Kam na výlet, když je nevlídno: 10 tipů na Pardubicku

Městské muzeum Česká Třebová. Foto: tom@rt Michal Horák
Městské muzeum Česká Třebová. Foto: tom@rt Michal Horák

Pardubický kraj vybízí k výletům i za špatného počasí. Vydejte se do muzeí, na královský hrad Svojanov, projděte se Stezkou v oblacích nebo vstupte na zámku Pardubice do krytu civilní obrany. Pardubicko vás bude bavit a ukáže vám i Velorex.

Muzeum v přírodě: Starodávné roubenky okouzlí romantikou

Muzeum v přírodě v Hlinsku v Pardubickém kraji je ukázkou toho, jak žili naši předkové. Navštivte tuto vesnickou památkovou rezervaci a poznejte obydlí tkalce, hračkáře či továrního dělníka. V jednom z domků naleznete i expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, které jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Betlém Hlinsko. Zdroj: nvmp.cz/vysocina

Královský hrad Svojanov: Nebývalé souznění gotiky a empíru

Přijměte pozvání na hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů. Snoubí se zde středověká gotika s empírem 19. století. Malebný hrad Svojanov se vypíná nad strmým údolím řeky Křetínky a nabízí úchvatné výhledy do okolí.

Hrad Svojanov. Foto: Anna Petruželková

Muzeum Litomyšl vypráví osudy Bedřicha Smetany

Výlety v Pardubickém kraji do muzeí jsou jedinečné. Muzeum Litomyšl mapuje osudy Bedřicha Smetany. Víte, že v bývalém zámeckém pivovaru nechal František Smetana roku 1824 vyvalit sud piva? Bylo to z radosti nad narozením synka Bedřicha. Nahlédněte do skladatelovy kolébky v jeho rodném bytě, kde prožil své dětství!

Vojenské muzeum Králíky: Dějiny a oceloví vysloužilci

Vojenské muzeum Králíky najdete nedaleko stejnojmenného města. V těchto místech se koncem třicátých let 20. století horečně budovala československá opevnění. Nyní si přijdou na své zájemci o vojenskou historii. V expozicích muzea se setkáte s těžkou bojovou a vojenskou technikou, municí, ale také s dokumenty věnovanými významným československým velitelům.

Vojenské muzeum Králíky. Zdroj: armyfort.cz

Stezka v oblacích na Dolní Moravě: Nádherný pohled do kraje

Už jste se někdy procházeli v oblacích? Že ne? Pak vám přinášíme tip na výlet – Stezka v oblacích na hoře Slamník na Dolní Moravě, která vám zajistí jedinečný zážitek díky mohutné stavbě. Na této stezce zažijete horu zážitků a k tomu se i něco nového přiučíte. Každý si zde najde to své – adrenalin, zajímavosti i odpočinek a relax v přírodě.

Stezka v oblacích. Foto: Petr Štefek

Choceň: Orlické muzeum na zámku vás přenese do historie

Vydejte se s námi do městečka na pomezí Orlického podhůří a Polabí a odhalte tajemství zámku Choceň. V Orlickém muzeu na vás čekají druhohorní zkameněliny, cihly i první česky tištěná Bible.

Choceň: Orlické muzeum. Foto: Flickr.com / Donald Judge
Choceň: Orlické muzeum. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Zámek Pardubice: Vstupte do krytu civilní obrany

Vydejte se s námi za poznáním historie města perníku. Zámek Pardubice se pyšní hned několika unikátními prvky, včetně sofistikovaného opevnění, hodinové věže či doposud funkčním krytem civilní obrany. Na děti navíc čeká výprava za superhrdiny i do podzemí.

Zámek Pardubice. Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích
Zámek Pardubice. Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Zámek Moravská Třebová: Nejen středověká mučírna

Pojďte s námi navštívit zámek Moravská Třebová, renesanční perlu České republiky. Při jeho stavbě byly poprvé v českých zemích použity moderní renesanční prvky. Však tato památka nechybí v žádné české učebnici dějin umění. A kromě okouzlující architektury poznáte zámecké poklady, mučírnu, alchymistickou laboratoř i životní styl od konce 15. století do počátku 20. století.

Rytířský sál na zámku v Moravské Třebové. Zdroj: Zámek Moravská Třebová 
Rytířský sál na zámku v Moravské Třebové. Zdroj: Zámek Moravská Třebová

V poutním kostele Neratov nahlédnete do nebe

Klid a mír v Orlických horách na vás čeká v obci Neratov. Obnovené poutní místo v kdysi vysídlené vesnici láká návštěvníky z celé republiky i ze světa. Kromě jedinečného kostela se skleněnou střechou na vás čeká i poutní minipivovar Neratov či originální výrobky z místní chráněné dílny.

Poutní kostel Neratov. Foto: Alice Suchá
Poutní kostel Neratov. Foto: Alice Suchá

Muzeum Česká Třebová vás „sveze“ vlakem, Velorexem i lodí

Přijměte naše pozvání do Pardubického kraje a navštivte poutavé expozice, jež nabízí Muzeum Česká Třebová. Čeká na vás model vlakového nádraží s pohyblivými vláčky či replika vozítka Velorex, ve kterém si můžete na vlastní kůži vyzkoušet klady i zápory tohoto legendárního „hadraplánu.“

Městské muzeum Česká Třebová. Foto: tom@rt Michal Horák
Městské muzeum Česká Třebová. Foto: tom@rt Michal Horák

Výlety v Pardubickém kraji už znáte, Pardubicko vás pozvalo do zajímavých muzeí, do kostela i do mučírny. Vybrali jste si svůj výlet? Pak se podívejte i na tipy do dalších míst naší země. Svá lákadla má Kraj Vysočina, Zlínský kraj, Ústecký kraj i Středočeský kraj. Nebo máte blíž na Olomoucko, na jižní Moravu, na Karlovarsko či na Královéhradecko?