Hornické muzeum Krásno: historie i jízda důlním vláčkem

Hornické muzeum Krásno
Hornické muzeum Krásno, Karlovarský kraj

Ve stejnojmenném městečku, ležícím v malebné krajině Slavkovského lesa, můžete navštívit Hornické muzeum Krásno se stálou expozicí věnovanou historii hornictví. Jednou z nejlákavějších atrakcí v areálu krásenského muzea je určitě důlní drážka, která dopravovala horníky na pracoviště a vás zaveze do ukázkové štoly.

Hornické muzeum Krásno je de facto obrovský hornický skanzen, který se rozkládá v areálu bývalého cínového dolu Vilém, nedaleko zachovalé těžní věže. Uvidíte zde stovky exponátů týkajících se historie těžby rud a uhlí v regionu. Jedním z výstavních kusů je například těžní parní stroj z roku 1897, umístěný v budově bývalé třídírny cínových rud, dále můžete zhlédnout objekty dílen, lokomotivy, hornické uniformy, strojovnu i jednu z nejstarších trafostanic na našem území. Navštívit můžete ukázkovou štolu, expozici důlní dopravy, výstavu báňského záchranářství a také se projít po naučné a zábavné environmentální stezce.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Hornické muzeum Krásno, Karlovarský kraj

Lákadlem pro návštěvníky je mechanický šestimetrový model středověkého dolu s postavičkami horníků a důlními stroji, který vás seznámí s celým procesem těžby.

Hornické muzeum Krásno skrývá cínový důl 

Město Krásno se nachází v okrese Sokolov v Karlovarském kraji, uprostřed krásné přírody Slavkovského lesa. Bývalý cínový důl Vilém, v jehož prostoru se muzeum nachází, byl vybudovaný za 1. světové války a fungoval až do 90. let 20. století. V roce 1991 zde byla těžba ukončena a muzeu v Sokolově se podařilo v rozsáhlém areálu vybudovat hornické muzeum. Expozice je zaměřena na raně novověké hornictví, historii těžby rud a uhlí, mineralogii a geologii Slavkovského lesa.

Hornické muzeum Krásno, Karlovarský kraj

Informace Hornického muzea Krásno

Muzeum sídlí na ulici Cínová. Pro méně pohyblivé návštěvníky je zpřístupněna hlavní budova, venkovní areál a přízemí budov ve venkovním areálu s doprovodem. Prohlídka výstavních prostor není uzpůsobena pro zrakově postižené, ale je možná s doprovodem. Sluchově postižení návštěvníci mají k dispozici popisky expozice a tištěného průvodce.

Tip na výlet: Vzhůru na středověký hrad Loket, který střeží klíč „ku království českému“ a otevírá své brány i v zimě. 

Kde Hornické muzeum Krásno najdete? 

Karlovarský kraj, okres Sokolov, Krásno

GPS Hornického muzea Krásno: 50.1162658N, 12.7963703E
Parkoviště je před areálem muzea.

Kontakt

Muzeum Sokolov
pobočka Hornické muzeum Krásno
Cínová 408, 357 47 Krásno
tel.: +420 606 806 714
e-mail: muzeum@muzeum-sokolov.cz
www.omks.cz

Otevírací doba

březen – listopad: středa – neděle 9 –12, 13 – 17 hodin

Upozornění: Hornickém muzeum je v roce 2019 otevřeno pouze do 31. 10. Z důvodu stavebních úprav je od 1. 11. 2019 do 7. 3. 2020 uzavřeno.

Vstupné

základní 50 Kč
snížené (děti do 15 let, studenti, senioři od 62 let, ZTP, držitelé Karlovy Vary city card) 25 Kč
rodinné (maximálně 2 dospělí a 4 děti) 90 Kč
jízda vláčkem 20 Kč/osoba

Kde se najíst?

Restaurace u Muzea
Pluhova 212, 357 31 Horní Slavkov
tel.: +420 777 250 480
e-mail: info@restauraceumuzea.cz
www.restauraceumuzea.cz

Kde se ubytovat?

Penzion Fara Krásno
Radniční 2, 357 31 Krásno
tel.: +420 603 140 320
e-mail: rezervace@farakrasno.cz
www.farakrasno.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.