Okuste výlety do kováren! Ukažte svým dětem práci uměleckých kovářů a vstupte do pohádek.

kovárna
Pohádková kovárna. Zdroj: pohadkovakovarna.cz

Už jste při svých výletech objevili nádherný svět kováren? Nenechte se ochudit o barvité zážitky ze světa rozžhaveného železa, s kterým umělecký kovář dokáže pravé divy. Někde vám vyrobí, co si budete přát a práci si i vyzkoušíte. V Pohádkové kovárně děti uvidí čerty, hastrmany i Jeníčka s Mařenkou a zabloudí v bludišti.

Zavítejte do kovárny na vodní pohon i do té historické. Těšte se na kovadlinu, výheň, kleště i kladiva. Víte, jaký je rozdíl mezi kovářem a podkovářem? Na svých cestách vstupte do tajné chodby a obdivujte kamenné obráběcí stroje z doby kamenné.

Praha

Pražská kovárna v Praze 12 je umělecké zařízení, kde vám vyrobí, co si budete přát. Dokonce i kovářský zážitek! Přijďte a dívejte se, jak se tvaruje rozžhavené železo. Nejenže vám ke své práci něco poví, ale sami si to vyzkoušíte. A protože Keltové byli považováni za vynikající kováře, vydejte se v jejich šlépějích na naučné stezce – Keltská stezka, která začíná nedaleko.

Jihočeský kraj

Pohádková kovárna v Selibově u Protivína se vám zalíbí natolik, že si výlet rádi zopakujete. Provede vás víla, princezna nebo skřítek. Uvidíte čerty, hastrmany i Jeníčka s Mařenkou. V areálu je Pohádkové bludiště, Pohádková dílna, „Vláčkodráha a naučná ptačí cesta.“ Pohladíte si živé oslíky a čeká na vás řada dalších zážitků. V okolí můžete navštívit Sladovnu Písek plnou her a aktivit pro děti nebo Zemský hřebčinec.

Buškův hamr je jedinečná kovárna na vodní pohon v Trhových Svinech. Průvodce vám ukáže světnici, černou kuchyni, stále fungující stroje v hamerně – včetně bucharu, kterému se říkalo kobyla a dokázal udeřit až 150x za minutu. V průběhu roku se v Buškově hamru pořádají nejrůznější akce a divadelní představení. Jen pět km odtud je Zoo Dvorec, kde vás okouzlí bílí lvi.

Kovárny Liberecka

Kovárna u zámku Lemberk dnes už jako kovárna neslouží, ale jedná se o přívětivou stavbu v předzámčí a rozhodně stojí za to, dopřát si kromě prohlídky zámku malou zastávku mezi hrázděnými, kamennými a roubenými domy v podzámčí. Na zámku se natáčelo Tajemství staré bambitky i Císařův pekař a Pekařův císař. Po prohlídce zámku a podzámčí můžete zajít k Zdislavině studánce. Její voda je prý blahodárná na oči.

Královehradecký kraj

Historická kovárna v Lukavicích u Žamberka vypadá přesně tak, jak vypadala před 100 lety a její vybavení z té doby je stále funkční. Těšte se na kovadlinu, výheň, kleště, kladiva. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi kovářem a podkovářem. Po návštěvě kovárny se vypravte k vodní nádrži Pastviny, kde je kromě koupání široká nabídka sportovního vyžití.

Kovárny Vysočiny

Budova kovárny, školy a zvonice v jednom stojící v obci Věžnice je zajímavou kulturní památkou, ačkoliv je doposud nepřístupná. Tuto stavbu najdete kousek od rybníčku. Určitě se podívejte na zdejší kamenný most u Lutriána. Působí nenápadně, ale klene se přes říčku Šlapánku minimálně od 16. století! Výlet spojte s návštěvou Hasičského muzea v nedaleké Přibyslavi.

Jihomoravský kraj

Barokní kovárna v Těšanech vám představí expozici s výhní, měchy, kovářským ponkem a ostatním nářadím. Při různých akcích nahlédnete pod šikovné ruce kovářů při kování v kolářské dílně. U nedalekých Židlochovic se projdete v Trojmezí a oboře Soutok.

Kovárny na Zlínsku

Zemanova kovárna v Holešově v zámeckém areálu je Malým muzeem kovářství. Při prohlídce se seznámíte s funkcí velkého měchu a uvidíte vstup do tajné chodby! Vstupovalo se do ní pod výhní a pracovníci se chodbou dostávali k hostinci U Cabiša. Až si prohlédnete Holešov, nechejte se zlákat fajn výletem do Kroměříže.

Kovárna v KOVOZOO ve Starém Městě pořádá kurzy kování! Zažijte ten pocit, kdy sami vyzkoušíte, jaké to je kout do železa, dokud je žhavé. Prohlédnete si expozici Muzea kovářského řemesla, a nejen dětem se zalíbí kovaná a svařovaná zvířata v areálu KOVOZOO. V blízkém Uherském Hradišti na vás čeká Slovácké muzeum.

Moravskoslezský kraj

Muzeum Keltičkova kovárna ve Slezské Ostravě vás seznámí s kovářstvím i hornictvím. To nejstarší, co v malém muzeu uvidíte, jsou kamenné obráběcí stroje z doby kamenné. Muzeum je přístupné pouze po předchozí domluvě. Za druhým břehem řeky Ostravice máte příležitost prohlédnout si kraj ze sedmdesáti tří metrové výšky z věže Nové radnice.