Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista. Největší výstavu betlémů na jižní Moravě objevíte v brněnském Letohrádku Mitrovských

Výstava Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista v brněnském Letohrádku Mitrovských
Výstava Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista v brněnském Letohrádku Mitrovských. Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Na devadesát betlémů různých velikostí a z rozmanitých materiálů bude k vidění v Letohrádku Mitrovských v Brně. Kromě nich na výstavě také uvidíte největší české dioráma „Život Ježíše Krista“ s plstěnými figurami od Ivany Langrové. Výstava bude zahájena 12. prosince a potrvá do 14. ledna.

Nejrozsáhlejší výstavu betlémů na jižní Moravě – alespoň co do počtu exponátů – bude hostit Letohrádek Mitrovských v Brně. Zdaleka však nepůjde jen o kvantitu. „Při výběru exponátů jsme kladli důraz jak na výtvarnou i historickou kvalitu, tak na různorodost materiálů, ze kterých jsou betlémy vytvořeny; vystavujeme i několik mechanických betlémů,“ uvedli pořadatelé.

Příbramský betlém
Příbramský betlém. Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Ukázky betlemářského umění

Těžiště výstavy tvoří sbírka Zdeňka Jílka z Tišnova, obohacená o sestavu betlémů od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu. Zhlédnete také jedinečné mechanické dřevěné betlémy od autorů Františka Ševčíka z Malé Lhoty, Pavla Maška z Velké Bíteše a Antonína Srby ze Železného.

Z dalších exponátů vás jistě zaujmou betlémy malované na překližce od Luboše Plachého z Molenburku nebo dětmi tak oblíbené dřevěné betlémy od Petra Poukara z Deblína, které jsou částečně ručně pohyblivé. Nebude chybět prvotřídní tvorba Jiřího Netíka, dnes považovaného za nejvýznamnějšího řezbáře, který se u nás věnuje betlémům.

Králický betlém
Králický betlém. Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Zlatý hřeb výstavy

Největším exponátem výstavy je však Tišnovský betlém, který vytvořili před pěti lety členové spolku Art Periscope. Nezachycuje jen příběh Svaté rodiny, ale i tišnovskou scenérii, přírodu, památné domy a významné osobnosti města.

Dalším magnetem výstavy je keramický betlém od egyptologa Ladislava Zápařky z Herálce. Skládá se ze 135 pozlacených figurek, množství domečků a různých doplňků umocňujících scenérii, včetně historické dáliny (krajiny s oblohou). To vše na ploše 400 x 200 cm.

Betlém od J. Heraina
Betlém od J. Heraina. Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Obří celoroční betlém

Na výstavě se také představí největší dioráma v České republice na téma Život Ježíše Krista. Jeho autorka, Ivana Langrová z Beskyd, pro něj speciální ruční technikou zhotovila 105 lidských postaviček a zvířat z ovčího rouna, získaného z vlastního ovčího stáda. Toto dioráma ve 25 scénách vypráví život Ježíše Krista od jeho narození až po samotné vzkříšení. Letohrádek Mitrovských jej v jednom ze svých sálů vystavuje jednou za dva roky.

Výstavu nazvanou „Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista“ orámují vánoční floristické dekorace od společnosti Květiny Pugét.

Letohrádek Mitrovských v Brně
Letohrádek Mitrovských v Brně. Zdroj: Letohrádek Mitrovských Brno

Kde se výstava Betlémy a dioráma život Ježíše Krista koná?

Letohrádek Mitrovských
Veletržní 19
603 00 Brno-střed

Jihomoravský kraj

Datum a vstupné

12. prosinec 2023 – 14. leden 2024

Návštěvní doba
Úterý až neděle 10–16 hod.

Cena: 145 Kč
Snížená cena: 115 Kč

Kontakty

Tel.:+420 605 972 588
E-mail: letohradekbrno@seznam.cz
Web: www.letohradekbrno.cz