Muzeum Šumavy: více než jen betlémy

Muzeum Šumavy

Muzeum Šumavy nabízí mnohem více než jen návštěvu betlémů, i když ty patří neodmyslitelně k tradičním vánočním zvyklostem. Vypravte se do města Sušice v Plzeňském kraji, kde uvidíte jeden z největších pohyblivých betlémů u nás. Je zároveň i nejmladším a vznikl díky nadšení dvou sušických řezbářů.

Ztracené jesličky v muzeu Šumavy

Inspirací k vytvoření betlému byla legenda o ztracených jesličkách, jejichž součástí byla stará Sušice. A tak dnes můžete v Muzeu Šumavy obdivovat nádhernou repliku dávno ztraceného unikátního betlému. Pohyblivý betlém je nostalgickým obrazem staré Šumavy. V šesti úrovních, jak je stavba betlému koncipována, uvidíte pevné i pohyblivé figury zasazené do krajiny Sušicka. Stojí zde historické domy na náměstí včetně radnice s tikajícími hodinami, šumavské roubenky, mlýn i kostely. Najdete zde i hrady Kašperk a Rabí.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Betlém vám také představí tradiční řemesla – plavení dřeva na tekoucí vodě, kovárnu, horníky těžící zlato, pastevectví, hrnčířství, dřevaře při práci i trhovce na jarmarku. Jádrem všech vánočních jesliček je svatá rodina. Nechybí ani v tomto mechanickém betlému, který je jednou ze stálých expozic Muzea Šumavy v Sušici, a kromě běžné otevírací doby je tradičně přístupný během adventu a Vánoc.

Šumavští nadšenci

Legenda o ztracených sušických jesličkách inspirovala dva významné šumavské řezbáře, Karla Tittla a Pavla Svobodu, k vytvoření nových mechanických jesliček. Dali se spolu do práce a za pouhých deset měsíců bylo jejich dílo v roce 2004 slavnostně otevřeno veřejnosti. Betlém má rozlohu 16 metrů čtverečních a na jeho výrobu řezbáři použili dřevo z borovice a lípy, krajina byla dotvářena za pomoci polystyrenu a modelářských materiálů. Postavičky se pohybují díky poměrně složitému elektrickému mechanismu.

Muzeum Šumavy

Vedle Betlému si také můžete prohlédnout další expozice muzea. Seznámíte se například se sirkařstvím, které je neodmyslitelně spjato se Sušicí, sklářstvím nebo historií regionu. Stálá expozice vám představí starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou šumavské krajiny.

Bezbariérový přístup je možný v přízemí (expozice sirkařství a archeologie) a ve výstavních prostorách „V hradbách“. V pokladně muzea si můžete zakoupit pohledy, mapy, turistické průvodce, turistickou vizitku, literaturu s regionální tématikou a knižní vydání povídek a románů Karla Klostermanna.

Tip na fajn výlet: Nedaleký hrad Kašperk by mohl být dalším prima cílem. Cestu na něj našel i Anděl Páně. 

Kde Muzeum Šumavy najdete? 

Plzeňský kraj, okres Klatovy, Sušice

Kontakt

Muzeum Šumavy
nám. Svobody 40, 342 01 Sušice
tel.: +420 376 528 850, +420 376 555 195
e-mail: 
muzeum.susice@tiscali.cz
www.muzeum.sumava.net

Jak mají v muzeu Šumavy otevřeno? 

prosinec: úterý – sobota 10 – 12 hodin a 14 – 16:30 hodin, neděle 10 – 12 hodin
(zavřeno v pondělí, 24. prosince (Štědrý den), 25. prosince a 31. prosince)
betlém se pouští v tomto čase: 10, 11, 14, 15 a 16 hodin 

leden – březen: úterý – sobota: 10 – 12 hodin a 14 – 16:30 hodin
(zavřeno v neděli a pondělí)
betlém se pouští v tomto čase: 10, 11, 14, 15, 16 hodin

duben: zavřeno

květen – říjen: úterý – sobota: 9 – 12 hodin a 12:45 – 17 hodin, neděle 9 – 12 hodin
(zavřeno v pondělí)
betlém se pouští v tomto čase: 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16 hodin

Aktuální informace o otevírací době na webových stránkách muzea www.muzeum.sumava.net.

Vstupné

základní 80 Kč, snížené 40 Kč
fotografování v expozici: 20 Kč
Bližší informace na tel. čísle 376 528 850, 376 555 195

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel Na Pekárně
T.G. Masaryka 129, 342 01 Sušice
tel.: +420 603 241 750
e-mail: 
info@na-pekarne.cz
www.hotelpekarna.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.