Neobyčejná ZOO Chleby zachraňuje zvířata, navštivte ji!

Kozy v ZOO Chleby
V ZOO Chleby si budete moci pohladit i nakrmit některá zvířátka.

Jedna z nejstarších nestátních zoologická zahrada u nás – ZOO Chleby, chová ohrožené druhy zvířat, pořádá výchovně-vzdělávací a vědecké činnosti a působí jako záchranné centrum pro živočichy. Tato malá a rodinná ZOO je ideálním tipem na výlet pro rodiny s malými dětmi.

Tato ZOO se nachází v obci Chleby severovýchodně od Nymburka. Popularitu získává oproti svým konkurentům díky umožnění bližšího kontaktu návštěvníků se zvířaty. Spousta zvířat je krotká nebo dokonce ochočená, a tak si můžete některá z nich pohladit nebo nakrmit.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Historie ZOO Chleby, aneb jak šel čas

ZOO Chleby byla založena 5. června 1997. Vznikla na základech předchozí sbírky zvířat manželů Fraňkových. Postupně se zahrada rozšiřovala o atraktivní exotické druhy zvířat, mezi nimi např. tukan pestrý, ara hyacintový či amazoňan rudoocasý a tím přitahovala zájem více a více návštěvníků. Postupem času přestal prostor zahrady u rodinného domu stačit a nastal čas najít nové místo, nyní již s cílem vytvoření plnohodnotné ZOO.

Vozy a voliéry v ZOO Chleby
Vozy a voliéry v ZOO Chleby.

Nejmenší zoologická zahrada u nás

ZOO patřila s plochou 0,6 ha k nejmenším zoologickým zahradám v republice. To se však v roce 2008 změnilo, když byl zakoupen pozemek pole ležícího přes cestu o ploše 3,7 ha a vznikla část, které se dnes říká nová ZOO. Postupně zde bylo vysázeno tisíce stromů a keřů a vznikla první expozice – výběh velbloudů.

Následně vznikaly další expozice a pavilony a byl vytvořen unikátní web s mnoha zajímavými články, básničkami o zvířatech pro děti a jedinečným kvízem, který v deseti obtížnostech náhodně generuje zajímavé otázky pro zvídavé.

ZOO Chleby dnes

Zoologická zahrada se neustále vyvíjí a mění, v současné době zde můžete spatřit více než 420 zvířat ve 120 druzích. Najdete tu všechny druhy zvířat od savců a ptáků, přes ryby a plazy až po obojživelníky a bezobratlé ze všech kontinentů světa kromě Antarktidy.

Dikobraz v ZOO Chleby
Dikobraz v ZOO Chleby.

V malé, přesto velmi lákavé ZOO, na vás čeká řada zajímavých expozic a pavilonů. Za zmínku jistě stojí pavilon lengurů duk, jehož stavba začala v roce 2015 a slavnostní otevření proběhlo v roce 2016. V zoologických chovech se tato zvířata objevují jen velmi zřídka a jde o vzácnější druh než např. panda velká. Lenguři patří k nejkrásnějším primátům světa a vy máte jedinečnou příležitost je v ZOO Chleby spatřit na vlastní oči.

K největším chovatelským úspěchům této zahrady patří první odchov na světě tetřívka kavkazského a koroptve pouštní. Mezi nejoblíbenější zvířata návštěvníků patří atraktivní gibboni žlutolící Kuba a Gábina, krotký dikobraz Jára nebo antilopy nilgau.

Děti nejvíce okouzlí a zaujmou domácí zvířátka, ke kterým si mohou vlézt. Kromě dvorečku s kozami a ovcemi jsou to také lamy alpaka nebo samička buvola, na které se děti často fotí. V nové ZOO najdete velké dětské hřiště, na kterém se vaše ratolesti zabaví i na dlouhé hodiny.

Fajnvýlet v okolí: Za zvířaty, tentokrát potomky dávno vyhynulých můžete zamířit i do přírodní rezervace Milovice.

Želva ostruhatá v ZOO Chleby
Želva ostruhatá v ZOO Chleby.

Za kolik se do ZOO Chleby dostanete? 

Děti do 3 let: Zdarma
Děti, mládež a studenti: 120 Kč
Dospělí: 160 Kč
Invalidé: Zdarma
Psi: Zdarma

 

Místo

Kraj: Středočeský
Okres: Nymburk
Obec: Chleby

Kontakt

ZOO Chleby

Chleby 1
281 31 Chleby

Tel: +420 723 237 571
E-mail: info@zoochleby.cz
Web: www.zoochleby.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.