Skřítkové, trpaslíci, permoníci: Vděční průvodci vašich pohádkových výletů

Puškvoreček-pohlednice. Zdroj: pohadkovepoodri.cz

Skřítkové, trpaslíci a permoníci jsou vděční průvodci vašich pohádkových výletů. Nepochybuji, že zbožňujete pohádkové země, jeskyně i herny! Pohádkově si hrajte, objevujte pověsti, mašinky a historii. Víte, ve které jeskyni trpaslíci kovají zbraně blanickým rytířům? Nebo proč se pavouk nepřilepí na pavučině a jak poznat zvířata podle stop? Nebojíte se prolézt obrovským mraveništěm, projít veverčí stezkou a usadit se v ptačí budce? Hledejte pohádkové země v zámeckých sklepeních i Krtečkovu studánku.

Skřítkové, trpaslíci a permoníci ve Středočeském kraji

Trpaslíci z jeskyně Klácelka u Mělníka mají napilno. Kovají zbraně blanickým rytířům. Nevěříte? Vyrazte na výlet k umělé jeskyni Klácelce od Václava Levého. Uvidíte reliéfy zvířat, vůdců blanických rytířů a již zmíněných trpaslíků. Nedaleko Klácelky využijte k výletu další fajn tipy jako jsou obří vytesané Čertovy hlavy, podívejte se do Regionálního muzea Mělník a na hrad Kokořín.

Jihočeský kraj

Skřítek Pracovníček provede děti Areálem lesních her v Prachaticích. Byl tak pilný, že zanechal vzkazy na tabulích, z nichž se děti se dozvědí, proč se pavouk nepřilepí na pavučině a jak poznat zvířata podle stop. Prolezou obrovským mraveništěm, projdou veverčí stezkou a usadí se v ptačí budce. Po kratochvíli s Pracovníčkem pokračujte návštěvou zámku Kratochvíle nebo se podívejte na hrad Helfenburk u Bavorova.

Skřítkové, trpaslíci a permoníci na Ústecku

Na Trpasličí skále u Pravčické brány hledejte reliéfy trpaslíků a Sněhurky. Trpaslíci se schovávají, a tak čeká na děti i dospělé dobrodružné hledání. Až jich napočítáte sedm, vypravte se na loupežnický hrad Šaunštejn, do Pavlínina údolí nebo k vyhlídce Vilemína.

Vodní skřítčí mlýn stojí v Pohádkové zemi v zámeckém sklepení na zámku v Klášterci nad Ohří. Kromě skřítků tam bydlí i Dráček Dobráček a další pohádkové bytosti. Dále se můžete vydat na vrch Mědník nad obcí Měděnec.

Permoník z Mostu se zabydlel v Podkrušnohorském technickém muzeu Most – Kopisty. V rámci prohlídek Uhelné Safari na Trase 4 – baby safari jej hledejte v simulované štole. Až se s Permoníkem a jeho přirozeným prostředím rozloučíte, čeká vás v lanovém centru Funpark 3D lanové bludiště, vyhlídková věž i dětské hřiště.

Královehradecký kraj

Trpaslíci v zahradě zámku Nové Město nad Metují mají každý úplně jinou náturu. A nelze se tomu divit. Autorem barokních kamenných soch trpaslíků je Matyáš Bernard Braun. Každý trpaslík představuje jinou lidskou vlastnost a charakter. Poznáte je? Dalším fajn výletem je Juránkova vyhlídka na hrádku Výrov.

Skřítkové, trpaslíci a permoníci na Vysočině

Veselé městečko skřítka Telčáka je herna v Telčském domě na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči, který je plný pohádkového hraní, pověstí, mašinek i historie. Telčský dům nabízí zábavu pro celou rodinu. Zalíbí se vám i na hradě Roštejn a na vrchu Javořice.

Permoníci v Humpolci jsou díky dětem ze ZUŠ G. Mahlera k zastižení v Muzeu dr. A. Hrdličky v expozici Peklo. Vzhledem k tomu, že v Humpolci nejsou jen permoníci, ale odstěhoval se tam i Hliník z komedie „Marečku, podejte mi pero“, podívejte se do recesistického muzea HLINÍKárium v informačním centru na Havlíčkově náměstí.

Moravskoslezský kraj

Skřítek Mecháček hlídá spolu s dřevěnými trpaslíky a ostatními bytostmi cestu ke Krtečkově studánce. Tuto naučnou stezku najdete nedaleko města Albrechtice. Potom můžete vzít děti na dvouvěžovou rozhlednu Hraniční vrch a na zámek Slezské Rudoltice.

Skřítkové z Pohádkového Poodří žijí v Záchranné stanici v Bartošovicích, v rodném domě J. G. Mendela ve Vražném – Hynčicích, ve mlýně Wesselsky v Loučkách u Oder, v Odrách a na dalších místech. Pokud vás návštěvy skřítků úplně nevyčerpají, zastavte se v muzeu Novojičínska v Žerotínském zámku v Novém Jičíně nebo se podívejte do Štramberka.

Od pohádek a pohádkových bytostí se lehce můžete přesunout k Vánocům, které s nimi úzce souvisí. A jedním z výrazných tradičních prvků Vánoc jsou vánoční betlémy. Vypravte se proto na adventní výlety, které vás naladí vánočně.