Vydejte se na malý výlet do malé obce s necelou dvoutisícovkou obyvatel. Heřmanova Huť leží v místě, kde se prolíná Plzeňská kotlina se Stříbrskou pahorkatinou. V obci se třemi částmi – Dolní Sekyřany, Horní Sekyřany a Vlkýš, najdete několik zajímavosti a památek. Kromě pamětní desky obětem fašismu, památníku americké armádě, kostela svatého Martina, fary a netradičně moderně přestavěného zámku Vlkoš, zde najdete především historickou technickou památku Vodárenskou věž z roku 1908, dnes rozhlednu.
Vodojem byl postaven v roce 1908 pražskou firmou Hrůza & Rosenberg, za spolupráce Hodolanských cementáren Olomouc. Je jedním ze dvou pivovarských věžových vodojemů, které se zachovaly na Plzeňsku. Druhý najdete v Prazdroji v centru Plzně.
Cesta vodárenské věže časem: Pivovarský a zemědělský vodojem
Původní vodojem poskytoval v 19. století vodu pro nedaleký pivovar ve Vlkýši. Kvalita vody se však ukázala jako nestabilní, tudíž ji nebylo možno k výrobě piva užívat a samotný provoz pivovaru byl zastaven r. 1930. Následně vodojem až do roku 1960 sloužil zemědělcům. Pak nějaký čas chátral, až byl v roce 2011 obcí Heřmanova Huť zrekonstruován do dnešní podoby a otevřen veřejnosti 20.10.2011 jako vyhlídková věž, respektive rozhledna.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Vodárenská věž je kulturní památkou
Heřmanova Huť získala rekonstrukcí věže krásnou kulturní a industriální památku. Vyhlídková věž je totiž z pohledu historie vodárenství a pivovarnictví, tak i z hlediska architektury, samotné konstrukce a použití materiálů velmi hodnotnou technickou stavbou. Už jen architektonický návrh je zajímavý, protože byl ovlivněn německou modernou s historizujícími prvky (cimbuří).
Vodárenská věž dnes
Věžový vodojem stojí v nadmořské výšce 380 m.n.m. Má celkovou výšku 15,2 metrů a průměr horního cimbuří činí 5,7 metrů. Na výhledovou plošinu vystoupáte po 75 točitých schodech. Vodárenskou věž tvoří uzavřená válcová nádrž, která je podpírána šesti sloupy a válcovým dříkem o vnitřním průměru 1,2 m. Sloupy jsou pětiboké a souměrně v 1/3 a ve 2/3 výšky spojeny vodorovnými prvky, vystupujícími z válcového dříku. Spodní okraj vodárenské věže je zkosený, a nad zkosením i při horním okraji je lemován římsou.
Celá stavba je monolitickou železobetonovou konstrukcí, jejíž povrch je opatřen béžovou omítkou s barevnými glazovanými keramickými plastikami. Spolu s nápisem BRAUEREI WILKISCHEN a letopočtem 1908 utváří krásnou technickou stavbu v zajímavé architektuře, jejíž návštěva a výhledy z ní stojí za to. Z vyhlídkové plošiny můžete dohlédnout do blízkého i dalekého okolí – na obec Heřmanova Huť, až na Brdy a Český les, ale také na Křížový vrch i hrad Radyni.
Kdy lze věž navštívit?
Rozhlednu můžete zdarma navštívit o víkendech a svátcích, ideálně v době mezi 14 – 16 hodinou. Mimo tuto dobu pak po předchozí telefonické dohodě na tel. 724 231 245. Mimo běžnou návštěvní dobu se klíče půjčují střídavě týdně v RD vpravo a vlevo. Suvenýry jako pohlednice, či razítko získáte tamtéž. Změny otevírací doby a další informace k provozu věže najdete na stránkách obce.
Kde Vodárenskou věž najdete?
Věž najdete v Zahradní ulici mezi zástavbou rodinných domů. Ulice je pouhých 50 metrů od železniční tratě Nýřany-Heřmanova Huť. Ze silnice odbočíte od Dolních Sekyřan doprava do Luční ulice a poté doleva do ulice Zahradní. Vodárenská věž je zdáli již při příjezdu k Heřmanově Huti dobře viditelná, a tak ji nelze přehlédnout.
Kraj: Plzeňský
Okres: Plzeň – sever
Obec: Heřmanova Huť, část Dolní Sekyřany
Provozovatel
Obecní úřad Heřmanova Huť
Revoluční 49
330 24 Heřmanova Huť
Tel.: +420 377 893 179
Email: podatelna@hermanovahut.cz
Web: www.hermanovahut.cz
Tipy na výlety v okolí
Krásnou nedalekou památkou je Mariánská Týnice, barokní skvost s poklady kultury a umění. Klášter v Plasích je zcela unikátní stavbou stojící na dubových pilířích a vodě, bez níž by se zřítila. Poznejte také Manětín, jeho zámek, přírodu i tajemnou horu. S dětmi zamiřte do Farmaparku u Toma v Ledcích, za prima zábavou se zvířátky,
nebo v západočeské metropoli navažte na vodárenskou a pivovarnickou notu a zkuste probádat Pivovarské muzeum v Plzni, a objevte největší historickou zbrojnici v Česku v Západočeském muzeu v Plzni.