Do Máchova kraje za Spící pannou: Poznejte Provodínské kameny

Provodínské kameny
Lysá skála, okres Česká Lípa, Liberecký kraj. Zdroj: kraj-lbc.cz

Nabízíme výlet za přírodní památkou Provodínské kameny, jimž dominuje kopec Lysá skála. Toulejte se malebnou krajinou Ralské pahorkatiny v blízkém okolí Máchova jezera. 

Provodínské kameny jsou méně známé místo kraje

Čedičové Provodínské kameny jsou přírodní památkou, kde se nemačkají davy turistů z celého světa. Přesto jsou zajímavým a také tajemným místem, které tvoří skupina šesti vyvřelých, vesměs čedičových kopců nalézajících se severně až severovýchodně od Provodína. Jedná se zároveň o chráněné území se vzácnou teplomilnou květenou a se sídlem ohrožených druhů živočichů.

Kratší nebo delší procházka?

Jakou trasu si zvolíte, je na vás. K Provodínským kamenům můžete vyjít z obce Provodín, to je ta kratší trasa, která měří 5 km (tam i zpět) po zelené turistické značce.
Delší procházka z obce Jestřebí vede po stejně značené cestě (zelená turistická značka) přes obec Provodín do cíle výletu – vrch Lysá skála.

Provodínské kameny – za trochu námahy odměna

Lysá skála (419 m) je nejvyšším vrcholem Provodínských kamenů a jelikož z určitého úhlu připomíná obličej ležící dívky, nazývají ji lidé Spící panna. Vrchu se říkalo také Čertův vrch, dle pověstí zde tancovali v bouřích čerti a měli tu vchod do pekla. Výstup na vrchol není snadný, cesta je vcelku obtížná, občas se stoupání změní v menší horolezecký výstup. Ale pokud ji zdoláte, na jejím vrcholu se vám naskytne úžasný kruhový výhled, a to za trochu námahy stojí.
Na své si přijdou i milovníci a znalci flory a fauny. Čedičová hornina podmiňuje výskyt teplomilné květeny a výskyt vzácných druhů živočichů.

Pět sousedů Lysé skály

Další vrcholy Provodínských kamenů jsou Michlův vrch, na jehož úbočí je starý čedičový lom, a Puchavec, kam si nacházeli cestu sběratelé nerostů. Do počtu zbývají ještě Dlouhý vrch, který posloužil jako výhodné místo pro stavbu vojenských valů za Josefa II., a dále Pitrův vrch a Štrausův vrch.

Provodínské památky

První písemná zmínka o Provodínu pochází z roku 1376, v této době vesnice zřejmě patřila k jestřebskému panství Berků z Dubé a zůstala jejich majetkem až do poloviny 15. století. Poté Kryštof z Vartenberka Provodín připojil k rybničnímu hospodářství Zahrádky.

Území je známé těžbou kvalitních sklářských a keramických písků. Dominantou obce je zřícenina hradu Jestřebí, který byl založen rodem Ronovců v roce 1295. Horní skalní blok se zbytky věže a paláce je pro návštěvníky nepřístupný, z torza hradu je přístupné pouze dolní skalisko.

Turistické informace – Provodínské kameny

Kratší trasa: Provodín, rozcestí Jestřebí žst. – Lysá skála, 5 km, zelená turistická značka. Za dopravní prostředek můžete zvolit i vlak, neboť v obci Provodín je železniční zastávka.

Delší trasa: Jestřebí – Lysá skála, 8 km, zelená turistická značka

Tip na výlet: V Ralsku nemůžete minout hrad Ralsko a Juliinu vyhlídku.

Kde Provodínské kameny najdete? 

Liberecký kraj, okres Česká Lípa, Provodín

Kontakt

Infocentrum Doksy, Zámek Doksy
Valdštejnská 183, 472 01 Doksy
tel.: +420 739 310 010
e-mail: info@infodoksy.cz
www.doksy.com
www.machuvkraj.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.