup by pro vás mohl být nebezpečný.

Cesta na Zebín
Cesta na Zebín. Zdroj: MIC Jičín

Jestliže se vydáte na Zebín vlakem, nejbližší vlaková stanice je Jičín zastávka, která se nachází kousek od Valdštejnské lodžie.

Tip na fajn výlet: Na Jičínsku neopomeňte projít město Jičín, kde můžete putovat Cipískovou stezkou po stopách loupežnického synka.

Kde se vrch Zebín nachází? 

Kraj: Královehradecký
Okres: Jičín
Město: Jičín

Kontakt

Městské informační centrum Jičín

Valdštejnovo náměstí 1
506 01 Jičín

Tel: +420 493 534 390
E-mail: mic@jicin.org
Web: http://www.jicin.org/