Betlémy: 9 tipů na adventní výlety, které vás vánočně naladí

Krýzovy jesličky. Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka
Krýzovy jesličky. Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka

Betlémy jsou symbolem Vánoc už několik století. Obohaťte své smysly a ponořte se do jejich krásy. Podnikněte s rodinou i dětmi výlety nejen za řezbářským umem a udělejte svůj předvánoční čas jedinečně laskavý. Poznejte nejstarší i  nejmladší betlém. Uspořádejte si výlet do Mělníka, Sušice, Chomutova, Třeště, Karlštejna, do Třebechovic pod Orebem, Frýdlantu a na zámeček v Doubí. Betlémy rozzáří oči malých dětí i dospělých. 

Víte, že betlémy letí už osm století? Výstava v Mělníku to dokazuje!

Vydejte se na unikátní výstavu betlémů, které jsou v kurzu již více než osm století. Dozvíte se na ní o vývoji a tradici betlémů a uvidíte nádherné betlémy na vlastní oči. Je libo miniaturní betlém z kosti, betlém v polodrahokamu, nebo závěsný betlém se zvonkohrou? Výstava v Mělníku trvá do 7. ledna 2024.

Muzeum Šumavy: Více než jen betlémy

Muzeum Šumavy nabízí mnohem více než jen návštěvu betlémů, i když ty patří neodmyslitelně k tradičním vánočním zvyklostem. Vypravte se do města Sušice v Plzeňském kraji, kde uvidíte jeden z největších pohyblivých betlémů u nás. Je zároveň i nejmladším a vznikl díky nadšení dvou sušických řezbářů.

Krýzovy jesličky: Poznejte největší lidový betlém na světě

Vánoční čas, to je nejkrásnější období v roce, které připomíná lidové tradice nejen v našich domovech, ale také v muzeích. Upusťte od každodenního shonu a přijměte naše pozvání do Jindřichohradeckého muzea, které pro vás opatruje největší lidový mechanický betlém na světě. Víte o tom, že je dokonce zapsaný v Guinnessově knize rekordů? Krýzovy jesličky a jihočeské betlémy vás v muzeu v Jindřichově Hradci potěší nejen o Vánocích, ale i po celý rok.

V Krýzových jesličkách uvidíte tradiční řemesla. Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka
V Krýzových jesličkách uvidíte tradiční řemesla. Zdroj: Muzeum Jindřichohradecka

Betlém jako živý, pojďte do muzea v Chomutově k jesličkám

Máte rádi tu kouzelnou atmosféru, která na vás dýchne při pohledu na betlémy? A co teprve, když se jeho postavičky začnou hýbat? Oblastní muzeum Chomutov opatruje Fialův pohyblivý betlém, který se pro svou jedinečnost zařadil mezi unikátní sbírkové předměty s příběhem. Přijďte se podívat na jesličky řezbáře Josefa Fialy.

Betlémská cesta: Království betlémů v Třešti

K poezii Vánoc nerozlučně patří i betlémy a přímo království betlémů na výstavě Betlémská cesta, kterou najdete v městečku Třešť nedaleko Jihlavy. Vydejte se za unikátními, ručně vyráběnými betlémy a přijměte pozvání nejen do muzea, ale i do místních betlémářských rodin, které vám představí svá jedinečná díla.

Třešťské betlémy. Zdroj: trest.cz

Muzeum betlémů Karlštejn je pouť do světa s vůní perníčku

Vánoční atmosféru starých časů provoněnou perníčky zažijete v Muzeu betlémů Karlštejn. Pod stejnojmenným hradem můžete navštívit muzeum s kolekcí starých českých betlémů – dřevěných, z cukru, chleba i z čerstvě napečených perníčků. Na půdě vás čeká překvapení, největší Karlštejnský betlém s postavičkami nejvýznamnějších českých panovníků.

Muzeum betlémů Karlštejn. Zdroj: muzeumbetlemu.cz

Třebechovický Proboštův betlém: Obdivuhodné dílo lidových řezbářů

Zpříjemněte si adventní i vánoční čas u jesliček! Třebechovické muzeum betlémů je jediné muzeum svého druhu v České republice, které spravuje městské sbírky a sbírku betlémů. Nejcennějším a nejobdivovanějším betlémem je bezesporu unikátní mechanický Třebechovický Proboštův betlém. Vypravte se na výlet do Třebechovic pod Orebem.

Třebechovický betlém. Zdroj: Třebechovické muzeum betlémů
Třebechovický betlém. Zdroj: Třebechovické muzeum betlémů

Frýdlantský betlém: Vánoční čas v podhůří Jizerských hor

Zpříjemněte si kouzelnou vánoční atmosféru návštěvou jesliček ve Frýdlantu, v jednom z nejsevernějších měst v Čechách na okraji Jizerských hor. V malém roubeném domku se ukrývá unikátní pohyblivý Frýdlantský betlém, s mimořádně dochovanou původní mechanikou, který jeho autor, zdejší rodák Gustav Simon, tvořil 60 let.

Frýdlantský betlém. Foto: Lucie Kubátová
Frýdlantský betlém. Foto: Lucie Kubátová

Vánoční dům na zámečku v Doubí: Unikátní vánoční muzeum

Milujete tu kouzelnou vánoční atmosféru, krásu třpytivých ozdob, vůni cukroví a purpury a těšíte se na dárky pod vánočním stromečkem? Vánoční dům v karlovarském zámečku Doubí, to je pohádkově krásné místo, kde na vás dýchne to pravé kouzlo Vánoc.

Betlém na zámečku Doubí. Zdroj: Vánoční dům, Karlovy Vary
Betlém na zámečku Doubí. Zdroj: Vánoční dům, Karlovy Vary