ZOO Olomouc na Svatém kopečku, to jsou zvířata i město jako na dlani

Lev
Lev v ZOO Olomouc. Foto: Milan Kořínek

ZOO Olomouc byla na Svatém kopečku pro veřejnost otevřena v roce 1956. Na ploše 42,5 ha chová téměř 2000 kusů zvířat v přibližně 350 druzích. Rozprostírá se v lesích v podhůří Nízkého Jeseníku nedaleko krajského města Olomouc v jeho místní části Svatý Kopeček. Areál je snadno dostupný MHD.

Návštěvníky do zoologické zahrady Olomouc láká 6 pavilonů, společný výběh medvědů a vlků, průchozí výběh klokanů, mořská akvária a v neposlední řadě Euroasijská safari. Děti nadchne především dětské hřiště a lanový park Lanáček přímo v areálu ZOO. Blízký kontakt se zvířaty s dětmi můžete zažít ve výběhu ovcí, koz a lam.

Areál ZOO Olomouc na Svatém kopečku
Areál ZOO Olomouc na Svatém kopečku. Foto: Milan Kořínek

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Užít si můžete také okružní jízdu vláčkem po areálu zahrady nebo se rozhlédnout do dalekého kraje z 32 metrů vysoké vyhlídkové věže, která je unikátem olomoucké ZOO. Takovou věž žádná jiná zoologická zahrada u nás nemá. Z věže dohlédnete na město Olomouc, na baziliku na Svatém Kopečku a za dobrého počasí dokonce na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd. Tento výhled je zkrátka okouzlující.

Olomoucká ZOO nabízí Safari

V roce 2012 začala ZOO připravovat přestavbu rozlehlého areálu do podoby Safari. V současné době si dle ZOO Olomouc její mapy můžete užít 3 z 5 plánovaných expozic – Euroasie, Safari Afrika a Safari Amerika. V dalších letech se plánují ještě Safari Austrálie a Safari Arktida.

V zoologické zahradě Olomouc na Svatém kopečku bydlí i žirafy
V zoologické zahradě Olomouc na Svatém kopečku bydlí i žirafy. Foto: Milan Kořínek

Vláčkem se můžete projet všemi částmi Safari zhruba v půlhodinových intervalech. Kapacita je 25 míst a stejně jako do volných výběhů mají zákaz vstupu psi všech velikostí. Vláček odjíždí od 9 hodin od pavilonu Kalahari a poslední jízda je v 16:45.

V zoologické zahradě Olomouc vás čekají mnohé zajímavosti 

pavilonu šelem najdete mořská akvária s korálovými útesy a mnoha druhy pestrobarevných ryb. Největší nádrž pro dva druhy žraloků má obsah 42 tisíc litrů a v nádrži o objemu 17 tisíc litrů žije mimo jiných druhů významných ryb nádherný a jedinečný rejnok siba skvrnitá.

ZOO Olomouc na Svatém kopečku má krásné mořské akvárium
ZOO Olomouc na Svatém kopečku má krásné mořské akvárium. Foto: Milan Kořínek

Lákavý je také průchozí výběh opic makaků červených, kam se dostanete po visuté lávce a můžete tato krásná zvířata pozorovat bez jakýchkoli bariér. Podobný zážitek nabízí také pavilon netopýrů, kde vám nad hlavami poletují velmi vzácní kaloni zlatí, kteří jsou v přírodě ohrožení vyhubením.

Moderní výběh určený k chovu medvědů baribalů a vlků arktických vznikl na místě bývalého výběhu jelenů na ploše větší než 1 ha. Terén ve výběhu je velmi členitý s protékajícím potůčkem. Toto zázemí má zvířatům, pocházejícím ze Severní Ameriky, připomínat jejich přirozené prostředí. Výběh je tvořen společnou částí pro oba druhy šelem a částí, která je přístupná jen vlkům. Zde mohou uchýlit a případně i odchovávat mláďata. Tyto majestátná zvířata můžete pozorovat ze srubu, jehož spodní část je ubikací medvědů a také z několika vyhlídek a lávek nad výběhem.

V roce 2020 se dočkala opravy tzv. Bábovka, jak zaměstnanci často přezdívají obří voliéře, která je až 15 metrů vysoká. Tato voliéra díky velkému prostoru umožňuje ptákům volný let. Slouží k chovu především vodního ptactva a menších druhů dravců. Uvnitř voliéry v roce 2018 kromě nového oplocení vznikla také umělá skála s hnízdišti. Od roku 2020 můžete vstupovat přímo do voliéry mezi ptáky.

 

Místo:

Kraj: Olomoucký
Okres: Olomouc
Město: Olomouc

Kontakt:

Zoologická zahrada Olomouc

Svatý Kopeček
779 00 Olomouc

Tel: +420 585 151 601
E-mail: info@zoo-olomouc.cz
Web: www.zoo-olomouc.cz

 

ZOO Olomouc
V ZOO Olomouc spatříte nespočet chráněných a unikátních zvířat. Foto: Milan Kořínek
ZOO Olomouc a jejich zebry
ZOO Olomouc a jejich zebry. Foto: Milan Kořínek
VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.