Zimní výlety na Olomoucku: Hrad Bouzov, zvířátka i bunkr

Zebry
Zebry v ZOO Olomouc. Foto: Milan Kořínek

Kam na výlet v Olomouci a okolí v zimě? Zimní výlety na Olomoucku vás zvou na pohádkový hrad Bouzov, který skrývá mnohá tajemství. Ohřejte se v bunkru, kde i v zimě je takové teplo, že budete chtít zůstat do jara. Žirafy na vás čekají v zoologické zahradě a Olomouc vás okouzlí svou památkou UNESCO a samým zlatem. 

Romantický hrad Bouzov: Znáte jeho tajemství?

V malebné krajině Litovelska a Mohelnicka se skví jeden z našich nejromantičtějších hradů, Bouzov. Obklopen rozsáhlým přírodně krajinářským zámeckým parkem vás oslní svou půvabností, která symbolizuje dojem pohádkového hradu. A právě proto se stal siluetou několika pohádkových příběhu. Hrad však skrývá mnohá tajemství, a nejen ta pohádková. Objevte je!

Věž Hláska na Bouzově. Zdroj: Pixabay.com
Věž Hláska na Bouzově. Zdroj: Pixabay.com

Protiatomový bunkr Přáslavice: Ohřejte se v podzemí

Areál přáslavického bunkru nepostrádá své kouzlo ani v podmračených dnech po Vánocích. Otevřeno tu mají za každého počasí, neboť v podzemí panuje stálá teplota 17°C. Největší zpřístupněný bunkr z období studené války vás zavede čtyři patra pod zem do záložní zesilovací stanice.

Masivní železobetonový bunkr Přáslavice podléhal donedávna nejvyššímu stupni utajení. Strategická součást tzv. Národního kabelového okruhu je nyní přístupná veřejnosti a umožní vám spatřit místa, do kterých mohli vstoupit jen vybraní jedinci a pouze po přísné bezpečnostní prověrce. 

Kancelář s dobovým nábytkem. Foto: Bunkr Přáslavice
Kancelář s dobovým nábytkem. Foto: Bunkr Přáslavice

Zoo Olomouc, to jsou zvířata i město jako na dlani

A kam na výlet v Olomouci a okolí lze ještě v zimě vyrazit? Zoo Olomouc otevřeli na Svatém kopečku pro veřejnost v roce 1956. Na ploše 42,5 ha chovají téměř 2000 kusů zvířat v přibližně 350 druzích. Najdete ji v lesích v podhůří Nízkého Jeseníku nedaleko Olomouce v jeho místní části Svatý Kopeček. Areál je snadno dostupný MHD.

Žirafa
Žirafa v ZOO Olomouc. Foto: Milan Kořínek

Olomouc: Město atraktivních míst s památkou UNESCO

Při toulkách Moravou byste neměli vynechat Olomouc, město v samém srdci Hané. Vždy patřilo mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Pyšní se řadou hodnotných historických a architektonických památek, z nichž jedna nese pečeť UNESCO. Kláštery, chrámy, muzea i hrad, to vše na vás čeká v krásném městě, které rozhodně stojí za návštěvu!

Město Olomouc a sloup Nejsvětější Trojice. Zdroj: Pixabay.com
Město Olomouc a sloup Nejsvětější Trojice. Zdroj: Pixabay.com

Arcidiecézní muzeum Olomouc: Ze samého zlata vám bude přecházet zrak!

První muzeum v České republice orientované k duchovní kultuře. Vydejte se do někdejšího Přemyslovského hradu, který ukrývá arcidiecézní muzeum Olomouc. Čeká na vás pohádkově honosný zlatý vůz, úchvatné historické prostory a nespočet uměleckých předmětů. To vše v moderním hávu, který umí zaujmout každého návštěvníka.

Arcidiecézní muzeum Olomouc. Foto: Flickr.com / Jirka Matousek
Arcidiecézní muzeum Olomouc. Foto: Flickr.com / Jirka Matousek