Zimní výlety na Šumavě: Výhledy, mumie i lyžování

Vrchol Plechý
Vrchol Plechý. Foto: Jan Maurer

Šumava pohladí vaše plíce a rozmazlí je horským vzduchem. Nebudete se moct nabažit výhledů na Šumavské podhůří a vaše nohy vám poděkují za parádní zimní výšlapy k  jezerům a rozhlednám. Někoho při pěších výletech zaujmou mumie, jiný si raději nasadí běžky nebo lyže. Užijte si klid a samotu i radostné dovádění na šumavských svazích. Šumava láká na výlety pro každého!

Muzeum Šumavy: Více než jen betlémy

Muzeum Šumavy nabízí mnohem více než jen návštěvu betlémů, i když ty patří neodmyslitelně k tradičním vánočním zvyklostem. Vypravte se na výlet na Šumavu, do města Sušice v Plzeňském kraji, kde uvidíte jeden z největších pohyblivých betlémů u nás. Je zároveň i nejmladším a vznikl díky nadšení dvou sušických řezbářů.

Výšlap na vrch Svatobor: Výhledy na šumavské podhůří

Nad malebným městem Sušice, často nazývaném „Brána Šumavy”, se tyčí vrch Svatobor se stejnojmennou rozhlednou. Toužíte-li po čistém horském vzduchu, velebném klidu a procházce s výhledem, vydejte se do míst s bohatou historií opředenou tajemstvím a pověstmi.

Rozhledna a chata Svatobor. Zdroj: mestosusice.cz
Rozhledna a chata Svatobor. Zdroj: mestosusice.cz

Klatovské katakomby aneb výlet za českými mumiemi

Pokud se zajímáte o mumie, nemusíte za nimi letět až do Egypta. I při výletu na Šumavu je můžete spatřit. Navštivte Klatovské katakomby ve městě Klatovy v Plzeňském kraji, jsou pohřebištěm přímo pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a svatého Ignáce.

Klatovské katakomby. Zdroj: katakomby.cz
Klatovské katakomby. Zdroj: katakomby.cz

Čertovo jezero: Utopilo se tam prý čertisko

Čertovo jezero je druhé největší jezero na Šumavě. Nachází se v Královském hvozdu na jihovýchodním svahu Jezerní hory a je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Neleží sice na území národního parku, ale patří do Chráněné krajinné oblasti Šumava. Asi 4 kilometry od něj najdete město Železná Ruda.

Hladina jezera
Čertovo jezero je druhým největším jezerem na Šumavě. Zdroj: Turistické informační centrum Železná Ruda

Lyžování na Lipně: Zábava pro celou rodinu

Hory jsou jedním z nejzdravějších prostředí, které si u nás můžete dopřát a patří sem i Lyžařský areál Lipno. Projezděte 11 km sjezdovek a parádně to rozjeďte.

Lyžařka na sjezdovce
Lyžování na Lipně je vhodné pro začátečníky i pokročilé všech věkových kategorií. Foto: Marek Podhora

Nedaleko Sušice vás Kovaná křížová cesta zavede ke kapli Anděla Strážce

Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek, které vás provedou nejkrásnějšími místy města Sušice. Tyto cesty vám představí město královské, s několika kulturními a historickými památkami, i město moderní, s architekturou 20. století. Můžete se zde zastavit na jednotlivých zastaveních kované křížové cesty nebo naopak vyřádit s dětmi podél povodí řeky Otavy.

Kaple Anděla Strážce
Kaple Anděla Strážce. Foto: Martin Strachoň

Skvělý zimní výšlap Šumavou na Třístoličník a Plechý

Oblíbenými místy pro zimní výšlapy jsou mnohé horské vrchy, třeba Lysá hora, Sněžka, Praděd, ale my vyrazíme na Třístoličník – hraniční horu na Šumavě. Leží na hranici tří států a za dobrého počasí z něj dohlédnete až na rakouské Alpy.

Výhled z Třístoličníku
Výhled z Třístoličníku v zimě.

Šumava: Rozhledna Poledník vám představí pohoří z nadhledu

Přijdete se k nám na výpravu hlubokými Šumavskými lesy, nad kterými se hrdě pne bývalá radarová stanice, rozhledna Poledník, na stejnojmenném vrchu. Při dobré viditelnosti vám dá možnost pohlédnout nejen na Šumavské hvozdy a vrcholky Bavorského lesa, ale až na 180 km vzdálené Alpy.

Šumava – rozhledna Poledník. Foto: flickr.com / Jakub Solovský
Šumava – rozhledna Poledník. Foto: flickr.com / Jakub Solovský

Modrava: výlet šumavskou bílou stopou lůnem přírody

Chcete-li si dopřát skvělý turisticko-běžkařský zážitek, je tu Modrava. Vydejte se běžeckou trasou zasněženou krajinou pohořím Šumavy z Modravy na Březník. Svěží čerstvý větřík, bělostná příroda a křupající sníh pod vašimi lyžemi budou dotvářet magickou idylu zimního výletu.

Prášilské jezero: Objevte ledovcový klenot šumavské přírody

Prášilské jezero je horské jezero v srdci Šumavského národního parku. Víte o tom, že je jedním z pěti ledovcových jezer na české straně Šumavy? Vyrazte na výlet k jezeru a užijte si nádherný pohled na přírodní scenérii vodní plochy jezera a jeho okolí.

Prášilské jezero, Plzeňský kraj. Zdroj: Shutterstock.com/Karel Stipek
Prášilské jezero, Plzeňský kraj. Zdroj: Shutterstock.com/Karel Stipek