Hrad Krakovec aneb výlet na pohádkový Brtník

Hrad Krakovec. Zdroj: Wikimedia Commons, autor Wector.sector, licence (CC BY-SA 4.0)

Nedaleko města Rakovník v malebném kraji Křivoklátska stojí zřícenina kdysi luxusního hradu Krakovec. Všichni milovníci pohádek jej určitě znají z filmového plátna. Vzpomínáte rádi na hudební komedii Ať žijí duchové, na rytíře Brtníka a Leontýnku? Prožijte za hradbami starobylého hradu pohádkovou atmosférou.

Chalúpka” Jíry z Roztok

Hrad Krakovec má spíše charakter gotického zámku než hradu a naplňoval především požadavky reprezentace a pohodlného bydlení, což ostatně dodnes dokládají zbytky originálních, prostorově i klenebně uspořádaných prvků. I když je to dnes zřícenina, ve své době byla stavba symbolem luxusu. Pojďte dále a zvíte více.
Do hradní areálu vstoupíte po celodřevěném, nově ručně tesaném mostu a poté projdete hradní bránou. Zříceninu si můžete sami prozkoumat s psaným průvodcem nebo využít komentované prohlídky, během které se přenesete do výjimečné atmosféry doby Václava IV. Je možné obdivovat unikátní gotické prvky, arkýřovou kapli, půlválcovou věž i sklepní prostory s klenutými křížovými klenbami, přístupné širokým pohodlným schodištěm. Býval tu i vinný sklep.
Hrad byl posledním útočištěm mistra Jana Husa před cestou do Kostnice. K uctění jeho památky se zde pravidelně každoročně konají Husovy poutě. Nedaleko hradní zříceniny stojí socha Jana Husa.
Osudným se Krakovci stala jedna letní bouřka roku 1783, kdy hrad zasáhl blesk a „chalúpka” zcela vyhořela. Zbyly jen obvodové zdi a klenby sklepních místností. A jak už to bývá, dílo zkázy dokonali místní obyvatelé, kteří rozebrali a odnesli vše, co se dalo. Přesto zde uvidíte mnoho výjimečných architektonických detailů, které umocňuje i překrásná okolní krajina.

Brtník a Mrakomor

Přijeli jste na hrad Krakovec poprvé a přesto je vám toto místo povědomé? Malebná zřícenina hradu totiž zaujala i filmaře, kteří do něj nastěhovali legendárního rytíře Brtníka z Brtníku z dětského filmového muzikálu Ať žijí duchové. Byl i strašidelným sídlem krutého vládce všeho nečasu, zlého Mrakomora, z pohádky Princ a Večernice.

Hrad, kde vám nebyla zima

Zřícenina stojí na široké skalní ostrožně nad soutokem Šípského a Krakovského potoka ve stejnojmenné obci v okrese Rakovník přímo na hranici CHKO Křivoklátsko. Hrad byl vystavěn na konci 14. století pro oblíbence Václava IV. Jíru z Roztok, který jej sám nazval „Chalúpka”. Je považován za hodnotný přechod mezi hradem a zámkem. Poznáte to například podle snadné přístupnosti k hradu (chyběla důležitá mohutná obranná věž nebo dostatek otvorů pro střílny ve zdech), velikosti prostoru i díky oknům umístěným už od nízkého prvního patra. Přepychem byl i způsob vytápění, který zaručoval, že v interiérech místo obvyklých 12 stupňů bývalo až o osm stupňů tepleji. Tím býval hrad s rozsáhlým dvoupatrovým palácem, tvořícím svým půdorysem písmeno „U“, označován za nejluxusnější sídlo.

Pověsti a legendy

Snad každý hrad, hrádek, zámek či tvrz má svoji pověst. Nejinak je tomu i u hradu Krakovec. A jestli vás legendy zajímají, přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak je to se záhadným zánikem hradu a jeho tajnou chodbou.

Kudy na hrad?

Motorizovaní turisté mohou zaparkovat v nedaleké obci Krakovec a odtud se vydat značenou cestou k hradní zřícenině. Máte-li rádi poznávání památek spojené s jízdou na kole, můžete vyrazit z centra Rakovníka po červené turistické značce. Cyklotrasa z rakovnického parkoviště nábřeží T. G. Masaryka ke hradu Krakovec a zpět měří přibližně 30 km. Pojedete malebnou zvlněnou krajinou přes obec Lubná s krásnou zvoničkou u kostela, následuje vesnička s chutí malin, Malinová a kolem Polského rybníka až k hradu Krakovec.

Místo

Středočeský kraj, okres Rakovník, obec Krakovec

Kontakt

Státní hrad Krakovec
Krakovec 4, 270 35 Petrovice
tel.: +420 313 549 302
e-mail:
krakovec@npu.cz
www.hrad-krakovec.cz

Otevírací doba

červen – srpen: úterý – neděle 9 – 18 hodin

Bližší informace o otevírací době najdete na internetových stránkách hradu – Návštěvní doba.

Vstupné

dospělí 90 Kč, děti do 6 let zdarma, mládež do 18 let 60 Kč, rodinné 220 Kč, senioři nad 65 let 60 Kč, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P zdarma

Online prodej vstupenek

Vstupenku je možné zakoupit online: Online vstupenky. Na portálu zadejte datum a typ vstupenky a pokračujte dle pokynů, které se Vám zobrazí.

Hrad je částečně bezbariérový. Lidé s pohybovým omezením mohou dojet přibližně 70 m před vstupní bránu. Automobil či jiný dopravní prostředek ovšem nenechávejte na daném místě, ale je ho potřeba dopravit zpět na parkoviště. Vzdálenost od parkoviště činí cca 250 m. Přijedete-li se svým pejskem, musíte jej mít při prohlídce hradu na vodítku.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.