Betlémská cesta, to je království betlémů v Třešti

Betlémská cesta
Třešťské betlémy. Zdroj: trest.cz

K poezii Vánoc nerozlučně patří i betlémy a přímo království betlémů na výstavě Betlémská cesta najdete v městečku Třešť. Vydejte se za unikátními, ručně vyráběnými betlémy do městečka nedaleko Jihlavy! Přijměte pozvání nejen do muzea, ale i do místních betlémářských rodin, které vám představí svá jedinečná díla.

Betlémská cesta je Třešťská tradice

V historickém městě Třešti na Českomoravské vrchovině patří už více než 200 let k vánočním zvykům stavění domácích betlémů. Ty se koneckonců staví i na mnoha jiných místech naší vlasti. Zvláštností tohoto městečka ale je, že vás o Vánocích jeho obyvatelé pustí do svých domovů, kde můžete obdivovat tvorbu betlémářů. Přijměte proto jejich pozvání a vstupte do jejich příbytků. Neuvidíte jen tak ledajaké betlémy, nýbrž skutečně úchvatná a dechberoucí díla.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Výstava Betlémská cesta

Do třešťských domácností vás zavede Betlémská cesta, jak se výstavě říká. Plánek města s vyznačenými domy si můžete vyzvednout v místním informačním centru nebo si jej můžete stáhnou z webových stránek města Třešť. A můžete se vydat na obchůzku do domovů. Kam vejít, poznáte podle zelené cedulky. Obyvatelé městečka vám velmi rádi ukáží své betlémy a povypráví i o jejich historii. Dozvíte se mnoho zajímavostí, například jak betlém staví nebo jak a z čeho jsou vyrobeny figurky, domy a další komponenty betlému. Je to obdivuhodná nápaditost a šikovnost místních tvůrců, která přináší radost několika generacím. Určitě potěší v čase tradic, klidu a pohody i vás!

Betlémská cesta v Třešti
Třešťské betlémy. Zdroj: trest.cz

Třešťské betlémy po celý rok

Ve městě můžete celoročně shlédnout stálou expozici betlémů v prostorách Schumpeterova domu, kde jsou vystaveny čtyři velké krásné betlémy. Zajímavá je i stavba betlémů, kdy střed tvoří jesličky, okolo je město, krajina se stromy a stády zvířat, selské usedlosti a drobné stavby, vše vytvořeno podle fantazie řezbáře z pařezů a mechu. Některé betlémy mají více jak 500 figurek a mnohá díla dosahují délky i sedmi metrů. Budete-li vnímavým návštěvníkem, poznáte, že nejsou jen inscenací biblického příběhu, ale i obrazem života prostých lidí. Na památku si zde můžete zakoupit drobné vánoční dárečky a ozdoby i nazdobené perníčky.

Staňte se stavitelem betlému

Chtěli byste si také doma postavit svůj betlém? V turistickém centru v Třešti si můžete zakoupit papírový betlém, vystřihnout si jej a složit. Jste-li kreativní, přidejte vlastní postavičky či zvířátka. Anebo se při svém putování po Betlémské cestě po předložení kuponu zeptejte, zda pro vás nemají darovníka neboli figurku, nesoucí dary právě narozenému děťátku. Darovníka však nečekejte v každé rodině. Ale třeba se na vás usměje štěstí!

Tip na fajn výlet: Nezapomeňte zajít do Jihlavského podzemí, které přímo srší tajemnou atmosférou. 

Kde Betlémskou cestu najdete? 

Kraj Vysočina, okres Jihlava, Třešť

GPS Muzeum betlémů Třešť: 49.2933533N, 15.4829403E

Jak je výstava Betlémská cesta otevřena? 

Stálá expozice betlémů se nachází v Schumpeterově domě na Rooseweltově ulici č. 462 (budova turistického informačního centra). Bližší informace o otevírací době a vstupném na internetových stránkách trestskebetlemy.cz.

Po Betlémské cestě se můžete vydat od 26. 12. 2019 do 2. 2. 2020 dle plánku, který je k dispozici v třešťském turistickém informačním centru.
Doporučená doba k návštěvě rodin je v čase mezi 9 – 12 a následně 13 – 18 hodin.

Kontakt

Turistické informační centrum Třešť
Dům J. A. Schumpetera
Rooseweltova 462/6, 589 01 Třešť
tel.: +420 567 234 567
e-mail: 
info@trest.cz
www.trest.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Bližší informace o restauračních a ubytovacích zařízeních získáte na internetových stránkách města Třešť, v sekci Turista a volný čas. Zde si můžete vybrat, kam jít na oběd, na zákusek či se ubytovat.

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.