Hrady a zámky otevírají: 7 výletů za historií na Karlovarsku!

Zámek a hrad Bečov nad Teplou. Autor: VitVit. VitVit - Own work CC BY-SA 4.0
Zámek a hrad Bečov nad Teplou. Autor: VitVit. VitVit - Own work CC BY-SA 4.0

Hrady a zámky na Karlovarsku vybízejí k výletu. Některé jsou už otevřené, jiné otevírají před Velikonocemi. Víte, který hrad a zámek vábí na unikátní památku nevyčíslitelné hodnoty? Nebo byste rádi viděli egyptské mumie? Karlovarský kraj má památky plné baroka i gotiky, pokochejte se jimi! 

Hrad a zámek Bečov nad Teplou: Skrývá poklady

Uprostřed malebné krajiny Slavkovského lesa v Karlovarském kraji leží hrad a zámek Bečov nad Teplou. Stejnojmenné městečko se pyšní tímto majestátním hradem a barokním zámkem. Největší chloubou a turistickým lákadlem je však unikátní památka nevyčíslitelné hodnoty – relikviář sv. Maura. Poznejte tajemství jeho objevení!

Relikviář svatého Maura

Karlovarský kraj a jeho památky: Zámek Kynžvart nabízí kuriozity a poklady

Mezi skvosty Karlovarského kraje a jeho památky patří nádherný zámek Kynžvart, bývalé reprezentativní letní sídlo kancléře Metternicha, obklopené rozlehlým anglickým parkem. Kynžvartský zámek, skutečný klenot mezi šlechtickými sídly, se nachází uprostřed západočeských lázní v krásné krajině Slavkovského lesa. Uvidíte zde mnoho historických pokladů, kuriozit a dokonce i egyptské mumie. Zámek je již otevřený a přístupný i handicapovaným.

Zámek Kynžvart v Karlovarském kraji. Foto: Anna Petruželková
Zámek Kynžvart v Karlovarském kraji. Foto: Anna Petruželková

Posviťte si lucernou na zámek Valeč

Procházka po ztemnělých zámeckých chodbách s lucernou v ruce je neopakovatelný zážitek, který vám umí zprostředkovat zámek Valeč. Vypravte se spolu s námi do Karlovarského kraje a poznejte podobu jedinečného barokního sídla ve dne i v noci.

Zámek Valeč. Foto: Státní zámek Valeč
Zámek Valeč. Foto: Státní zámek Valeč

Středověký hrad Loket střeží klíč „ku Království českému“

Pyšně se tyčící královský hrad Loket je srdcem stejnojmenného malebného městečka zasazeného na skalním útesu uprostřed Slavkovského lesa. Jeho chladné kamenné zdi vás zahřejí a potěší svojí jedinečnou atmosférou, romantikou, tajemnem i pestrou nabídkou hradních expozic.

Hrad Loket. Autor: Isiwal, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Hrad Loket. Autor: Isiwal, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Středověký hrad Hauenstein: Gotické sklepení i zámecká kaple

Přijeďte si prohlédnout hrad Hauenstein. Vystoupejte na Bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, sestupte do hradní hodovny v gotickém sklepení nebo zažijte chvíli ticha v zámecké kapli. Hrad je dnes veřejnosti přístupný a nabízí vám toho ještě mnohem více.

Letecký pohled na Horní hrad. Zdroj: Horní hrad
Letecký pohled na Horní hrad. Zdroj: Horní hrad

Hrad Cheb: Unikátní kaple i Černá věž

Navštivte hrad Cheb, výjimečný mezi českými hrady, který se vypíná na ostrohu nad řekou Ohří. V Karlovarském kraji je jedinečnou památkou. Tato kdysi významná hraniční pevnost potěší vaše srdce historika, neboť je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí. Poznejte Černou věž i zajímavé příběhy a pověsti o Chebském hradu.

Kaple sv. Erharda a Uršuly - dvojitá kaple na hradě Cheb. Foto: Anna Petruželková
Kaple sv. Erharda a Uršuly – dvojitá kaple na hradě Cheb. Foto: Anna Petruželková

Karlovarský kraj a jeho památky: Zámek Chyše vás okouzlí vzácnou olejomalbou i legendami

Vydejte se s námi zažít neopakovatelnou atmosféru starého sídla, jakým je zámek Chyše. Jelikož počátky zámku v Chyších sahají až do 12. století, jsou jeho příběhy skutečně bohaté. Poznejte tok jeho proměn, seznamte se s významnými osobnosti nesmazatelně spjatými s chyšským zámkem i s nejvzácnější nástropní olejomalbou z roku 1699 od největšího mistra českého baroka, Petra Brandla.

Zámek v Chyších. Foto: Anna Petruželková
Zámek v Chyších. Foto: Anna Petruželková

Tipy na hrady a zámky nejen v Karlovarském kraji

Nestačí vám Karlovarský kraj a jeho památky? Pak podnikněte výlet do středních Čech a inspirujte se v článku Hrady a zámky otevírají: 14 středočeských výletů za historií! Vydat se můžete i na výlet do Zlínského kraje. Více informací hledejte v článku Hrady a zámky otevírají: 5 výletů za historií na Zlínsku! Nebo to máte blíž na Olomoucko? Pak se mrkněte na Hrady a zámky otevírají: 6 výletů za historií na Olomoucku! Ústecko má taky co nabídnout. Více v Hrady a zámky otevírají: 8 výletů za historií na Ústecku! Hrady a zámky objevte i na Liberecku.