Jičín – město pohádky. Rodinný festival, který okouzlí každého s duší dítěte

Jičín – město pohádky
Jičín – město pohádky. Zdroj: archiv Nadačního fondu Jičín – město pohádky

Druhý týden v září se Jičín promění ve velkou pohádkovou říši, kde platí pohádkové zákony a vládu nad městem přebírají děti. V termínu 13.–17. září 2023 se uskuteční již 32. ročník festivalu Jičín – město pohádky s podtitulem Pohádkové oKouzlení. Z toho vyplývá, že tématem letošního ročníku jsou kouzla, čáry a kouzelné bytosti. Na ně a mnoho dalšího se návštěvníci mohou těšit.

Festival zahájí pohádkový průvod plný masek ve středu 13. září od 16 hodin. V čele půjde patron festivalu Jiří Lábus společně s králem letošního ročníku Václavem Vydrou a starostou města Jičína Janem Malým. Pohádkový průvod svou trasu zakončí v Zámeckém parku, kde na slavnostním zahájení předá starosta klíč od města Dětské pohádkové radě.

Jičín – město pohádky
Jičín – město pohádky. Zdroj: archiv Nadačního fondu Jičín – město pohádky

Kdo si hraje, nezlobí

Po celou dobu festivalu si mohou návštěvníci užít radosti a skotačení na Valdštejnově náměstí, které se promění v jednu velkou hernu. Najdou zde kreativní dílny, herní prvky, prezentaci škol a partnerů festivalu, ukázku řemesel, velké sportoviště od časopisů Mateřídouška a Sluníčko, rozmanitý jarmark, dobré jídlo a mnoho další zajímavé zábavy. Od čtvrtečního rána se malí i velcí návštěvníci mohou zapojit do celofestivalové hry a pomoci maskotovi letošního festivalu, kouzelníku Troubelínovi III. z rodu Kouzelenáčů, napravit jeho popletené kouzlo, kterým připravil pohádkové bytosti o jejich kouzelnou moc. Aby jim děti pomohly, je zapotřebí navštívit pohádkové dílny a splnit několik úkolů. A jak to vše dopadne? To se dozví v sobotu večer na slavnostním ukončení festivalu v podobě videomappingu na Valdštejnský zámek.

Jičín – město pohádky: Z pohádky do pohádky

Ve čtvrtek a pátek mohou děti, rodiče, učitelé i celé výpravy ze škol navštívit divadelní představení hned na několika místech v Jičíně. V Loutkovém divadle Srdíčko se představí spřízněné soubory z blízkého okolí, na nádvoří Valdštejnského zámku a v prostorách bývalé školy v Židovské 100 vystoupí pozvané soubory z celého Česka, například Buchty a loutky, Loutky bez hranic, Toy Machine, Divadlo B či Kejklíř.

Jičín – město pohádky
Jičín – město pohádky. Zdroj: archiv Nadačního fondu Jičín – město pohádky

Dětské hvězdy a talenty

Pohádkový festival tradičně patří dětem a samotné děti a mladí lidé jej pomáhají připravit. Mladí účinkující se proto vystřídají i na pódiu. Zahrají nadaní muzikanti ze Základní umělecké školy J. B. Foestera Jičín, v dopoledních hodinách vystoupí s nacvičenými čísly děti ze škol z celého regionu. Od středy do pátku se od odpoledne do večerních hodin na hlavním pódiu v Zámeckém parku vystřídají zvučná jména české dětské hudební scény. Lidé se mohou těšit třeba na kapely Mateřská.com, kapelu Tcheichan, Bombarďák, Karol a Kvído nebo na oblíbeného kouzelníka a komika Richarda Nedvěda.

Jičín – město pohádky
Jičín – město pohádky. Zdroj: archiv Nadačního fondu Jičín – město pohádky

Jičín – město pohádky: Kouzelná jízda

Program vyvrcholí v sobotu 16. září v Zámeckém parku. Od rána se na pódiu budou střídat známí umělci, hudebníci a písničkáři. Čeká nás skutečně lákavá podívaná, vystoupí například muzikálový zpěvák Roman Tomeš, písničkáři Pavel Callta a Voxel, kapela Hm…, herec Michal Nesvadba z Kouzelné školky, mladý talent Matěj Plšek a mnoho dalších.

A co na pohádkovém festivalu určitě nebude chybět? Opět bude možnost zažít i tradiční akce spjaté s pohádkou: kolobrndění, průvod se světýlky, pelášení v Lipách či setkání u Smírčího kříže na Velišském hřbetu. Na děti i dospělé čekají kouzelnické workshopy, pásmo tradičních večerníčků, autorská čtení, Hýbánky České televize, jízdy Pohádkovým vláčkem i retro autobusem, koncerty a besedy se zajímavými lidmi o tématech, která pálí dnešní děti.

Vstup na všechny festivalové dílny a program v Zámeckém parku ve středu, čtvrtek, pátek a v neděli bude pro děti i rodiče zdarma. V letošním roce bude zpoplatněný pouze sobotní program v Zámeckém parku dle platného ceníku na webu.

Celý program a kompletní informace k festivalu naleznete na webu www.pohadka.cz.

Kontakty

Nadační fond Jičín – město pohádky
Denisova 400
506 01 Jičín
Tel.: +420 730 510 998
E-mail: pohadka@pohadka.cz
Web: www.pohadka.cz

Akce vztahující se k tomuto výletu