Tipem na výlet pro příznivce přírody a technických památek je Vchynicko-tetovský kanál. Cestou k němu se dozvíte něco zajímavého z historie Šumavy a projdete se klidnou přírodou. Neváhejte vyrazit na pozoruhodnou cestu za poznáním a vraťte se s námi do minulosti!
Vchynicko-tetovský kanál je uměle postavený plavební kanál o délce 13,6 km. Byl vybudovaný v letech 1799-1801 podle návrhu schwarzenbergského projektanta inženýra Rosenauera. Důvodem jeho vybudování byla potřeba obejít nesplavnou část řeky Vydry pro potřebu přepravy dřeva.
Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.
Na stavbě kanálu se podílelo zpočátku 200, později však až 2500 dělníků za velmi těžkých podmínek. I když už kanál dlouhá léta neslouží pro přepravu dřeva, zůstává ve své pozměněné podobě ze 30. let 20. století důkazem technických znalostí a organizačních schopností nejen svého tvůrce, ale také všech dělníků a řemeslníků.
V dnešní době slouží část kanálu jako přívod vody pro vodní elektrárnu Vydra na Čeňkově Pile. Po celé jeho délce vede až do Mechova Srní naučná stezka a od Hradlového mostu až po Mechov doprovází tento vodní tok Otavská cyklostezka.
Naučná stezka podél Vchynicko-tetovského kanálu
Na několika místech po trase kanálu se dochovaly původní klenuté kamenné mosty a zbytky vyzděného koryta. Naučná stezka začíná u obnoveného mostu zvaného „Rechle“, který soustavou tyčí zachytával plavené dřevo a směroval je do kanálu.
Díky iniciativě Klubu českých turistů je cesta po celé své délce značena zelenou turistickou značkou. Na zajímavých místech a křižovatkách je umístěno 10 informačních tabulí, na kterých se dozvíte mnoho technických, historických, přírodopisných, kulturních a dalších zajímavostí v českém, německém i anglickém jazyce.
Na trase narazíte také na mnoho odpočinkových a vyhlídkových míst s lavičkami. Tento výlet je vhodný nejen pro pěší turisty, ale také jako nenáročná projížďka pro cyklisty. Na některé úseky se dostanete i s kočárkem či invalidním vozíkem. Po cestě se držte pouze vyznačených tras.
Parkování
Na území Národních parků můžete parkovat pouze na území k tomu určených. Tzn. na oficiálních parkovištích či na parkovacích plochách. U Vchynicko-tetovského kanálu je takových míst hned několik – Rokyta, Antýgl, Modrava, Hradlový most nebo také Srní-Mechov.
Turistické informace
Národní park Šumava je územím, kde žije spousta chráněných živočichů, zároveň patří k turisticky nejatraktivnějším a nejvytíženějším lokalitám v Čechách. Prosíme proto, chovejte se ohleduplně k ostatním turistům, cyklistům, a hlavně k přírodě. Neodhazujte odpadky, co si na výlet přinesete, to si také odneste. Odpadkové koše jsou případně v šumavských obcích nebo je máte doma.
V terénu jsou vám k dispozici i strážci, kteří vám v případě potřeby pomohou. Zároveň zde dohlíží na dodržování zákona o ochraně přírody a v případě jeho porušování vám mohou udělit pokutu. Chovejte se proto tak, aby k tomu nemuselo dojít.
A milý tip na závěr, nedaleko Vchynicko-tetovského kanálu můžete zavítat do Návštěvnického centra Srní, ve kterém můžete na vlastní oči pozorovat překrásné vlky. A co dál? Vydejte se z Čeňkovy pily do Antýglu nádhernou krajinou podél řeky Vydry v přírodní rezervaci Povydří. Za historií můžete vyrazit na zámek Vimperk, sněžné sáně na vás čekjí!
Kde se Vchynicko-tetovský kanál nachází?
Kraj: Jihočeský
Okres: Prachatice
Město: Vimperk
Kontakt:
Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava
1.máje 260
385 01 Vimperk
Tel: +420 388 450 111
E-mail: vimperk@npsumava.cz
Web: www.npsumava.cz