Jednou z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou jako v pohádce, je naučná stezka Povydří, vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Kdo kaňonem říčky Vydry nikdy nešel, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl. A co víc, na tuto procházku kouzelnou krajinou se můžete bez obav vydat i na vozíku nebo třeba s kočárkem.
Řeka Vydra patří mezi nejkrásnější Šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm. Vytváří obří hrnce vymleté v žulových balvanech, které můžete obdivovat z bezprostřední blízkosti. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23,1 km.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Naučná stezka Povydří
Nespoutaná horská říčka vyvěrající u Modravy ve výši 980 metrů vznikla soutokem potoků – Roklanským, Javořím, Filipohuťským a Modravským. Tato vodní cestička s nespočtem kamenů a balvanů protéká v úseku mezi Antýglem a Čeňkovou pilou romantickým kaňonem. Podle ní získala jméno i zdejší přírodní rezervace Povydří, která patří k nejnavštěvovanějším oblastem Šumavy vůbec.
Putování doprovází kouzelný šum řeky
V balvanitém řečišti řeka tvoří četné peřeje a kaskády. Jak už jsme zmínili výše, činností vody a písku vznikají v řece mohutné hrnce, nejvíce jich můžete vidět u Antýglu. U Čeňkovy Pily se Vydra stéká s Křemelnou, čímž vzniká řeka Otava.
Turnerova chata
Asi v polovině cesty mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou najdete známou Turnerovu chatu, kde si ve výběhu můžete prohlédnout vydru říční, podle které dostala řeka svoje jméno. V chatě najdete také restauraci, případně i ubytování ve dvoulůžkových pokojích. Z důvodu četného množství pěších turistů není podél řeky Vydry dovolen vjezd automobilům ani cyklistům, z tohoto důvodu není tato oblast vhodná pro cyklovýlety.
Výlet na Šumavě bez bariér
Červená turistická značka vás přímo vtáhne do hlubokého a romantického údolí řeky Vydry. Pokud se vydáte z Antýglu do Čeňkovy Pily, cesta dlouhá 7,5 km bude stále pozvolna klesat. Na trase můžete vidět viklany, obří hrnce a kamenné mosty. Celou procházku si vychutnáte pohodlně díky vozové cestě, která dříve sloužila ke svážení dřeva.
Na cestě z Antýglu přibližně po 2 km dorazíte k rozcestí se žlutou turistickou značkou a přejdete můstek přes řeku. Na druhé straně říčky jsou patrné zbytky po nedávno zbořené Hálkově chatě, která byla jedinou turistickou chatou v Povydří před rokem 1938. Za další kilometr dorazíte k již zmiňované Turnerově chatě.
Na konci stezky, v Čeňkově Pile, se milovníci techniky a historie mohou těšit na prohlídku vodní elektrárny nebo pozůstatky tradiční šumavské sklárny. Zajímavý je také Vchynicko-tetovský kanál, jehož část slouží jako přívod vody pro vodní elektrárnu Vydra na Čeňkově Pile. Také Návštěvnické centrum Srní má co nabídnout. Můžete zde nahlédnout do divokého života vlků z pozorovatelny u jejich výběhu.
Kde se Naučná stezka Povydří nachází?
Kraj: Plzeňský
Okres: Klatovy
Obec: Srní
Kontakt:
Informační středisko Rokyta
341 92 Srní
Tel: +420 376 599 009
E-mail: isrokyta@npsumava.cz
Web: www.npsumava.cz
Správa NP a CHKO Šumava
1.Máje 260
385 01 Vimperk
Tel: +420 388 450 111
E-mail: vimperk@npsumava.cz