Vodní elektrárny překvapí! Vstupte do laboratoře a provádějte pokusy!

Vodní elektrárna Hučák. Foto: ČEZ, a.s.
Vodní elektrárna Hučák. Foto: ČEZ, a.s.

Nechte se pozvat k výletu k vodním elektrárnám a objevte jejich „vnitřnosti“ i krásu secesních staveb s kubistickými prvky nebo klasicistní architekturu. Vydejte se na zajímavou prohlídku s průvodcem, který vám ukáže vnitřní prostory vodní elektrárny.

Víte, která elektrárna je nejstarší v Čechách, a na které uvidíte zakřivení zeměkoule?

Šumavské elektrárny vsazené do krajiny lesů, bujné zeleně a zurčících vodních toků lákají k prohlídce dobových technických zařízení, strojovny a 100 let starou budovu zažijete v akci. Jinde prozkoumáte strojovnu, dělejte pokusy v laboratoři nebo okuste virtuální realitu.

Zjistěte, odkud si vychutnáte nejdelší sjezd na koloběžce v Česku! Na přehradě Hracholusky nevynechejte plavbu na parníku, sportujte a s dětmi skotačte ve vodě.

Středočeský kraj

Elektrárna Orlické přehrady zve na zajímavou prohlídku s průvodcem, který vám ukáže vnitřní prostory této obrovské vodní stavby. Do konce roku 2023 máte příležitost prohlédnout si čtyři Kaplanovy turbíny. Kolo jedné z nich obdivovali v Bruselu na výstavě EXPO 58. Po prohlídce elektrárny je příjemným pokračováním výletu cesta na Makovou horu nebo na hrad Vrškamýk.

Jihočeský kraj

Elektrárna královského města Písku je nejstarší vodní elektrárnou v Česku, která doposud pracuje. Vyrábí elektřinu už více než 130 let. U jejího zrodu stál F. Křižík. Cílem elektrárny bylo zajistit městské osvětlení. Přijďte se podívat do jejího muzea, kde se dozvíte nejen o dvou Francisových turbínách. Návštěvu muzea doplňte výletem do Ražic k Řežabineckým tůním.

Rybník Rožmberk patří mezi největších rybníky nejen v Čechách, a to je dnes podstatně menší než v době, kdy jej vystavěl Jakub Krčín. Dokonce na něm uvidíte i zakřivení zeměkoule! Ačkoliv to u rybníků není až tak běžné, pod hrází, kde vytéká Lužnice funguje již 100 let vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami. Fajn tipem k výletu může být i město Třeboň se skvostným zámkem a náměstím.

Plzeňský kraj

Vodní elektrárna Hracholusky vás zaujme hned na první pohled. Nad vodní hladinou u hráze se jako malý maják tyčí drobná stavba s vertikální Kaplanovou turbínou. Přehrada Hracholusky je skvělým místem k letní dovolené. Užijete si tady vodní radovánky, sportovní aktivity v kempech i plavbu parníkem. Při cestách do okolí navštivte město Stříbro plné renesančních památek.

Vodní elektrárny Vydra a Čeňkova pila jsou dvě roztomilé, 10 minut chůze od sebe vzdálené, šumavské elektrárny vsazené do krajiny lesů, bujné zeleně a zurčících vodních toků. Při prohlídce uvidíte dobová technická zařízení, strojovnu a zažijete 100 let starou elektrárnu v akci. Dopřejte si také naučnou stezku u řeky Vydry nebo se vypravte k technické zajímavosti Vchynicko – tetovskému kanálu.

Liberecký kraj

Malá vodní elektrárna Spálov zdobí Spálov u Semil. Jedná se o secesní stavbu s kubistickými prvky projektovanou architektem Emilem Králíčkem. Při komentované prohlídce se seznámíte s technickými zajímavostmi a před elektrárnou si prohlédnete, dnes již nevyužívanou Francisovu turbínu. U elektrárny je Riegrova stezka, která provádí turisty už déle než 100 let. Příjemným cílem výpravy je i kouzelný hrad Trosky.

Královehradecký kraj

Vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové se vám pro svou secesní fasádu zalíbí hned na první pohled. Prohlídka elektrárny a infocentra uvnitř je nabytá zábavou pro děti i dospělé. Prozkoumáte strojovnu, budete dělat pokusy v laboratoři, zažijete virtuální realitu, nejmenší si pohrají v dětském koutku. V Hradci Králové vystupte na Bílou věž nad náměstím nebo vstupte do obřího akvária.

Vysočina

Vodní elektrárny Vír jsou zajímavými místy u Vírské přehrady složené ze dvou vodních nádrží – Vír I. a Vír II. Ačkoliv voda láká ke koupání, jedná se o vodu pitnou, a tak si tady letních radostí příliš neužijete. O to zajímavější jsou dvě vodní elektrárny. Elektrárna pod impozantní hrází hlavní nádrže Vír I a elektrárna nádrže Vír II. na skále, která je s nádrží spojená 132 metrů dlouhou štolou. Můžete se těšit na výhled z hráze, Svrateckou vodohospodářskou naučnou stezku nebo roztomilou soustavu figurek poháněných vodou v obci Vír nazvanou Vírský mlýnek.

Olomoucký kraj

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je jedinečným místem! Posuďte sami. Kde jinde v Čechách naleznete ve výšce 1350 metrů vodní plochu s hloubkou 26 m? K této horní nádrži můžete dojít pěšky či vyjet lanovkou. Kdo chce, užije si odtud nejdelší sjezd na koloběžce v Česku! Kompletní prohlídka elektrárny zahrnující horní i dolní nádrž trvá tři hodiny. Od Dlouhých strání si vyjděte na Praděd nebo k tajemným Petrovým kamenům.

Zlínský kraj

Vodní elektrárna Strž u Kroměříže je zajímavá tím, že zde byly instalovány jedny z prvních Kaplanových turbín. Jde o modernější turbíny, která mají na rozdíl od starších Francisových, méně lopatek. Jméno nesou po svém vynálezci, brněnském profesorovi Kaplanovi. Klasicistní architektura elektrárny vám bude připomínat zámeckou budovu. Zámek se vším všudy si vychutnáte při prohlídce Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Dopřejte si procházku Květnou zahradou nebo se s dětmi podívejte do Zrcadlového bludiště v centru Kroměříže.

Vodní elektrárny vás jistě přivedou na myšlenku objevovat zajímavé přehrady a vodní nádrže, které po Česku jsou. Odměnou je krásná okolní příroda i technické perličky těchto vodních děl.