Naučné stezky: 10 výletů po naučných stezkách na Šumavě prospěje vašemu zdraví

Šumava. Zdroj: Leonhard_Niederwimmer-z-Pixabay.jpg
Šumava. Zdroj: Leonhard_Niederwimmer-z-Pixabay.jpg

Šumava zve k zábavným výletům pěšky nebo na kole po naučných stezkách. Vdechujte horský vzduch a užívejte si magické ticho a pohodu. Technické památky, kovaná křížová cesta, romantické ruiny a zříceniny, mokřady a rašeliniště, Povydří, vlčí výběh, Národní park Šumava nebo Medvědí stezka? Vypravte se do nedotčené šumavské přírody a vychutnejte si každý krok. Dýchejte zhluboka a relaxujte jako nikdy dřív!

Schwarzenberský plavební kanál je unikátní vodní dílo Šumavy

Objevte na Šumavě krásnou přírodu i technickou památku Schwarzenberský plavební kanál. Nedaleko od Lipenské přehrady se lesy vine 44 kilometrů dlouhý kanál pro plavení dřeva, který vás zaujme dochovanými portály téměř čtyřsetmetrového vodního tunelu, akvaduktem a různými stavidly a propustmi. Abyste nemuseli jednotlivé zajímavosti kanálu složitě hledat, je pro vás připravena pohodlná naučná stezka Šumavou. Atraktivní technické dílo, které přepravovalo dřevo ze šumavských lesů do Vídně, určitě stojí za prozkoumání.

Schwarzenberský plavební kanál

Nedaleko Sušice vás kovaná křížová cesta zavede ke kapli Anděla Strážce

Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek, které vás provedou nejkrásnějšími místy města Sušice. Tyto cesty vám představí město královské, s několika kulturními a historickými památkami, i město moderní, s architekturou 20. století. Můžete se zde zastavit na jednotlivých zastaveních kované křížové cesty nebo naopak vyřádit s dětmi podél povodí řeky Otavy.

Křížová cesta na Andělíček
Křížová cesta na Andělíček. Zdroj: Turistické informační centrum Sušice

Hrad Pajrek v podhůří Šumavy vás překvapí obrovským donjonem

Na výběžku hřebenu Hraničáře u západočeského města Nýrsko se v lesním porostu ukrývá hrad Pajrek. A zatímco vyšší nadmořské polohy Šumavy pokrývá sníh, níže položené území skýtá příjemné pozvání k procházce Pošumavím. Vydejte se naučnou stezkou k romantickým ruinám Pajreku.

Zřícenina hradu Pajrek v okrese Klatovy. Foto poskytl její autor Petr Fabian. Zdroj: Hrady-zriceniny.cz

Po stopách neprobádané přírody, aneb na novou naučnou stezku Olšina

V rámci vašeho toulání po krásách jižních Čech by vám rozhodně neměla uniknout informace o nové naučné stezce Olšina u obce Hůrka nedaleko Lipna, která je skvělým tipem na výlet. Vede nejen po souši, ale také přes mokřady a rašeliniště, dokonce se projdete i po hladině rybníka.

Dřevěný chodník na stezce
Jelikož je kolem rybníku půda velmi bažinatá, stezkou budete kráčet převážně po krásných dřevěných chodníčcích.

Vchynicko-tetovský kanál: Technická památka v lůně přírody na vás čeká

Tipem na výlet pro příznivce přírody a technických památek je Vchynicko-tetovský kanál. Cestou k němu se dozvíte něco zajímavého z historie Šumavy a projdete se klidnou přírodou. Neváhejte vyrazit na pozoruhodnou cestu za poznáním a vraťte se s námi do minulosti!

Vchynicko-tetovský kanál
Vchynicko-tetovský kanál na Šumavě. Zdroj: Správa národního parku a CHKO Šumava

Naučná stezka Povydří: Výlet nádhernou krajinou podél řeky Vydry

Jednou z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou jako v pohádce, je naučná stezka Povydří, vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Kdo kaňonem říčky Vydry nikdy nešel, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl. A co víc, na tuto procházku kouzelnou krajinou se můžete bez obav vydat i na vozíku nebo třeba s kočárkem.

Obří hrnec vytvořený vodou a pískem na říčce Vydře. Foto: Ondřej Bahula

Soumarské rašeliniště: Čarovná severská příroda

Vydejte se do osady Soumarský Most, kde v dávných dobách přecházely nebezpečné šumavské močály karavany obchodníků se solí, putující po Zlaté stezce. Přes Soumarské rašeliniště vás dnes provede stejnojmenná naučná stezka ukončená vyhlídkovou věží, ze které si může prohlédnout přírodu šumavských mokřadů, připomínající drsnou severskou krajinu.

Naučná stezka Soumarské rašeliniště, Šumava. Zdroj: shutterstock.com
Naučná stezka Soumarské rašeliniště, Šumava. Zdroj: shutterstock.com

Návštěvnické centrum Srní: Přeneste se přímo mezi vlky

Vyhlídkovou lávkou do vlčího výběhu. Návštěvnické centrum Srní se věnuje šelmám a nabízí vám velmi nevšední procházku. Na tu budete mít možnost se připravit díky expozici ukazující život vlků a jeho soužití s člověkem. Dalekohledy a foťáky sebou!

Rysí a jelení výběh v Národním parku Šumava: Za tajemstvím divoké zvěře!

Další tip na výlet je pro milovníky nedotčené přírody i zvířat. Na území Národního parku Šumava, který vás okouzlí svou přírodní krásou, se nedaleko obce Kvilda rozprostírá také rysí a jelení výběh, a vy tak máte možnost zblízka poznat život těchto zvířat, která šumavské lesy obývají od nepaměti. Tak vzhůru na Šumavu!

Šumava Kvilda
Jeleni a rysové žijí na Šumavě od nepaměti. Foto: NC Kvilda

Medvědí stezka: Šumavskou divočinou kolem fascinujících zajímavostí

Milujete Šumavu, horskou oblast, která nabízí neopakovatelné zážitky pro všechny nadšené turisty? Divokým koutem naší země vás provede Medvědí stezka. Objevte na ní národní poklady plné divoké krásy šumavské přírody i technickou památku dokazující dovednost našich předků.

Památník zastřelení posledního medvěda na Medvědí stezce na Šumavě. Zdroj foto: Frodogalery.cz
Památník zastřelení posledního medvěda na Medvědí stezce na Šumavě. Zdroj foto: Frodogalery.cz