Obnažené zdi kdysi slavného a pyšného panství vás vtáhnou do již zapomenutých životů hradních pánů. Budete však mile překvapeni. Hrad Košumberk není jen zřícenina a hromady kamení. Dochovaná budova purkrabství vás okouzlí zdobným sálem Slavatů s kazetovým stropem i obrazovou galerií. Děti však nejvíce potěší ubečení chlupáči v podhradí.
Hrad Košumberk vypráví pověsti
Hrad na místě původní gotické tvrze i okolní vsi patřily od pradávna starému českému rodu Slavatů z Chlumu a Košumberka, jejichž erb se skládá ze tří zlatých pruhů na modrém poli. Pokud máte rádi pověsti, tak ta místní praví, že jeden z pánů se vyznamenal statečností ve válce s Uhry, a když měl být přijat u knížete, ušpinil si suknici třemi krvavými šmouhami od uťatých prstů. Kníže mu pak na památku jeho statečnosti udělil erb se třemi pruhy. Zdá se vám to důvěryhodné?
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
V 16. století byl k tvrzi přistavěn palác a renesanční sídlo, na štíhlé věži ukazovaly čas hodiny a na nádvoří probíhal čilý ruch. To všechno si však můžeme dnes již pouze představovat, jelikož již od konce 18. století je hrad uváděn jako pustý a dnes ho převážně připomínají už jen torza původních staveb. Výjimkou je rekonstruovaná budova purkrabství s hradním muzeem.
Než se však ocitnete na rozsáhlém hradním nádvoří, projdete nádherně opravenou branou s renesanční výzdobou, která na první pohled upoutá váš zrak originálními psaníčkovými sgrafity. Rázovitý prvek škrábané fasády, charakteristický například pro nedaleký zámek v Litomyšli, je pozůstatkem renesanční přestavby.
Okolí hradu potěší výhledy, arboretem i ovcemi
Výlet na hrad Košumberk doporučujeme spojit s návštěvou arboreta, které se nachází v přilehlé Hamzově léčebně. Tento volně přístupný park zde založil lékař a spisovatel František Hamza již v roce 1910 a dnes zde roste téměř 1400 stromů. Ve stínu statné metasekvoje čínské či nejmohutnějšího exempláře buku lesního si zde můžete v klidu posedět, dát si svačinku a vychutnat si pohled na pohádkové kulisy tyčící se nad městečkem.
Cestou na hrad minete oplocenou stráň, po které se v současné době prohání ovce kamerunské. Jeleni, mufloni či daňci byli sice v roce 2022 kvůli narušené statice objektu z obory vystěhováni, pro potěchu malých návštěvníků byl však zachován chov ovcí, které zde děti mohou dokonce i sami nakrmit. Zvídavému oku navíc neunikne ani místní naučná stezka.
Odměnou za výšlap až k bývalé hradní věži vám budou krásné výhledy na pás Orlických hor, Krkonoš či Kunětickou horu u Pardubic. Nebo třeba na nedalekou volně přístupnou rozhlednu s poetickým názvem Jahůdka, na kterou se můžete vydat pěšky nebo na kole.
Turistické informace
Hrad Košumberk je přístupný od dubna do konce října v aktuálně platnou otevírací dobu. Vstup na nádvoří je volný, zpoplatněné jsou vyhlídky a návštěva hradního muzea.
Otevírací doba:
duben a květen: od středy do neděle + státní svátky: 10 až 17 hodin
červen, červenec a srpen: od úterý do neděle + státní svátky: 10 až 17 hodin
září a říjen: od pátku do neděle + státní svátky: 10 až 17 hodin
Začátek komentovaných prohlídek je vždy v celou hodinu v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin.
Bližší informace o otevírací době, vstupném a konaných akcích naleznete na webových stránkách hradu Košumberk.
Z jižní strany je hrad Košumberk zpřístupněn dřevěnou bezbariérovou lávkou vedoucí z arboreta Hamzovy léčebny.
Osobní automobil můžete zaparkovat přímo pod hradem před bývalým pivovarem Košumberk nebo na jednom z parkovišť v ulici Družstevní, která jsou vzdálena cca 800 metrů od hradu.
Kde se hrad Košumberk nachází?
Kraj: Pardubický
Okres: Chrudim
Město: Luže – Košumberk
Kontakt na provozovatele
Hrad Košumberk
vlastní a provozuje Město Luže
Náměstí Plk. Josefa Koukala 1
538 54 Luže
Tel: +420 736 481 205
E-mail: kosumberk@luze.cz
Web: www.hradkosumberk.cz
Tip na fajn výlet
Vydejte se do Pardubického kraje na „České Versailles“. Zámek Nové Hrady postavený ve francouzském stylu letních sídel si zachoval svou původní podobu a styl. Udělejte si výlet do historie a nahlédněte do soukromých komnat i přírodního labyrintu. A v obci Kočí vás čeká zajímavá sakrální památka s neobvyklými a lidovými prvky. Kostel sv. Bartoloměje stojí za návštěvu. Vydejte se na hrad Rychmburk, který vás zve do věže, za středověkými oltáři i do spižírny.