Hvězdárna Prostějov vás přenese za Sluncem, Měsícem i do pohádky

Budova hvězdárny. Foto: Hvězdárna Prostějov / Jonatan Binder
Budova hvězdárny. Foto: Hvězdárna Prostějov / Jonatan Binder

Myslíte si, že víte, jak vypadá Měsíc nebo Slunce? Vydejte se s námi na Hanou a připravte se na neviděné zážitky. Hvězdárna Prostějov vás prostřednictvím astronomického dalekohledu přenese na místa, která znáte jenom z televize nebo knížek. Na malé návštěvníky navíc čekají týdny astronomických pohádek. A zjistíte, co má s hvězdárnou společného planetka Adolfneckář.

Hvězdárna Prostějov je spjata s planetkou Adolfneckář

Z třech desítek profesionálních hvězdáren patří sice prostějovská mezi ty nenápadnější, ale rozhodně vám má co nabídnout. A váže se k ní i nejedna zajímavost. Prvním ředitelem hvězdárny byl pan Adolf Neckář, po němž je pojmenována planetka mezi Marsem a Jupiterem.
Ač planetku „Adolfneckář“ během pozorování oblohy pravděpodobně neuvidíte, můžete využít možnost denního pozorování Slunce či večerního pozorování oblohy a Měsíce.

Takové detaily, jaké vám zprostředkuje astronomický dalekohled, totiž běžným okem rozhodně nespatříte. U Slunce se o to bez patřičného vybavení navíc ani nepokoušejte. Na večerní pozorování se naopak teple oblečte, protože hodina v pozorovatelně umí být za jasných nocí velmi chladná.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Pozorování slunce. Foto: Hvězdárna Prostějov / Barbora Smékalová
Pozorování slunce. Foto: Hvězdárna Prostějov / Barbora Smékalová

Astronomické pohádky pro malé i velké

Kromě pozorování oblohy a astronomických víkendů nabízí hvězdárna Prostějov také odborné přednášky a velmi oblíbené týdny astronomických pohádek. Ty jsou odstupňovány podle věku pozorovatele a umí vás provést od vyprávění o sluníčku či mlsné medvědici až ke kosmonautice, optice či vodě ve vesmíru.

Astronomická pohádka trvá přibližně půl hodiny a za příznivých podmínek je součástí vstupu také pozorování Slunce.

Budova hvězdárny. Foto: Hvězdárna Prostějov / Petra Pášová
Budova hvězdárny. Foto: Hvězdárna Prostějov / Petra Pášová

Turistické informace

Hvězdárnu Prostějov je možné navštívit v průběhu celého roku během pravidelných astronomických pozorování pro veřejnost, programů a týdnů astronomických pohádek.

Bližší informace o programech, otevírací době a vstupném najdete na webových stránkách hvězdárny.

Hvězdárna se nachází uprostřed Kolářových sadů a je vzdálena jen několik minut příjemné chůze parkem od zastávek místních autobusových linek 2, 4, 41, 5, 6, 7, 9.

Osobní automobil můžete zaparkovat v přilehlých ulicích Šmeralova a Riegerova.

Přednáška. Foto: Hvězdárna Prostějov / Ivana Kučerová
Přednáška. Foto: Hvězdárna Prostějov / Ivana Kučerová

Kde se hvězdárna Prostějov nachází?

Kraj: Olomoucký
Okres: Prostějov
Město: Prostějov

Kontakt

Hvězdárna Prostějov
Kolářovy sady 3348
796 01 Prostějov

Tel: +420 724 013 039
E-mail: hvezdarna@hvezdarnapv.cz
Web: www.hvezdarnapv.cz

Tip na fajn výlet

Objevte s námi o další zajímavá místa města Prostějov. Vydat se můžete po stopách rodáka Jiřího Wolkera, za zámkem, několika kostely nebo dvěma radnicemi. A pokud rádi vyrážíte na výlety na kole, určitě nevynechejte ani nedalekou přehradu s nepřehlédnutelným zámkem Plumlov.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.