Staré Město pod Sněžníkem a stezka u něj vás vtáhne do vojenské historie

Naučná stezka Staroměstská pevnostní oblast, Staré Město pod Sněžníkem
Naučná stezka Staroměstská pevnostní oblast, Staré Město pod Sněžníkem. Zdroj: Beton Bunkr Club Kronfelzov

Toulka okolím Starého Města pod Sněžníkem v podhůří Králického Sněžníku potěší především fanoušky vojenských pevností. Pojďte za poznáním tajuplných železobetonových bunkrů, které měly naši zemi chránit před nepřítelem. Vstupte do historie prostřednictvím naučné stezky Staroměstská pevnostní oblast. 

Na severu Moravy mezi Králickým Sněžníkem a Hrubým Jeseníkem leží na říčce Krupá Staré Město pod Sněžníkem. Je ideálním východiskem pro turistické výlety do blízkého okolí i do hor. Zveme vás na okružní výlet, který vás seznámí s pohnutou historií pohraničního opevnění z konce 30. let minulého století.
Naučná stezka s názvem Staroměstské pevnostní oblasti je dlouhá cca 7,5 km a provede vás kolem pěti největších objektů těžkého opevnění na Staroměstsku. Trasa je značena červeno-bílou značkou a začíná u nádraží ČD (takže na výlet za pevnostmi můžete přijet i vlakem).

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Staré Město pod Sněžníkem - Naučná stezka Staroměstská pevnostní oblast
Naučná stezka Staroměstská pevnostní oblast, Staré Město pod Sněžníkem. Zdroj: Beton Bunkr Club Kronfelzov

A které vojenské objekty cestou potkáte? Nad kapličkou sv. Tadeáše je to pevnost StM-S 31a Borek a StM-S 31b Ozdravovna (jako jediný má zachovalou hlavní střílnu), nacházející se v nadmořské výšce cca 590 m. Zajímavostí je, že tyto dva objekty jsou stejné, pouze zrcadlově otočené. O oba bunkry se starají nadšenci z klubu Beton Bunkr Club Kronfelzov.

Pět objektů stezky

Ještě výše je bunkr StM-S 32 Krajní a StM-S 33 Lesík, stojící v nadmořské výšce 677 m. Od Lesíku dojdete podle ukazatele až k objektu StM-S 34 Svah. Zde je také pěkné vyhlídkové místo, kde se můžete rozhlédnout po kraji. Odtud se přes kopec Jelen (799 m) vydáte zpět do města. I když má stezka pět objektů, můžete se jít podívat ještě k šestému. Ten ale neleží na červeno-bílé stezce, je třeba z ní u sportovního areálu odbočit na žlutou turistickou značku. Objekt StM-S 30 Potok je tak trochu „schovaný“ v křoví, ale minout jej nemůžete, vede k němu vyšlapaná cestička. Bunkr je od naučné stezky vzdálený 500 m.

Prohlédnout si objekty i zevnitř je možné při nepravidelných prohlídkách nebo na objednání. Informace a kontakty k návštěvě bunkrů najdete na internetových stránkách Turistického informačního centra Staré Město pod Sněžníkem.

Kde se Staré Město a stezka nachází?

Kraj: Olomoucký
Okres: Šumperk
Město: Staré Město pod Sněžníkem

Kontakt

Turistické informační centrum
náměstí Osvobození 166
78832 Staré Město pod Sněžníkem
tel.: +420 583 239 134; +420 704 060 562
e-mail: info@mu-staremesto.cz
www.staremesto.info

StM-S 33 Lesík
Naučná stezka Staroměstská pevnostní oblast, StM-S 33 Lesík, Staré Město pod Sněžníkem. Zdroj: Beton Bunkr Club Kronfelzov
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.