Kam na výlet, když je nevlídno: 14 tipů z Královehradecka

Pevnost Josefov. Zdroj: Petr Digrin
Pevnost Josefov. Zdroj: Petr Digrin

Když je nevlídno v Královehradeckém kraji, vůbec to nevadí! Zajděte na místa, kde vám bude nejspíš tepleji. Výběr není malý a je i dost barvitý. Posuďte sami. Hvězdárna a planetárium, vodní elektrárna, Bílá věž, různá muzea, obří akvárium, větrný mlýn, betlém, hračky, safari, pevnost, klášter i hrad s černokněžníkem. Královéhradecký kraj je zkrátka rájem výletníků! 

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové vám umožní pohled do vesmíru. Těšte se na expozice: Mikrosvět – makrosvět, Energie – formy a přeměny. Uvidíte také meteorologickou stanici a robotický dalekohled. V planetáriu se rovněž pořádají programy pro děti, přednášky a výstavy. Že spatříte UFO není jisté, avšak zcela určitě vám jej architektura Hvězdárny a planetária připomene.

Zdroj foto: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
Zdroj foto: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Víte, kdo jsou Eneři? Zjistěte to v elektrárně Hučák

Královéhradecký kraj není jen město Hradec Králové, ale stojí za to se v něm porozhlédnout. Vodní elektrárna Hučák je zabydlená skřítky. Skřítci Eneři mají rádi děti, a tak je zasvětí do výroby elektřiny. Na děti čekají skládačky, pokusy i virtuální realita. Nudit se nebudou ani dospělí. Čekají na ně tři Francisovy turbíny z roku 1925 i podmanivé kouzlo secesní architektury. Návštěva Hučáku zabaví celou rodinu.

Vodní elektrárna Hučák. Foto: Pixabay.com / karban
Vodní elektrárna Hučák. Foto: Pixabay.com / karban

Bílá věž má třetí největší zvon a skýtá daleké výhledy

Bílá věž na náměstí v Hradci Králové se může pochlubit třetím největším zvonem v Čechách, úchvatně průzračným skleněným modelem Bílé věže, který váží asi 1000 kg i původním hodinovým strojem. A co teprve ten výhled z ochozu věže! Pokud vyjdete 226 schodů spatříte Krkonoše a Orlické hory. Stavba z hořického pískovce si vás určitě získá.

U královéhradecké Bílé věže stojí katedrála sv. Ducha. Foto: Snežana Nikolić
U královéhradecké Bílé věže stojí katedrála sv. Ducha. Foto: Snežana Nikolić

Královéhradecký kraj má také jedno krásné a neobvyklé muzeum. Muzeum krajek Vamberk vás přenese do krásně křehkého světa krajek. Zjistíte, jaké krása se může zrodit na paličkovacím válci. Dozvíte se vše o historii tohoto řemesla. Do muzea můžete zavítat celoročně.

Muzeum krajky Vamberk. Foto: MGOH (Muzeum a galerie Orlických hor)
Muzeum krajky Vamberk. Foto: MGOH (Muzeum a galerie Orlických hor)

Obří akvárium: Nádhera tropického pralesa a ryby nad hlavou

V Obřím akváriu v Hradci Králové zažijete pocit potápěče, když jej obklopuje 130 tisíc litrů vody. Kolem vás bude proplouvat více než 40 druhů sladkovodních ryb z Jižní a Střední Ameriky. Některé nich váží i 23 kg. Potápěčský skafandr neshánějte. Uvidíte je ze skleněného podvodního tunelu a pak se projdete tropickým pralesem. Celkem vás čeká 1,5 hodinové dobrodružství i poučení.

Obří akvárium Hradec Králové. Foto: Obří akvárium
Obří akvárium Hradec Králové. Foto: Obří akvárium

Větrný mlýn Borovnice: Mele a je rozhlednou

Větrný mlýn Borovnice na Trutnovsku je věrnou kopii větrného mlýnu německého typu, který zde stával jako poslední v Čechách. Královéhradecký kraj je tedy díky tomuto mlýnu raritou. Těšte se na moučnici i důmyslná technická zařízení, bez kterých by se na stůl hospodyněk mouka nedostala. Zjistěte, čemu se říká tatík a čemu matka a pak si užijte výhled do kraje.

Výhled z větřáku u Borovnice. Zdroj: obec Borovnice, okr. Trutnov
Výhled z větřáku u Borovnice. Zdroj: obec Borovnice, okr. Trutnov

Třebechovické muzeum betlémů to je svět malých figurek

Třebechovické muzeum betlémů vás uvede do světa figurek, jež obývají statické i mechanické betlémy. Nejznámějším z nich je Třebechovický Proboštův betlém s unikátním mechanismem Josefa Frimla. Kromě betlémů tradičně dřevěných uvidíte i betlém skleněný, voskový, papírový či keramický.

Ústeckoorlický vánoční betlém. Zdroj: Třebechovické muzeum betlémů
Ústeckoorlický vánoční betlém. Zdroj: Třebechovické muzeum betlémů

Muzeum hraček Stuchlíkovi: panenky, vagónky, autíčka

Muzeum Hraček Stuchlíkovi naleznete v obci Nový Bydžov v Královéhradeckém kraji. Prohlédnete si panenky, autíčka, kolejiště s jezdícími mašinkami a vagónky, kočárky, pokojíčky pro panenky, dřevěné tahací hračky pro malé děti. V muzeu je prostor i pro expozici betlémů. Neváhejte a přijďte se zasnít mezi hračky. Třeba mezi nimi bude i ta z vašeho dětství.

Historický kočárek pro panenky. Zdroj: Muzeum Hraček Stuchlíkovi
Historický kočárek pro panenky. Zdroj: Muzeum Hraček Stuchlíkovi

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí: malovaný nábytek i Krakonoš

Poznejte krásu dřevěných domků s podloubím. Naleznete je v Krkonošském muzeu přímo na Náměstí Míru ve Vrchlabí. Nejen, že vás potěší svým zevnějškem. To pravé se ukrývá uvnitř. Těšte se na expozice o lnářské výrobě v Krkonoších, bohatě vybavené interiéry s malovaným nábytkem i figurky Krakonošů.

Expozice muzea Čtyři historické domky ve Vrchlabí. Zdroj: Krkonošské muzeum ve Vrchlabí
Expozice muzea Čtyři historické domky ve Vrchlabí. Zdroj: Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Královéhradecký kraj má i Safari park ve Dvoře Králové

V Safari parku ve Dvoře Králové najdete největší sbírku afrických zvířat v Evropě, což je velikým lákadlem pro milovníky safari. Svojí rozlohou 94 ha se řadí také k největším zoologickým zahradám u nás.

Žirafa
Žirafa v Safari parku Dvůr Králové.

Královéhradecký kraj nabízí i středověk v Dětenicích

Zámek Dětenice najdete v obci Dětenice 65 km od Prahy mezi Mladou Boleslaví a Jičínem, a žije v ní méně než tisíc obyvatel. I přesto ji ale mnoho turistů volí jako cíl své cesty. Nachází se v ní totiž krásný barokní zámek se středověkou krčmou a pivovarem. Nenechte si tento nevšední zážitek ujít ani vy!

Interiér zámku, hostina
Krásný interiér zámku v Dětenicích vás oslní. Zdroj: Zámecký resort Dětenice

Pevnost Josefov: Pevnostní město věhlasných generálů

Vydejte se do pravoúhlých ulic na pevnost Josefov a poznejte jeho unikátní strukturu, obdivujte mohutné hradební valy a hluboké obranné příkopy. Zažijte dobrodružství v tajemných podzemních chodbách, kráčejte po stopách minulosti po boku neznámých vojáků i věhlasných generálů, objevujte zapomenuté příběhy, zákoutí a další možnosti, které město skýtá.

Klášter Broumov: Ukrývá vzácnou kopii Turínského plátna!

Benediktínský Klášter Broumov je barokní perla plná unikátních uměleckých děl, tajuplných zákoutí i odkazů na bohatou historii místa. Nechte si povyprávět, jak v klášterním kostele objevili vzácnou kopii Turínského plátna.

Klášterní knihovna
Klášterní knihovna. Foto: Klášter Broumov

Pohádkový výlet na hrad a zámek Staré Hrady za čarodějem

Hrad a zámek Staré Hrady vedle městečka Libáň je místem pohádkového dobrodružství. Odhalte kus historie českého království a vstupte do pohádkové říše čaroděje Archibalda I. s princeznami, rytíři, čarodějnicemi i draky.

Staré Hrady. Zdroj: starehrady.cz