„Vaše podlomené zdraví pivo upevní a spraví!“ Pamatujete si proslulou hlášku z Hrabalových Postřižin? O jakém pivu byla řeč? No přece o tom z Nymburka! Věděli jste, že se tady pivo vařilo už v renesanci? Ale nejen kvůli pivu stojí za to se do Nymburka vypravit. Pojďte se s námi přesvědčit, že toto krásné město ukrývá mnoho pokladů, které stojí za to vidět.
Královské město jako z pohádky
Nymburk je bývalé královské město ve stejnojmenném okrese ve Středočeském kraji na řece Labi. Území města bylo osídleno už v pravěku, ale za své založení vděčí Nymburk Přemyslu Otakaru II. Historické jádro Nymburka i se svým středověkým půdorysem je od roku 1992 městskou památkovou zónou, ve které najdete spoustu významných památek a budete si připadat téměř jako v pohádce. Co musíte v Nymburce vidět?
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Městské hradby a vodní příkopy
Symbolem města Nymburka jsou bezesporu cihlové hradby s hranolovými baštami. Hradby vznikaly postupně od konce 13. století, tedy v době, kdy bylo založeno samotné město. Původně to byly dva pásy hradeb (cihlový a kamenný), dochoval se ale pouze cihlový úsek se šesti věžemi přiléhající k řece Labi, které město Nymburk opravilo. Ještě více než majestátnost hradeb vás ale asi překvapí dva unikátní vodní příkopy (Malé a Velké Valy), jimiž i dnes proudí voda.
Kostel svatého Jiljí
Dominantu města tvoří gotický cihlový kostel, který stojí na Kostelním náměstí. Tzv. „cihlová gotika“ je v našich končinách velmi vzácná, vyskytuje se spíše v německých zemích. Kostel měl původně dvě věže, ale jednu z nich zničil požár, a tak vám zbývající věž, zvaná bílá, může připadat zvláštní. Kostel byl postaven mezi lety 1280–1380 a nejcennějším artefaktem v interiéru je kamenná plastika sv. Mikuláše, prvního patrona chrámu, jejíž autorem je Petr Parléř, a která má obě nohy levé. Návštěva kostela je možná pouze po předchozí domluvě s nymburskou farou.
Renesanční radnice, sladovna a vodárna
Na náměstí Přemyslovců najdete vzácnou renesanční radnici. Původně měla radnice bohatou výzdobu, krásný renesanční štít a hlavní věž se dvěma zvony a hodinami. Do dnešních dnů se zachovala štuková výzdoba, původní renesanční kamenný znak města, bohatý renesanční portál a podobizna renesančního stavitele. Dnes v budově sádlí část městského úřadu.
Sladovnu z 16. století najdete, příznačně, v ulici U Staré Sladovny. Samotná budova byla zničena za třicetileté války, ale sklepní prostory zkáze unikly, a jsou dnes důkazem o tom, že pivo má v českých zemích opravdu dlouhou tradici. Památka je volně přístupná v pracovních dnech.
Renesanční vodárna, zvaná Turecká věž, v ulici Na Přístavě nahradila původní dřevěnou vodárenskou věž na konci 16. století a zásobovala město vodou až do počátku 20. století. Jedná se o třípatrovou stavbu s desetibokým půdorysem a mimořádně zajímavou technickou památku.
Secesní vodárna Nymburka pochází od Osvalda Polívky
V 19. století přestala renesanční vodárna rozrůstajícímu se městu stačit, a tak město vybudovalo krásnou secesní vodárnu ve tvaru kalicha podle návrhu architekta Osvalda Polívky, který se podílel také například na stavbě Obecního domu v Praze. Vodárenská věž je funkční dodnes.
Gymnázium Bohumila Hrabala
Gymnázium slavného nymburského rodáka najdete v Komenského ulici. Novorenesanční budova byla postavena na začátku 20 století a už tehdy získala věhlas nejkrásnější a nejmodernější školy v celém Rakousko Uhersku. Samotný Bohumil Hrabal tady maturoval v roce 1934.
Nymburský Morový sloup
Na náměstí Přemyslovců stojí spolu s radnicí i morový sloup, který je připomínkou překonané morové epidemie v 18. století. Ta se Nymburka naštěstí dotkla jen málo, zejména díky vodním příkopům. Sloup je tradičně zdoben sochou panny Marie a plastikami svatého Jiljí, Josefa, Václava a Floriána.
Kaple svatého Jana Nepomuckého
Kaple je jediným dochovaným pozůstatkem dominikánského kláštera a najdete ji v jihozápadní části historického jádra, nedaleko Labe.
Pravěká mohyla v královském Nymburku
Unikátní mohylový hrob z pozdní doby kamenné s megalitickými kamenným obložením objevili archeologové v roce 1994 v ulici Na Příkopě. Archeologický výzkum také odhalil, že středověké hradby s vodními příkopy v podstatě kopírují pravěké opevnění z doby bronzové. Mohyla je volně přístupné během turistické sezóny (duben až říjen), ale její zmenšeninu uvidíte i v informačním centru.
Nabídli jsme vám některé z nymburských krás, které byste při návštěvě města neměli zapomenout navštívit. Tím to ale zdaleka nekončí! Nymburkem vede naučná turistická stezka, která má úctyhodných 68 zastavení. Nymburk zkrátka stojí za to!
Kontakty
Městský úřad Nymburk, Náměstí Přemyslovců 163/20, 288 02 Nymburk 2
Tel: +420 325 501 101
E-mail: mail@meu-nbk.cz
Web: http://www.mesto-nymburk.cz
Tip na výlet v okolí:
Pokud by se vám v historickém městě zastesklo po zvířatech, navštivte nedalekou Zoo Chleby!