Zemský hřebčinec: majestátní koně v krásném areálu

Zemský hřebčinec Písek
Zemský hřebčinec v Písku. Foto: Norman Wild

Milovníci koní a historie, přijeďte si prohlédnout Zemský hřebčinec v Písku v tudorovském slohu pocházející z přelomu 19. a 20. století. Je jedním ze tří posledních státních podniků, které se zabývají chovem koní. Těšit se můžete na prohlídky stájí i celého areálu, během zajímavého výkladu budete mít možnost obdivovat více než 60 majestátných plemenných koní.

Areál krásného hřebčince v Písku byl zprovozněn v roce 1902, nicméně historie chovu koní zde začala už od roku 1811. Celý komplex zahrnuje prostorné a vzdušné stáje, krytou halu i velikou venkovní jízdárnu, inseminační středisko a správní budovy s byty pro zaměstnance. Až do roku 1924 byl hřebčín ve správě armády, poté přešel do civilní správy.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Zemský hřebčinec

Dominantou celého areálu jsou bezesporu budovy hřebčince, které jsou architektonicky velmi zajímavé. Obsahují totiž secesní detaily a jsou postaveny z režného zdiva. Od roku 2010 se tento hřebčinec zapsal do seznamu Národních kulturních památek. V areálu se také pořádají nejrůznější kulturní akce, na které se můžete přijet podívat. Těmi nejčastějšími jsou chovatelské dny nebo jezdecké závody v různých disciplínách.

Zemský hřebčinec - budovy
Správní budovy Zemského hřebčince v Písku.

Kůň Ardo stojí na Václavském náměstí

Z píseckého chovu pocházel i legendární kůň Ardo, který stál modelem sochaři J. V. Myslbekovi, když modeloval pomník sv. Václava na Václavské náměstí v Praze. Jedna socha z jeho tvorby dnes stojí také přímo na nádvoří hřebčince.

Prohlídky pro veřejnost

Komentované prohlídky této národní kulturní památky ZH Písek probíhají třikrát týdně vždy od 14 hodin. Letos prohlídky začínají od 1. června 2021 vždy v pondělí, středu a pátek. Na sobotu nebo neděli je nutné se předem telefonicky domluvit na čísle 778 753 947. Z důvodu nepřetržitého provozu hřebčince není možné se po areálu pohybovat bez průvodce.

Zemský hřebčinec - areál
Areál Zemského hřebčince v Písku.

Vstupné

Dospělí: 100 Kč
Děti, studenti, senioři a ZTP: 50 Kč
Rodinné vstupné: 250 Kč
S cizojazyčným výkladem (něm., angl.): 300 Kč

Další státní hřebčince u nás

Jak už jsme zmínili, písecký hřebčinec je jedním ze tří posledních státních podniků, které mají na starosti chov koní a plemenných hřebců. Těmi dalšími jsou Zemský hřebčinec Tlumačov a Národní hřebčín Kladruby nad Labem. K návštěvě tohoto hřebčína jsme vás už zvali v tomto článku.

Fajn výlet v okolí: Od krásných koní se vydejte do světa pohádek. Pohádková kovárna je plná pohádkových bytostí.

Kde se Zemský hřebčinec nachází? 

Kraj: Jihočeský
Okres: Písek
Město: Písek

Kontakt:

Zemský hřebčinec Písek – státní podnik

U Hřebčince 479
397 01 Písek

Tel: +420 382 214 121
E-mail: podatelna@zemskyhrebcinecpisek.cz
Web: https://www.zemskyhrebcinecpisek.cz/

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.