Pěstování papriky – spolehlivé rady pro každého amatéra zeleniny

Jak na pěstování papriky. Zdroj foto: https://gardenseedsmarket.com
Jak na pěstování papriky. Zdroj foto: https://gardenseedsmarket.com

Paprika má velmi široké kulinářské využití. Můžeme z ní připravit samostatné pokrmy i chutné přílohy. Tato velmi zdravá a neuvěřitelně chutná zelenina, kterou si můžeme sami vypěstovat, pokud se seznámíme s několika zásadami. V tomto textu poradíme, jak začít pěstování papriky, jaký způsob vybrat a jak se o rostliny starat, aby hojně plodily.

Abychom našli vhodná semena papriky, stojí za to navštívit https://gardenseedsmarket.com/peprova-semena/, kde jsou k dispozici semena papriky v mnoha odrůdách.

Co bychom měli paprice zajistit?

Paprika pochází z horkých oblastí Střední a Jižní Ameriky. Vzhledem ke svému původu má tato zelenina vysoké tepelné nároky. Aby se plody dobře vyvíjely, je nutná teplota nad 20°C. Kromě toho paprika má ráda vysokou vlhkost půdy a vzduchu. V českém klimatu není snadné tyto požadavky splnit. Pěstování papriky vyžaduje systematickou péči o rostliny. Velký vliv na bohatost úrody mají také povětrnostní podmínky. I přes tyto poměrně vysoké požadavky stojí za to se do pěstování papriky pustit. Je to zelenina s vysokou nutriční hodnotou, výborně se hodící k přímé konzumaci, po upečení, dušení nebo grilování. Z papriky vznikají výtečné saláty a aromatické marinády.

Jak můžeme pěstovat papriku?

Paprika je rostlina s dlouhým vegetačním obdobím a její nevýhodou je nedostatek odolnosti vůči nízkým teplotám. Z těchto důvodů se paprika pěstuje pouze z předpěstovaných sazenic. Výsev začíná na jaře. Do bedniček, paletek nebo misek umístěných na teplých a slunečných místech se sejí semena papriky světlé barvy a plochého, kulatého tvaru. Sazenice se přepichují do jednotlivých květináčů, když mají dva lístky. Sazenice potřebují teplo, světlo a vysokou vlhkost vzduchu. Pěstování papriky může probíhat třemi způsoby: pod kryty, do země a do nádob. Nejefektivnější metody zahrnují pěstování v tunelech a sklenících. V tomto případě by měly být sazenice vysazeny na trvalé místo začátkem května. Paprika pěstovaná v zemi obvykle přináší o něco horší výsledky. To souvisí s proměnlivým počasím a možnými mrazy. Místo pro pěstování papriky v zemi musí být silně osluněné a dobře chráněné před větrem. Aktuálním trendem je vytváření balkónových zahrádek v nádobách. Paprika se může stát hvězdou balkónové aranžace. Potřebujeme velkou nádobu s kvalitní půdou a nejvíce slunný kout balkonu.

Jak na pěstování papriky. Zdroj foto: https://gardenseedsmarket.com
Jak na pěstování papriky. Zdroj foto: https://gardenseedsmarket.com

Jak se o papriku starat?

Vysoké nároky této rostliny na vodu nás nutí k pravidelnému zalévání. Je nutné vyvážené, vícesložkové hnojení. Mezi nejčastěji prováděné úkony patří mulčování půdy. Jeho úkolem je udržet správnou vlhkost a teplotu půdy. V závislosti na odrůdě může být nutné zaštipování nebo vyvazování rostlin.

Výběr odrůdy – polovina úspěchu

Na trhu je stovky odrůd papriky. Jejich plody mají různé velikosti, barvy a tvary, jsou určeny pro různé metody pěstování. Pro pěstování pod kryty a v nádobách se doporučují odrůdy s menší růstovou silou nebo ty samokončící. To umožňuje vyhnout se mnoha úkonům, jako je ořezávání nebo vyvazování rostlin. V případě, že plánujeme pěstovat papriku v květináčích nebo v zemi, nejdůležitějším kritériem je odolnost proti nepříznivému počasí, které v českém létě není vzácné.