
V dřívějších dobách se po naší planetě prohánělo nespočet nádherných tvorů, které je dnes možné zahlédnout jen zřídkakdy nebo dokonce vůbec, protože nepříznivá činnost člověka zapříčinila jejich vymizení. Pokud se chcete ocitnout v minulosti a blíže si představit, jak naše krajina asi vypadala, máme pro vás skvělý tip na výlet do přírodní rezervace Milovice.
Bývalý vojenský prostor Milovice, který se nachází mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, se stal domovem pro stáda zubrů, divokých koní a praturů. Poprvé na světě tak máte jedinečnou možnost vidět tři klíčové druhy velkých kopytníků na jednom místě. Podobný pohled se lidem nenaskytl po dlouhá staletí, možná ani tisíciletí. Čas se zde tedy vrátil do doby pravěkých lovců a prvních zemědělců.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Unikátní tvorové a drsňáci
Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do rezervace 28. ledna 2015 z Anglie. Zvířata, která v Evropě patří k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Divocí koně však přežili v drsném horském prostředí v Exmooru v Británii. První písemná zmínka o nich pochází z roku 1086 a patří tak k nejstarším plemenům koní v Evropě.
První měsíc byli v Milovicích umístěni ve dvouhektarové aklimatizační ohradě a poté byli vypuštěni na zhruba čtyřicetihektarovou pastvinu. Zároveň se uskutečnilo i slavnostní otevření první části rezervace. V roce 2016 se všechny tři druhy kopytníků poprvé na světě v rámci jedné rezervace podařilo také rozmnožit. Od té doby se zde pravidelně rodí dvojčata praturů, kteří naposledy přišli na svět v roce 2019.

Možná jste si říkali, jak je vůbec možné spatřit vyhynulého tvora. Skutečně je tomu tak. Nizozemské společnosti Taurus Foundation se před několika lety podařilo pomocí zpětného šlechtění tura domácího přivést k životu živočicha, který byl vyhuben člověkem a část jejich populace teď žije v Milovicích.
Jak velcí kopytníci pomáhají?
Velcí kopytníci fungují jako ekosystémoví inženýři. Právě díky nim bylo území vyhlášeno národní přírodní památkou Mladá. Dle organizace Česká krajina byla zřízena k ochraně vzácných lučních a lesních ekosystémů. Zachovalá otevřená step je také domovem mnoha bezobratlých živočichů a brouků, např. chrobáků, kteří se přímo živí trusem velkých býložravců.

Procházka kolem přírodní rezervace Milovice
Obcházku pastviny zvládnete za hodinku, ale nespěchejte a kochejte se přítomností zvířat. A z chvilky můžete mít rázem i celodenní výlet. Na pastvinu plynule navazuje přírodní rezervace Pod Benáteckým vrchem se zubry nebo také mokřadní krajina Tůně a mokřady Josefov, kam jistě stojí za to se vydat.
Od října 2016 slouží návštěvníkům nové vyhlídkové plošiny, ze kterých budete mít perfektní přehled o tom, kde se stáda zrovna nacházejí. Plošiny posloužily i filmařům, o kopytnících se totiž točilo již několik dokumentů a další se plánují.
Menší vyhlídka vznikla u aklimatizační ohrady, u větší pastviny můžete po čtyřmetrovém lanovém mostě nahlédnout za ohradník alespoň symbolicky. Vaše děti tu jistě ocení skluzavku, na které si užijí spoustu zábavy.

Tipy na další výlety v okolí Milovic
Vyjeďte si do Milovic na několikadenní pobyt. Návštěvu domova divokých koní a zubrů můžete spojit například s lesní naučnou stezkou či návštěvou zábavně-naučného parku Mirakulum. Ten se řadí mezi nejnavštěvovanější místa Středočeského kraje, spolu s Karlštejnem nebo kutnohorskou Kostnicí. A další zvířata můžete vidět v malé rodinné Zoo Chleby, kde si mnohé lze i pohladit.
Kde se Přírodní rezervace Milovice nachází?
Kraj: Středočeský
Okres: Nymburk
Město: Milovice
Kontakt:
Česká krajina o.p.s.
Šultysova 170
284 01 Kutná Hora
Tel: +420 606 635 303
E-mail: info@ceskakrajina.cz
Web: www.ceska-krajina.cz