Hornická muzea a štoly nabízí neotřelé zážitky. Zařaďte je do svých výletů a vezměte děti s sebou.

Hornické muzeum Příbram. Foto: www.poznejpribram.cz
Hornické muzeum Příbram. Foto: www.poznejpribram.cz

Objevte úchvatný a starodávný svět hornických muzeí a štol. Vstupte do světa pravěkého dolování, prohlédněte si předměty tajemných Keltů, historické listiny a potěžkejte kus stříbra vážící 11 kg. Projeďte se historickým vláčkem šikmými štolami do hlubin země, brouzdejte chodbami, či hornickou kovárnou. Čekají na vás labyrinty chodeb s očouzenými stropy.

Díky důlní vodě se místy těšte na podivná jezírka v útrobách podzemí. Víte, ve které štole se vám uleví po nadměrném pití alkoholu nebo od astmatu? Ze které těžní věže uvidíte až na Sněžku? Autentickou atmosféru některých dolů umocňují figuríny horníků při práci. Zjistěte, kam chodili horníci na toaletu! Vydejte se s Fajnvylety.cz do hlubin země v hornických muzeích a štolách, a ukažte svým dětem trochu jiný svět.

Hornická muzea a štoly Středočeska

Hornické muzeum Příbram je řazeno mezi největší hornická muzea v Evropě. Pod muzeum spadá Hornický skanzen v Březových Horách v Příbrami, který je rozčleněn na tři prohlídkové areály, dále památník Vojna v Lešeticích, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata v Novém Kníně, Muzeum Špýchar v Prostřední Lhotě, Historie Vltavy v Chotílsku. V Hornickém muzeu pořádají celou řadu různých aktivit a tematických výstav. Hornický skanzen v Březových Horách zahrnuje tyto areály:

Prohlídkový areál A „Ševčinský důl“ vás zavede až do pravěku! Uvidíte také předměty tajemných Keltů a zjistíte, jak vypadá listina z roku 1216 nebo kus stříbra vážící 11 kg. Z nádvoří Ševčinského dolu si nejen děti užijí 230 metrů dlouhou jízdu hornickým vláčkem k vojtěšské úpravně, kam se vozila železná ruda. Vyzkoušíte si jízdu na neobvyklé skluzavce – šikmou štolou se svezete 51 m do hlubin dolu!

Prohlídkový areál B „Důl Anna“ vám zprostředkuje dobrodružství 260 metrů jízdy důlním vláčkem. Projedete se Prokopskou štolou vedoucí k jámě Prokop – považované za nejhlubší středoevropskou šachtu. Také sfáráte do vodního patra, kde se nad vodou budete pohybovat po kovových roštech, projdete chodbou spojující důl Anna s dolem Vojtěch i jinými částmi podzemí.

Prohlídkový areál C „Důl Vojtěch“ vás zaujme hornickou kovárnou z přelomu 18. a 19. století, ve strojovně obdivujte parní těžní stroj Breitfel & Daněk z roku 1889, prozkoumáte podzemí historické šachetní budovy a užijete si výhled z věže.

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy vás uvítá stálou teplotou 11 stupňů Celsia. Během poutavé, dvou hodinové prohlídky s průvodcem se svezete důlním vlakem a projdete se chodbami. Po prohlídce dolu můžete vyrazit na vyhlídku na kopci Skalka nad Mníškem pod Brdy nebo zajděte na prohlídku zámku v Mníšku pod Brdy.

Hornická muzea a štoly Jihočeska

Hornické muzeum Rudolfov u Českých Budějovic je v Perkmistrovském domě z konce 16. století. Působil tam královský báňský úředník zvaný perkmistr. V expozici se dozvíte, jak to bylo s těžbou stříbra v jižních Čechách a jakými nástroji se v průběhu doby pracovalo.

Plzeňský kraj

Hornický Skanzen s Prokopskou štolou je příjemným cílem výletu do města Stříbro u Tachova. V povrchové části Hornického skanzenu jsou vystaveny vrtací soustavy, důlní nakládače a v replice štoly se seznámíte s nejrůznějšími způsoby těžby rud od středověku po 20. století. Dále si užijete 80 minut dlouhou prohlídku štoly skutečné a to v části Královské dědičné štoly.

Hornické muzeum v Plané u Tachova se nachází ve Štole Ondřeje Šlika z konce 16. století. Je tam expozice minerálů, mincí a technologie mincovnictví, expozice vltavínů, důlních lamp, i komora s expozicí nástrojů a výbušnin.

Důl Na kole u Domažlic, kde se těžila slída je k vidění díky Spolku Domažlický dějepis. Prohlídka této štoly se stane pastvou pro vaše oči. Vstoupíte do světa třpytivé slídy, křemene a živce. Jedná se o naprosto jedinečný důl tohoto typu v rámci Česka. Jeho prohlídka trvá 50 minut.

Karlovarský kraj

Muzeum Sokolov v sobě zahrnuje Hornické muzeum Krásno, Štolu číslo 1 Jáchymov a Důl Jeroným.

Hornické muzeum Krásno je v cínovém dole Vilém. Projdete expozicí třídírny cínových rud s těžním parním strojem, expozicí důlní dopravy a navštívíte ukázkovou štolu. Při návštěvě Hornického muzea Krásno od května do října se svezete i důlním vláčkem.

Štola číslo 1 Jáchymov je součástí muzea Sokolov. Uvidíte v ní důlní vozíky, vrtáky a také památky na dobu, kdy se tu na konci 15. a počátku 16. století těžilo stříbro. Nadzemní část nám připomene smutné období padesátých let, kdy v Jáchymově pracovali političtí vězni. O Jáchymovských uranových dolech a dolování stříbra se také dozvíte v Muzeu Jáchymov v centru města.

Důl Jeroným je u města Čistá. Už v 13. století se tady těžil cín, a právě jako ve středověku se tomto hlubinném dole budete cítit. Čekají na vás labyrinty chodeb se stopami po hornickém želízku i s očouzenými stropy. Díky důlní vodě se místy těšte na tajemná jezírka v útrobách země.

Hornická muzea a štoly Ústecka

Štola Lehnschafter je v obci Mikulov. Těžilo se zde stříbro a jiné rudy. Při její prohlídce lze využít tři prohlídkové trasy. Letopočty na stěnách štoly pocházející až z poloviny 16. století nám aspoň částečně umožní udělat si rámcovou představu o životech lidí, kteří tady pracovali. Čtvrtou prohlídkovou trasou je nově otevřená Štola milá paní.

Štola sv. Jan Evangelista v Jiřetíně pod Jedlovou sloužila k těžbě stříbra. Při prohlídce štoly uvidíte kapli, prostor s oltářem i křížem. Traduje se, že pokud vás trápí astma nebo se na výlet vydáte zmoženi nepříjemnými následky, jež se v případě nadměrného pití alkoholu dostavují po radostném opojení, prý se vám ve Štole sv. Jana Evangelisty uleví. Prohlídku štoly můžete zkombinovat i s Hornickou naučnou stezkou Údolí Milířky.

Podkrušnohorské technické muzeum je v prostoru bývalého hlubinného dolu Julius III. v Mostě – Kopisty. Těžilo se tady hnědé uhlí. Při návštěvě muzea si vychutnáte jízdu důlní závěsnou drážkou. Uslyšíte, jaký býval ve štole při práci hluk, uvidíte, jak vypadá pec na zpracovávání vápence i model šachty s dělnickou kolonií v měřítku 1:50. Na děti je v muzeu pamatováno hernou, kde si vyzkouší různé důlní činnosti.

Liberecký kraj

Hornické muzeum Harrachov je ve štole, kde spatříte důlní nakladače, důlní vozy, akumulátorovou lokomotivu, nejrůznější nástroje či ukázky minerálů fluoritových ložisek. Jde-li dobrodružství vymezit délkou a časem, pak vězte, že bude dlouhé 1000 m a potrvá 45 minut.

Královehradecký kraj

Hornický skanzen Žacléř u Trutnova vám poskytne jak cestu do hlubin země, tak k nebi. Z vysoké těžní věže Jan uvidíte až na Sněžku. Ve štole Jitřenka si prohlédnete těžní stroj i paleontologické nálezy. Také zjistíte, čemu se říká „řetízkárna“ a v čem je praktická.

Měděný důl Bohumír naleznete asi 20 km od Trutnova. Při jeho návštěvě projdete štolou s betonovou a poté s dřevěnou výztuží. Autentickou atmosféru umocní figuríny horníků při práci. Také zjistíte, kam chodili horníci na toaletu. Jste-li fyzicky zdatnější a nechcete se vracet stejnou cestou zpět, můžete štolu opustit přes čtrnáct metru vysokou větrací šachtu po žebřících.

Moravskoslezský kraj

Hornické muzeum Landek v Ostravě – Petřkovicích vám umožní sfárat do důlní chodby v původní těžní kleci. Uslyšíte a uvidíte těžební techniku v provozu a dozvíte se, jaké dovednosti musí mít důlní záchranář. Na nádvoří zjistíte, co to je „manšafťák.“ U dolu vás překvapí socha, vytvořená podle štíhlé Petřkovické Venuše. Park Landek u muzea je příjemným místem, s možností ubytování v kempu.

Důl Michal v Ostravě Michálkovicích si vás získá svou autentičností a zvláštním kouzlem, které je technickým památkám vlastní. Projdete administrativní budovou, těžní budovou a strojovnou. Uvidíte lampovnu, kancelář důlních měřičů a výstavu uměleckých děl v jedinečném industriálním prostředí. V Dole Michal se pořádají také noční prohlídky.

Historie psaná uhlím – stálá expozice v Městské knihovně Havířov vás seznámí s historií hornictví, které dalo vzniknout samotnému městu. Je tu vystaveno vybavení, bez kterého se horník při práci neobejde a pořádají se zde nejrůznější přednášky.

Zkrátka hornická muzea a štoly stojí za návštěvu. Nestačí vám naše tipy? Zkuste také pivovarská muzea.