Přijeďte si popovídat s papoušky do Papouščí zoo

Papoušek Ara chloropterus. Zdroj: Papouščí zoologická zahrada

Papouščí zoo, to je zoologická zahrada, která se specializuje pouze na chov papoušků. Věděli jste, že taková je u nás? Je také jedinou svého druhu ve střední Evropě. Najdete ji v Bošovicích na Vyškovsku. Tak neváhejte, návštěva rozhodně stojí za to!

Pokud obdivujete tyto nádherně zbarvené opeřence, pak zoologická zahrada v Bošovicích je tím pravým místem. Areál sice není velký, ale je velmi pěkně a čistě upravený. Chovají tu přes dvě stovky papoušků, mezi nimi i vzácné druhy, někteří jsou malinkatí jako krabička od sirek nebo naopak téměř metroví, nádherně zbarvení papoušci ara.

Mini zoo si můžete procházet sami, jsou zde instalované popisky o daném druhu, místu výskytu a další informace. V Bošovicích žije na dvaapadesát druhů papoušků, ale jejich původní domovinou je Jižní Amerika, Afrika nebo Austrálie. Uvidíte zde od těch pověstně známých druhů, jako například ary, kakadu, žako, amazoňany, korely i andulky, až po ty méně známé. Pokud byste se chtěli dozvědět více, jsou vám k dispozici jejich chovatelé, kteří vám rádi zodpoví vaše dotazy.

Aby byl život papoušků v zoo podobný tomu v přírodě, kde si musejí potravu shánět sami, musí se papoušci nějak zabavit, a proto uvidíte ve voliérách dřevěné hračky, bidýlka, rozprašovače s vodou a další zábavné prvky, které majitelé vyrábí sami.

Papouščí zoo
Papoušek Ara ararauna. Zdroj: Papouščí zoologická zahrada

A co ještě Papouščí zoo nabízí?

V areálu můžete navštívit také Centrum ekologické výchovy, kde se dozvíte další zajímavé informace o životě papoušků. Seznámíte se s ohroženými druhy papoušků a také s jejich rozmnožováním. Hned u vchodu je obchůdek, kde si můžete zakoupit originální suvenýry, turistickou známku i vizitku ze zoo.

Chtěli byste mít svého papouška, ale nemůžete se o něj denně starat? V tomto zoo pro vás mají řešení. Můžete se stát adoptivním rodičem jednoho i více papoušků, který nebo kteří vám při návštěvě zoo přirostli k srdci. Jak si vybrat papouška a přihlásit se k adopci se dozvíte na webových stránkách nebo přímo od majitelů při vaší návštěvě parku.

Zahrada byla vybudována na základě letitých chovatelských zkušeností, kdy šlo o snahu zařídit co nejpřijatelnější životní podmínky pro papoušky. Zkušenosti a znalosti majitelů si můžete poslechnout při návštěvě s odborným výkladem. Komentovanou prohlídku je nutné objednat telefonicky minimálně 1 den před plánovanou návštěvou.

Jak vznikl nápad Papouščí zoo?

Papouščí zoo vybudovali manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi. Příběh začal už v roce 1969, kdy tehdy malý kluk dostal od svých rodičů několik párů andulek. Tento dárek se pak stal celoživotní vášní pro chov papoušků. Postupně vznikla farma na chov a prodej, až se nakonec v roce 2004 manželé Škrhákovi rozhodli založit zoologickou zahradu. V roce 2008 obdrželi od Ministerstva životního prostředí licenci opravňující k provozování Papouščí zoologické zahrady.

Turistické informace

Papouščí soukromou zoologickou zahradu najdete v jihomoravské obci Bošovice, asi 30 km jihovýchodně od Brna. Areál zahrady je bezbariérový. Součástí zahrady je altán, kam se můžete posadit, odpočívat a pozorovat jednotlivé papoušky. Pro děti je zde vybudován dětský koutek, kde si mohou pohladit i jiná zvířátka, a to králíčky a kozlíky.
Navštívíte-li Papouščí zoologickou ještě do konce října, můžete si prohlédnout výstavu denních motýlů naší vlasti “Motýli”. Je otevřena denně od 10 do 17 hodin.

Kde Papouščí zoo najdete? 

Jihomoravský kraj, okres Vyškov, Bošovice
GPS: 49.0558600N, 16.8372500E

Kontakt

Papouščí zoologická zahrada
Lipová 57 – 58, 683 55 Bošovice
tel.: + 420 777 169 005, + 420 777 169 000
e-mail: info@papouscizoo.cz
www.papouscizoo.cz

Otevírací doba

leden, únor – zavřeno (otevřeno dle akcí – přednášky, výstavy apod.)
březen 10 – 17 hodin
duben – září 10 – 18 hodin
říjen – 17. listopad 10 – 17 hodin

V uvedených měsících je otevřeno denně, včetně sobot, nedělí a všech svátků.
Návštěvu mimo otevírací hodiny je možné dohodnout na telefonním čísle +420 777 169 005.

Vstupné

dospělí 100 Kč
senioři nad 65 let 80 Kč
studenti 80 Kč
děti 3 – 15 let 60 Kč, děti do 3 let zdarma
rodinné vstupné 290 Kč (2 dospělí a 2 děti 3 – 15 let)

Průvodce s odborným výkladem 600 Kč (nutno objednat min. 1 den předem).
Slevy na vstupné: Rodinné pasy – 10 % sleva na vstupné – platí celoročně. Rodinné pasy nelze kombinovat s rodinným vstupným.

Kde se najíst a ubytovat?

Restaurace a Penzion U Kostela
Náměstí Sv. Jana 3, 664 53 Újezd u Brna
tel.: +420 737 647 628
e-mail: restaurace@restauraceukostela.com
www.restauraceukostela.com

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.