Kam na výlet, když je nevlídno: 10 tipů na Olomoucku

Skleníky Flóra Olomouc. Flóra Olomouc a.s.
Skleníky Flóra Olomouc. Flóra Olomouc a.s.

Výlety pro každého na Olomoucku, když je nevlídno vás osloví třeba speciálními muzei. Už jste byli v muzeu papíru, hudebních nástrojů nebo olomouckých tvarůžků? Do svých výletů v Olomouckém kraji zařaďte hvězdárnu, bunkr, rozhledny a vodní tvrz. Buďte v pohybu a vyplavte ze svého těla přebytečný stres!

Arcidiecézní muzeum Olomouc: Pohádkově honosný zlatý vůz

První muzeum v Čechách orientované na duchovní kulturu. Vydejte se do někdejšího Přemyslovského hradu, který ukrývá Arcidiecézní muzeum Olomouc. Čeká na vás pohádkově honosný zlatý vůz, úchvatné historické prostory a nespočet uměleckých předmětů. To vše v moderním hávu, který umí zaujmout každého.

Arcidiecézní muzeum Olomouc. Foto: Flickr.com / Jirka Matousek
Arcidiecézní muzeum Olomouc. Foto: Flickr.com / Jirka Matousek

Hvězdárna Prostějov vás přenese za Sluncem, Měsícem i do pohádky

Myslíte si, že víte, jak vypadá Měsíc nebo Slunce? Vypravte se s námi na Hanou a připravte se na neviděné zážitky. Hvězdárna Prostějov vás prostřednictvím astronomického dalekohledu přenese na místa, která znáte jenom z televize nebo knížek. Na malé návštěvníky navíc čekají týdny astronomických pohádek. Navíc zjistíte, co má s hvězdárnou společného planetka Adolfneckář.

Pozorování slunce. Foto: Hvězdárna Prostějov / Barbora Smékalová
Pozorování slunce. Foto: Hvězdárna Prostějov / Barbora Smékalová

Nejvyšší stupeň utajení! Co ukrývá strategický bunkr Přáslavice?

Vydejte se čtyři patra pod zem do záložní zesilovací stanice. Masivní železobetonový bunkr Přáslavice podléhal donedávna nejvyššímu stupni utajení. Strategická součást tzv. Národního kabelového okruhu je nyní přístupná veřejnosti a umožní vám spatřit místa, do kterých mohli vstoupit jen vybraní jedinci a pouze po přísné bezpečnostní prověrce. Co tají?

Baterkový sál. Foto: Bunkr Přáslavice
Baterkový sál. Foto: Bunkr Přáslavice

Dalimilova rozhledna na vrchu Větrov: Rozhledna roku 2021

Vyšlápněte si na výjimečnou kamennou rozhlednu na vrchu Větrov nad Starým Městem na Šumpersku. Pyšní se několika zajímavostmi, které jí dodávají na atraktivitě. Je věrnou replikou bývalé rozhledny na Králickém Sněžníku, má dvě věže s cimbuřím a jedno prvenství. Užijte si výhledy z rozhledny roku 2021 na Staroměstsko a jeho okolí.

Užijte si výhledy z Dalimilovy rozhledny. Zdroj: Dalimilova rozhledna, Staré Město
Užijte si výhledy z Dalimilovy rozhledny. Zdroj: Dalimilova rozhledna, Staré Město

Rozhledna na Biskupské kupě: Vyrazte do Jeseníků za výhledy

Vydejte se s námi do Zlatohorské krajiny pokladů, a to přímo na česko-polskou hranici, kde na vrcholu kopce Biskupská kupa stojí nádherná kamenná rozhledna. Je opravdovou dominantou zlatohorského regionu a také první kamennou rozhlednou v Jeseníkách. Vyšlápněte si za krásnými výhledy, kdy za pěkného počasí můžete spatřit i nejvyšší štíty Vysokých Tater.

Vyhlídková věž na vrchu Biskupská kupa. Zdroj: Zlatohorsko kraj pokladů
Vyhlídková věž na vrchu Biskupská kupa. Zdroj: Zlatohorsko kraj pokladů

Vodní tvrz Jeseník odhaluje čarodějnické procesy

Nemusíte vlastnit obraceč času ani kouzelný prsten abyste nahlédli do minulosti. Vodní tvrz Jeseník v Olomouckém kraji vás přenese nejen do 17. století a období čarodějnických procesů, ale i mnohem dál. Čekají na vás husitské války i multimediální expozice Spirála času Země.

Vodní tvrz Jeseník – expozice Čarodějnické procesy. Foto: Vlastivědné muzeum Jesenicka
Vodní tvrz Jeseník – expozice Čarodějnické procesy. Foto: Vlastivědné muzeum Jesenicka

Flóra Olomouc: Vnímejte krásu květin všemi smysly

Výstaviště Flóra Olomouc je každoročně dějištěm několika výstav. Nejčastěji zde uvidíte tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků či ovoce a zeleniny.

Schodiště, květiny, park
Na Floře poznáte stovky zajímavých a nádherných květin, kterými si můžete zkrášlit svoji domácnost či zahradu.

Muzeum Olomouckých tvarůžků, to jsou Loštické „tvargle”

Specificky „voňavé“ Muzeum Olomouckých tvarůžků najdete v Lošticích na Hanácku. Kdo by neznal „tvargle“, tuhle voňavou pochoutku? I když na obale mají napsané, že jsou to tvarůžky z Olomouce, jejich kolébkou jsou Loštice. A proč se tak nazývají? To, a ještě spoustu dalších zajímavostí o historii a výrobě se dozvíte právě v muzeu v Lošticích.

Muzeum Olomouckých tvarůžků. Zdroj: tvaruzky.cz

Muzeum papíru: Vyrobte si vlastní papír ve Velkých Losinách!

Velké Losiny, to nejsou jen smutně proslulé čarodějnické procesy z konce 17. století, ale také Muzeum papíru, tedy tradiční manufakturní výroba papíru. Při vaší návštěvě Jeseníků proto na něj nezapomeňte, nebudete litovat.

Ostružná: Jak fanda do muziky založil muzeum hudebních nástrojů

V Ostružné v Jeseníkách najdete jedinečné muzeum hudebních nástrojů z různých časů i koutů světa. Ty před několika lety učarovaly muzikantovi Miloslavu Muselíkovi natolik, že je začal sbírat. Své poklady si nenechal jen pro sebe – pro milovníky hudby, a nejen pro ně, vybudoval pozoruhodnou sbírku instrumentů. Vydejte se na výlet v Olomouckém kraji, i když se venku čerti žení!

Hudební expozice Ostružná. Zdroj: skiland.cz