Ledová stěna ve Víru se otevírá. Vyzkoušejte si ledolezení nebo jen obdivujte krásu ledopádů

Ledová stěna je výzva pro horolezce
Ledová stěna je výzva pro horolezce. Zdroj: Ledová stěna vír, z.s. Blansko

Díky mrazivému počasí zahajuje Ledová stěna ve Víru na Žďársku jubilejní 15. sezónu. O víkendu 13. a 14. ledna mohou první lezci zdolávat zdejší skalní ledopády. Kdo si na lezení po ledu netroufá, může jen zpovzdálí přihlížet. Nejvyšší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě určitě stojí za vidění.

Umíte slézat skály a máte alespoň základní horolezecké znalosti? Lákají vás nové výzvy a vzrušující zážitky v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny? Pak se vypravte do obce Vír, ležící v údolí řeky Svratky nedaleko Vírské přehrady. Díky zdejším skalám se stala centrem horolezectví i lákadlem pro turisty. Ti se v zimě přijíždějí obdivovat kráse uměle vytvořených ledopádů. Na Ledové stěně nyní panují ideální podmínky, které by měly i z důvodu celodenního stínu vydržet až do konce ledna.

Ledová stěna Vír
Ledová stěna ve Víru. Zdroj: Ledová stěna vír, z.s. Blansko

Co obnáší ledolezení?

Ledová stěna je uměle vytvořený vodopád, který slouží výhradně k nácviku ledového lezení. Díky své výšce 45 metrů je nejvyšším ledopádem v České republice a vůbec nejvyšším uměle zaledněným skalním útvarem v Evropě.

Celkem máte v prostoru Ledové stěny k dispozici 17 cest, které většinou vedou do výšky okolo 25 metrů. Pro velmi zdatné lezce se možná otevře bonusová trasa v horních partiích skály.

Ledolezení na Ledové stěně
Ledolezení na Ledové stěně. Zdroj: Ledová stěna vír, z.s. Blansko

Ledolezení je vhodné i pro začátečníky, ale je třeba si osvojit jeho základy – jak zacházet s cepíny při zasekávání do ledu či jak zasekávat mačky na botách do terénu pod nohama. Také potřebujete horolezecké vybavení, jako sedák, jistítko, helmu, lezecké cepíny a mačky. Ledacos si můžete vypůjčit v horolezecké chatě Krabička, nacházející se kousek od Ledové stěny, ale je třeba si to dopředu zarezervovat, stejně jako samotné lezení.

Ledová stěna přitahuje v zimě výletníky.
Ledová stěna přitahuje v zimě výletníky. Zdroj: Ledová stěna vír, z.s. Blansko

Rovněž je nutno dbát zvýšené pozornosti a opatrnosti při pohybu na stěně i v její blízkosti. Horolezectví je riskantní aktivita, obzvlášť pak na ledu. Při ledolezení hrozí nebezpečí pádu kusu ledu, proto je návštěvník v prostoru Ledové stěny povinen nosit helmu a předem podepsat prohlášení o zodpovědnosti a bezpečnosti, ve kterém souhlasí s návštěvním řádem Ledové stěny.

Kompletní informace pro návštěvníky včetně rezervačního kalendáře naleznete zde.

Chata Krabička u Ledové stěny
Chata Krabička u Ledové stěny. Zdroj: Ledová stěna vír, z.s. Blansko

Zážitek i pro turisty

Ledolezení je zajímavá aktivita nejen pro lezce, ale i přihlížející diváky. Ti mohou horolezecké pokusy v bezpečí sledovat z protějšího břehu Svratky. Krásnou podívanou skýtá i okolní malebná příroda s údolím obklopeným zalesněnými skalami a kopci, kterou dotváří rozlehlá vodní nádrž Vír nedaleko odtud.

Sociální zázemí i ubytování najdete v horolezecké chatě Krabička, kde si lze také dopřát posezení u vyhřátého krbu a občerstvení.

Chata Krabička u Ledové stěny ve Víru
Chata Krabička u Ledové stěny ve Víru. Zdroj: Ledová stěna vír, z.s. Blansko

Kam se za Ledovou stěnou vypravit?

Při průjezdu obcí Vír po silnici 388 se u mostu přes řeku Svratku dejte směrem na Hluboké a po 650 metrech zaparkujte po levé straně silnice. Ledová stěna je na pravém břehu a přístup k ní je přes mostky pro pěší.

Souřadnice:
49.559533, 16.310402

Datum a vstupné

13. leden 2024 – 28. leden 2024

Cena: 350 Kč

Kontakty

Ledová stěna Vír, z.s.
Tel.: +420 566 575 121
E-mail: ou@virvudolisvratky.cz
Web: www.ledovastenavir.cz