Dálniční známka pro Maďarsko a slovinská dálniční známka 2024

Dálniční známka pro Maďarsko a slovinská dálniční známka 2024. Zdroj foto: Freepik.com
Dálniční známka pro Maďarsko a slovinská dálniční známka 2024. Zdroj foto: Freepik.com

Léto a s ním i dovolené se již nezadržitelně blíží a pokud budete cestovat skrze Maďarsko či Slovinsko, nebo pro vás tyto země budou cílové, pak určitě čtěte dále. Rychlé a hladší cestování vám jistě umožní dálnice v těchto zemích. My vám nyní poskytneme více informací jak o dálniční známce pro Maďarsko, tak o slovinské dálniční známce pro rok 2024.

Pokud se budete pohybovat na maďarských dálnicích nebo rychlostních komunikací, musíte si koupit dálniční známku. Kromě časových známek s platností 7 dní, 30 dní nebo rok (respektive 13 měsíců) existují i tzv. regionální dálniční známky pro určité oblasti (župy). Tato varianta se vám může vyplatit například tehdy, pokud jezdíváte do blízkých příhraničních lázní, kterých je v Maďarsku opravdu nesmírné množství.

V roce 2024 jsou v Maďarsku zpoplatněny tyto úseky

M0: Budapešťský okruh, M1: Budapešť – Tatabánya – Györ – Rakousko A4, M2: Budapešť – Vác, M3: Budapešť – Nyíregyháza – Vásárosnamény, M5: Budapešť – Kecskemét – Szeged – Srbsko A1, M6: Budapešť – Szsekszárd – Bóly, M7: Budapešť – Székesfehérvár – Chorvatsko A4, M9: Dusnok – Szekszárd, M15: Mosonmagyaróvár – Slovensko D2, M19: Györ – Györ (město), M30: Emőd – Miskolc, M31: Nagytarcsa – Gödöllő, M35: Görbeháza – Debrecen, M43: Szeged – Rumunsko A, M51: Budapešť – Dunaharaszti, M6: Bóly – Pécs, M70: Letenye – Slovinsko A5, M85: Győr – Csorna, M86: Csorna – Szombathely

Mapu celé sítě zpoplatněných úseků i mapy maďarských žup lze dohledat zde

Maďarskou známku si můžete pohodlně objednat online buď dopředu, nebo s využitím mobilního telefonu přímo na cestě. Pozornost věnujte obzvláště zadání správné SPZ. Chyba by mohla způsobit neplatnost kupované známky a pro vás nepříjemnosti při případné kontrole. Oprávnění kontroluje Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. pomocí statických kamer, přenosných řídicích jednotek mýtného či mobilních zastavovacích jednotek. Pokud byste využili zpoplatněné úseky bez platné dálniční známky, hrozí vám pokuta ve výši okolo 2 tis. Kč.

Rovněž slovinskou dálniční známku si lze jednoduše pořídit online a bude vám doručena přibližně do hodiny od objednání slovinským dopravním úřadem Dars. Dálniční známka je až na několik výjimek na slovinských dálnicích a rychlostních komunikací povinná, Bez ní na tyto placené komunikace nevjíždějte, pokuty nejsou zrovna malé (pohybují se v rozsahu 7 000 až 20 000 Kč).

Zde je seznam zpoplatněných úseků

Dálnice: A1 Steiermark-Küstenland, A2 Oberkrain-Unterkrain, A3 Sežana-dálnice, A4 Drau dálnice a A5 Murgebiet dálnice.
Rychlostní silnice: H3 Část dálničního kruhu okolo Ljubljany. Spojuje částečně A1 a A2 na 8 kilometrech. H4, která se odděluje od A1 u Razdrto a spojuje tento region až italsko-chorvatských hranic u Vrtojba/Nova Gorica. H5, která vede na samém západě země od Škofije k italským hranicím a až k H6 u Koperu, dalších 13 kilometrů pak dále do Dragonja až do jihozápadních hranic s Chorvatskem. H6, která vede od H5 u Koperu do Lucije. Krátká H7, která se odděluje od A5 na východě země a spojuje region Dolge na maďarských hranicích.

Průjezd tunelem Karawanken však v ceně dálniční známky není, za ten je potřeba uhradit jednorázový poplatek zvlášť.

V nabídce jsou aktuálně tyto časové verze: týdenní, měsíční a roční známka. Roční známka zahrnuje přesahy a ve skutečnosti je platná 14 měsíců! Týdenní a měsíční známky jsou plovoucí a platí 7, respektive 30 dnů od jejich vydání. Pokud si nejste náhodou jisti, která z těchto variant se vám vyplatí, můžete využít našeho plánovače cest.