Poznejte Buškův hamr a jeho funkční buchar na vlastní oči

Buškův hamr. Zdroj: KIC Trhové Sviny
Buškův hamr. Zdroj: KIC Trhové Sviny

Pojďte s námi navštívit Buškův hamr, tedy kovárnu na vodní pohon. Pozoruhodnou památku najdete u jihočeských Trhových Svinů na toku Klenského potoka. Zdejší hamr je jedním ze tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky a jeho unikátní dubový buchar s názvem kobyla, jímž hamerníci opracovávali železné výkovky, je se svou hmotností kolem 300 kilogramů v republice největší. Přijeďte za poznáním řemeslného umu našich předků, který se snoubí s duchem vtisknutým do stále funkční technické památky. 

Buškův hamr vám ukáže, jak pracuje

Na toku Klenského potoka v podhůří Novohradských a Slepičích hor byl v roce 1780 v těsném sousedství mlýna na kostní moučku založen Buškův hamr. Málokteré historické technické zařízení se může pochlubit svou funkčností. Proto neváhejte, přijeďte a poznejte práci našich předků, neboť Buškův hamr je jedním ze tří u nás dosud zachovalých funkčních hamrů.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Při návštěvě se například dozvíte, že tamější dubový buchar s názvem kobyla, který řemeslníci používali ke své práci, váží cca 300 kilogramů, a patří tak v České republice mezi největší. Dokáže kovat rychlostí až 150 úderů za minutu.
Celé zařízení pohání tři vodní kola, jež uvádí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení uvidíte za příznivého stavu vody v Klenském potoce v provozu.

Expozice nástrojů, Buškův hamr. Autor: Hadonos. Zdroj: Creative Commons licence CC BY-SA 4.0
Expozice nástrojů, Buškův hamr. Autor: Hadonos. Zdroj: Creative Commons licence CC BY-SA 4.0

Jak žili hamerníci?

Součástí expozice výrobní části hamru je i jedinečná kolekce nářadí hamerníka. Vězte, že dochovaná kladiva a kleště jsou předměty s velkou historickou hodnotou. Tyto nástroje si totiž každý z hamerníků vyráběl sám a ve značně svérázných podobách. Úpravy nářadí se řídily druhem výrobků, které převládaly v produkci jednotlivého hamru. V kovárnách zdejších hamrů se hamerníci zabývali zejména výrobou drobných železných nástrojů a náčiní. Jednalo se především o pluhy pro místní zemědělce a dále kladiva, sekery a lopaty.

Buškův hamr ukrývá zaniklé řemeslo

Buškův hamr se nalézá v oblasti, kam průmysl pronikal jen velmi pomalu. I dnes se jedná spíše o krajinu zemědělskou s malým výskytem průmyslových podniků. V okolí Trhových Svinů se do dnešních dnů dochovalo několik kováren, využívajících jako zdroj energie vodní síly potoků a říček, hojně protékajících touto krajinou. Hamernictví a s ním spojené sekernictví byly dlouho na Trhovosvinensku typickými řemesly, která jsou bohužel dnes již plně zaniklá.

Buškův hamr. Autor: Hadonos. Zdroj: Creative Commons licence CC BY-SA 4.0
Buškův hamr. Autor: Hadonos. Zdroj: Creative Commons licence CC BY-SA 4.0

Buškův hamr žije historií i současností

Z dodnes zachovalých hamrů byl právě ten Buškův provozován nejdéle. Rodina posledního zdejšího hamerníka žila v obytném stavení u hamru ještě koncem 70. let dvacátého století. Do roku 1948 hamr ještě běžel, ale majitel Jan Bušek sám už pro nemoc nemohl své řemeslo provozovat. Postupně tak hamr ztrácel na svém významu, neboť nesmírně namáhavá práce byla nahrazena novými technologiemi přímo v zemědělských dílnách tehdejších státních statků. Hamr fungoval až do roku 1950. Rekonstrukce do současné podoby proběhla díky několika technickým nadšencům v letech 1990 až 1995.
Buškův hamr žije historií, ale i současností, a proto vás zve nejen za poznáním umu našich předků, ale také na různé kulturní akce. Přijeďte na Kovářský den, noční prohlídky hamru, koncerty nebo pohádkovou lesní stezku.

Turistické informace

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách provozovatele – Domeček – středisko Husitské diakonie.

Kde najdete Buškův hamr?

Kraj: Jihočeský
Okres: České Budějovice
Město: Trhové Sviny

Kontakt

Domeček – středisko Husitské diakonie
Branka 588
374 01 Trhové Sviny

tel.: 420 386 322 545
e-mail: domecek@domecek.org
www.domecek.org
buskuv-hamr.cz

Kulturní a informační centrum
Žižkovo náměstí 40
374 01 Trhové Sviny

tel.: +420 386 301 488
e-mail: kic@tsviny.cz
www.tsviny.cz/kic

Tip na fajn výlet

Vydejte se na výlet do Slepičích hor. Víte, kde tato kopcovitá krajina leží? Slepičí hory tvoří podhůří Novohradských hor a pojmenování si vysloužily podle vrcholu Vysoký Kámen, jemuž se lidově říká Slepice. A nedaleké Trhové Sviny vás lákají za poznáním městečka po stezkách slavných rodáků.