Duchovní pouť ke kostelu Nejsvětější Trojice na vrcholu Křemešník

Kostel Nejsvětější Trojice
Trojice na vrcholu Křemešník. Foto: Nela Štěpánková

Ocitli jsme se v postní době, což je ideální čas vydat se na pouť a křížovou cestu. Krásným a ideálním místem pro vaši pouť by mohl být Křemešník na Vysočině, kde najdete kostel Nejsvětější Trojice, vystavěný jako poděkování za ukončení třicetileté války.

Vrch Křemešník je nejvyšším vrcholem Pelhřimovska (765 m.n.m.) a leží asi 9 km od Pelhřimova v Českomoravské vrchovině. Ve vrcholových částech byla v roce 1985 vyhlášena přírodní rezervace Křemešník.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Již v roce 1555 byla na Křemešníku postavena dřevěná kaple, která se brzy stala oblíbeným poutním místem. Z kaple v roce 1651 vznikla kaple zděná a počátkem 18. století poutní kostel Nejsvětější Trojice. Od té doby se na toto místo každoročně vydává tisíce poutníků. Vrchol je vyhledávaný také díky tzv. Zázračné studánce s léčivou vodou, která je střežena kaplí z roku 1689. Pramen, který zde vyvěrá protéká stříbronosnými rudami a je slabě radioaktivní.

Zázračná studánka s kaplí
Zázračná studánka s kaplí. Foto: Nela Štěpánková

Ke kostelu vede od Zázračné studánky asi kilometr dlouhá křížová cest, která je zakončena u jeskyně, která symbolizuje Boží hrob. Je v ní uložena socha Krista od sochaře Antonína Bílka. K poutnímu kostelu je každoročně pořádána velká pouť vždy 8. neděli po Velikonocích.

Jeskyně se sochou Krista
Jeskyně se sochou Kristova těla. Foto: Nela Štěpánková

Poblíž kostela najdete nedokončenou romantickou stavbu Větrného zámku z roku 1930 se sedmi skleněnými havrany na věži, jako připomínka pohádky o sedmi bratrech.

Nedaleko areálu Křemešník stojí ocelová rozhledna Pípalka, kde si na vyhlídkovou plošinu ve výšce 44 metrů vyšlápnete po 205 schodech. Z rozhledny budete mít krásný rozhled na velkou část Českomoravské vrchoviny ve všech směrech.

Výhled z rozhledny
Výhled z rozhledny Pípalka u vrcholu Křemešník. Foto: Nela Štěpánková

Naučná stezka Křemešník

3 km dlouhá stezka s deseti zastaveními vás seznámí s přírodou a kulturou v okolí Křemešníku. Po cestě potkáte několik zajímavých míst, mezi které patří kaplička sv. Jana, křížová cesta na Křemešníku, Zázračná studánka a další. Naučná stezka kopíruje přírodní rezervaci Křemešník a je vhodná i pro malé děti a méně pohyblivé osoby.

Kudy kam na Křemešníku

Autem můžete vyjet až k hotelu Křemešník, kde najdete obří šachovnici. Odtud se můžete vydat alejí k nejcennější stavbě tohoto vrcholu – kostelu Nejsvětější Trojice. Přímo na Křemešník můžete ale dojet také vlakem či autobusem z Batelova, Zajíčkova, Dobré Vody nebo Pelhřimova.

Kopec je přímo středobodem mnoha turistických stezek a tras. U hotelu se protkávají přímo čtyři turistické značky – červená, žlutá, zelená a modrá. Na příjezdovou cestu se napojuje i cyklotrasa „Greenway vyznání a řemesel“.

 

Místo:

Kraj: Vysočina
Okres: Pelhřimov
Obec: Nový Rychnov

Kontakt:

Turistické informační centrum Pelhřimov

Masarykovo nám. 10
393 01 Pelhřimov

Tel: +420 565 326 924
E-mail: ic@kzpe.cz
Web: https://www.pelhrimovsko.cz/

 

Interiér kostela
Interiér kostela Nejsvětější Trojice. Foto: Nela Štěpánková
Křížová cesta
Křížová cesta na Křemešníku. Foto: Nela Štěpánková
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.