Nejdříve musíte přes most a vodní příkop: Navštivte unikátní kostel sv. Bartoloměje

Kostel s. Bartoloměje v obci Kočí. Foto: Flickr.com / MONUDET / CC BY-SA 2.0
Kostel s. Bartoloměje v obci Kočí. Foto: Flickr.com / MONUDET / CC BY-SA 2.0

Pokud hledáte místo plné historie a duchovního zázemí, doporučujeme navštívit kostel sv. Bartoloměje ve východočeské obci Kočí. Tento malebný svatostánek v Pardubickém kraji je jedinečným skloubením lidové a sakrální architektury, který u nás nemá srovnání. Objevte jeho krásu.

Kostel sv. Bartoloměje je celosvětový unikát

Kostel v obci Kočí byl postaven na sklonku 14. století a zcela se vymyká zažitému vzhledu sakrálních památek. Jednolodní chrámová stavba je typická neobvyklou zvonicí ve tvaru jehlanu a zejména krytou dřevěnou lávkou z 15. století. Ta sloužila věřícím k překonání mokřiny, která se před vstupem do kostela v době výstavby nacházela.

Dnes už sice kostelík obklopuje úhledně sečený trávník, ale po mostku překonáte alespoň uměle vytvořený vodní příkop ze 17. století. Vstup do kostela po starobylém mostě a skrz netradiční geometrickou zvonici má své neopakovatelné kouzlo a bezpochyby na vás silně zapůsobí. Vrzající prkenná podlaha, trámová konstrukce a šindelová střecha na vás dýchnou atmosférou minulosti, které bude k dokonalosti chybět již jen hustá mlha a dusot koňských kopyt.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Kostel s. Bartoloměje v obci Kočí. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0
Kostel s. Bartoloměje v obci Kočí. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0

Kostel jako dar od královny

Za výstavbou kostela v obci Kočí stojí druhá manželka krále Václava IV. Cesta Žofie do věnného města Chrudimi se proměnila v nečekané drama, když její kočár zapadl do bahna. Z nepříjemné situace jí doslova vytáhli místní sedláci a královna se jim za to odvděčila novým kostelíkem.

V interiérech kostela je možné vidět nejen fresky a oltář, ale také další cenné umělecké předměty. Dřevěný strop je zdobený malbami třinácti starozákonních proroků, které vytvořil učitel z místní školy. Uvnitř kostela se nachází také kazetový strop s bohatou renesanční ornamentikou a květinovým dekorem z květů tulipánů, zvonků, růží a jiřin.

Kostel s. Bartoloměje v obci Kočí. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0
Kostel s. Bartoloměje v obci Kočí. Foto: Flickr.com / Jan Helebrant / CC BY-SA 2.0

Turistické informace

Kostel svatého Bartoloměje je otevřen pro veřejnost celoročně. Vstup není zpoplatněn. Pro přesnější informace o konkrétních časech navštivte webové stránky obce Kočí nebo se informujte na místě.

Poutní mše svatá se zde slaví v neděli kolem 24. srpna. Dle informací na stránkách chrudimské farnosti je možné si domluvit prohlídku této památky.

Obec Kočí leží asi 9 kilometrů jihovýchodně od města Chrudim a asi 25 kilometrů jihovýchodně od Pardubic.

Osobní automobil lze zaparkovat v ulici před kostelem.

Kde se kostel sv. Bartoloměje nachází?

Kraj: Pardubický
Okres: Chrudim
Obec: Kočí

Kontakt

Obec Kočí
Kočí 68
538 43 Kočí

Tel: +420 469 677 402
E-mail: obec.koci@quick.cz
Web: https://www.obec-koci.cz/kostel/

Tip na fajn výlet

Pokud navštívíte kostel sv. Bartoloměje v Kočí, určitě rádi objevíte i další historické památky v okolí. Vydejte se s námi na výlet na nedalekou zříceninu hradu Košumberk, který má v erbu opravdovou zvláštnost. Víte jakou?