Objevujte pivovarská muzea a taje výroby oblíbeného pivního moku

Pivovarské muzeum Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu
Pivovarské muzeum Plzeň. Foto: www.visitplzen.eu

Pivovarská muzea jsou nanejvýš lákavý výlet, a to nejen pro nadšence tohoto lahodného hořkého nápoje. V okolí muzeí objevíte i řadu neodolatelných vábidel pro vaše ratolesti. Ochutnejte různá piva a přitom obdivujte pozdně barokní budovy sladoven a jejich funkční vybavení. Tipnete si, co dělali sládci v gotice? Nebo, jaký je rozdíl mezi mladinou a sladinou? Vzpomenete si, ve kterém pivovaru se natáčel kultovní prvorepublikový film a jak se jmenoval?

Vstupte do prvorepublikové hospody se štamgasty nebo zjistěte, jak se vyrábí sud. Obhlídky ležáckých sklepů, stáčecích linek, varen i ochutnávky sladu zpestří váš výlet s přáteli nebo rodinou. Fajnvylety.cz pro vás připravily deset parádních tipů na pivovarská muzea, a tím bezvadné výlety s chutí piva.

Praha

Prague Beer Museum není tradičním muzeem, kde si prohlížíte vystavené exponáty. Vy je přímo pijete. V hospodách na Malém náměstí 2, v Dlouhé 21, na Smetanově nábřeží 22 a na Náměstí Míru v Americké 341/43 se čepuje 30 piv z regionálních českých pivovarů. Když už budete v centru Prahy, zpestřete si výlet návštěvou Muzea Karla Zemana a obdivujte jeho filmovou techniku a neotřelé nápady.

Středočeský kraj

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy najdete v pozdně barokní budově sladovny. V provozu byla ve 30. letech 20. století a její, často stále funkční vybavení, uvidíte dodnes. Seznámíte se tam s historií pivovarství v Čechách. Po prohlídce se vypravte do nedalekého skanzenu v Kouřimi.

Pivovarská muzea v Jihočeském kraji

Pivovar Budějovický Budvar prozkoumejte v rámci prohlídky. Během 60 minut navštívíte varnu piva, ochutnáte jej, uvidíte láhve ve stáčírně i ležácké tanky. Nakonec se zastavte v restauraci Budvarka a v klidu si vychutnejte pivo, do jehož výroby jste letmo nahlédli. Jste-li na výletě s dětmi, vezměte je na budějovické koupaliště na Sokolském ostrově.

Plzeňský kraj

Pivovarské muzeum v Plzni hledejte přímo v centru Plzně. Uvidíte korbele z různých materiálů a zjistíte, co dělali sládci v gotice. Dozvíte se o historii plzeňských hospod a těšte se na některé kuriozity. Plnoletí dostanou „pivenku“ k uplatnění v některých plzeňských restauracích. V budově Pivovarského muzea je vstup do Plzeňského historického podzemí. Návštěvu Plzně spojte i s návštěvou Zoo Plzeň.

Ústecký kraj

Prohlídka pivovaru Falkenštejn v Krásné Lípě vám zabere maximálně hodinu. Během tohoto času vám průvodce představí výrobnu i piva, které v rámci prohlídky ochutnáte. Po návštěvě pivovaru si vyšlápněte na Vlčí horu s rozhlednou. Po zdolání 66 schodů si užijte výhled na Lužické hory, Labské pískovce i Krušné hory. V krajině Českého Švýcarska se budete stále kochat nádherou přírody.

Královehradecký kraj

Pivovar Broumov pro vás připravil expozici o pivovarnictví a jeho historii především na Broumovsku. Během prohlídky také uvidíte, jak se pivo OPAT vyrábí. Zjistíte, že voda k výrobě piva se čerpá ze studny hlubší než 38 metrů! Prohlídku lze spojit s ochutnávkou. Nezapomeňte navštívit klášter Broumov a unikátní celodřevěný hřbitovní kostel Panny Marie.

Pivovarská muzea na Vysočině

Prohlídka pivovaru Bernard v Humpolci zahrnuje návštěvu ležáckých sklepů, stáčecích linek, varny, ochutnávku sladu. Poučíte se jaký je rozdíl mezi mladinou a sladinou. V kinosále shlédnete historii pivovaru Bernard a pivo pochopitelně také ochutnáte. Zhruba 8 km od Humpolce v obci Herálec je westernové městečko Stonetown, kde si nejen děti užijí spoustu zábavy.

Pivovar Dalešice u Třebíče vám bude během prohlídky muzea povědomý. Tedy pokud jste viděli kultovní film Postřižiny, které se v pivovaru natáčely. Navštívíte i varnu, kam se paní Sládková chodila koupat, kotelnu, strojovnu a seznámíte se s parostrojní výrobou piva. Jestli dáváte přednost současnosti, využijte prohlídkový okruh Novodobá výroba, spojený s ochutnávkou piv z ležáckých tanků. Příjemným dalším cílem fajn výletu může být koupání či procházky okolím Dalešické přehrady nebo zřícenina hradu Holoubek.

Jihomoravský kraj

Expozice pivovarnictví ve Znojmě ve varně pivovaru pod Znojemským hradem vás bude bavit. Nejen, že vám průvodce ukáže suroviny nezbytné k výrobě piva, ale doslova vstoupíte do dekantační kádě, kde si budete připadat jako v kině. Neopomeňte vystoupat ke Znojemskému hradu. Až se nabažíte výhledu, sestupte do Znojemského podzemí v centru města.

Olomoucký kraj

Pivovarské muzeum v Hanušovicích vás provede poslední čtvrtinou 19. století a dobou první republiky. Dokonce i prvorepublikovou hospodou se štamgasty. Zjistíte, kolik práce stojí za výrobou dřevěného sudu. Dozvíte se o historii pivovaru. Jak je to výrobou piva Holba dnes? To poznáte přímo při exkurzi v pivovaru. Od Hanušovic už je to jen kousek k Velkým Losinám, kde na vás čeká Muzeum papíru.

Dalšími fajn výlety mohou být hornická muzea. A že jich po Česku je celá řádka.