Kam na výlet, když je nevlídno: 10 tipů v Moravskoslezském kraji

Na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná
Na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná

Moravskoslezský kraj zve na výlety do Ostravy, Opavy, Kopřivnice, Těšína i na zámek do Karviné. Uspořádejte výlet do planetária, na zámky i do muzeí, které ukazují těžký i adrenalinový život horníků nebo se ptají, jestli mají sloni nehty? Do Moravskoslezského kraje určitě zajeďte i teď, když je venku chladno. Má čím zaujmout a co nabídnout.

Planetárium Ostrava: Temná hmota, Mars či meteorit

Chytrá zábava pro všechny věkové kategorie. Planetárium Ostrava je moderní a interaktivní muzeum vesmíru, které jedinečným způsobem prezentuje vědecké poznatky i kouzlo hvězdné oblohy. Vydejte se za pozorováním nebe, do experimentária, nebo za některým z téměř třiceti pořadů uváděných ve sférickém kině.

Expozice planetária. Foto: Planetárium Ostrava
Expozice planetária. Foto: Planetárium Ostrava

Objevte 2 v 1, Muzeum Trojmezí a 500 let starý Knížecí dům

Při výletech v Moravskoslezském kraji zavítejte i do nejvýchodnějšího města České republiky a zároveň nejjižnějšího města ve Slezsku, Jablunkova, za historií a přírodou. Zveme vás do Knížecího domu, nejstarší historické budovy, která se proměnila v nové Muzeum Trojmezí. Je pobočkou Muzea Těšínska, a kromě poutavých expozic zde uvidíte zapomenutou a nedávno objevenou starou udírnu.

Expozice v Muzeu Trojmezí. Zdroj foto: Muzeum Těšínska
Expozice v Muzeu Trojmezí. Zdroj foto: Muzeum Těšínska

Přeneste se v Muzeu Těšínska virtuálně do historie Těšínského Slezska

Vydejte se s námi do Muzea Těšínska na výpravu za poznáním TěšínskaSlezské perly v koruně České. Při poznávání bohaté historie, přírodovědy a vlastivědy české části Těšínského Slezska překročíte hranice dnešní České republiky, protože stopy po české minulosti zasahují i do polské části původně jednotného města Těšína. V krásné historické budově muzea najdete moderní interaktivní expozice, díky nimž poskládáte pestrou mozaiku historie zdejšího kraje.

Historická budova Muzea Těšínska. Zdroj foto: Muzeum Těšínska
Historická budova Muzea Těšínska. Zdroj foto: Muzeum Těšínska

Hornické muzeum Landek Park: Sfárejte do nejstarší ostravské šachty

Vydejte se s námi do Ostravy za podstatou Moravskoslezského kraje. Hornické muzeum Landek Park vám krok po kroku odhalí autentická pracoviště místních havířů. Kromě největšího muzea svého druhu v ČR vás zde čekají odpočinek a zábava. A samozřejmě svezení důlním vláčkem!

Landek Park: Hornické muzeum. Foto: Flickr.com / Daniel Juřena / CC BY-SA 2.0
Landek Park: Hornické muzeum. Foto: Flickr.com / Daniel Juřena / CC BY-SA 2.0

Ostravské muzeum vás přivábí lidovými písněmi radniční zvonkohry

Stará radnice na Masarykově náměstí v moravskoslezské metropoli ukrývá regionální vlastivědnou instituci. Ostravské muzeum vám zodpoví otázky z historie města, etnografie, hornictví či o přírodních krásách regionu. To vše zabalené v barokní budově s vyhlídkovou věží, která se pyšní výhledem na město i jedinečnou zvonkohrou.

Ostravské muzeum. Foto: Flickr.com / Petr Dadák / CC BY-SA 2.0
Ostravské muzeum. Foto: Flickr.com / Petr Dadák / CC BY-SA 2.0

Mají sloni nehty? Slezské zemské muzeum vám odpoví

Výlet do Opavy za slonem? Ano. Místní Slezské zemské muzeum vás okouzlí úchvatnou přírodní expozicí, která umí zodpovědět každý zvídavý dotaz. Kromě toho na vás čekají dějiny a kultura Slezska. A samozřejmě všemi milovaný chobotnatec Calvin!

Slezské zemské muzeum. Foto: Fotoarchiv Slezského zemského muzea
Slezské zemské muzeum. Foto: Fotoarchiv Slezského zemského muzea

Zámek Fryštát: Objevte empírový skvost v Karviné

Při výletech v Moravskoslezském kraji nemůžete minout empírový zámek Fryštát v Karviné, jedinečnou památku svého druhu ve zdejším regionu, kde v důsledku hornické činnosti v minulosti zanikly dva jiné zámky a další byl z důvodu nezájmu a nedostatečné péče v období silné industrializace místa zdevastován a nakonec zbourán.

Pochopili jste dobře, na území dnešní Karviné stály ještě ve 20. století celkem čtyři 4 zámky – honosná neorenesanční Solca, starý klasicistní zámeček a kouzelný barokní zámek Ráj. Nejstarší dějiny zámku Fryštát psaly požáry, dluhy rozmařilého knížete i třicetiletá válka. Všechny tyto útrapy ustál a nyní ho můžete obdivovat v celé jeho empírové kráse.

Sochy na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná
Sochy na zámku Fryštát. Zdroj: město Karviná

Zámek Raduň potěší smysly exotickou oranžerií

Přijměte naše pozvání na perlu romantismu v Moravskoslezském kraji. Novogotický zámek Raduň láká k relaxaci i aktivnímu prožití volného času. Objevte jeho zdobné komnaty, dobově zařízenou zámeckou koupelnu či úchvatnou oranžerii v rozlehlém anglickém parku.

Zámek Raduň. Foto: Flickr.com / Herbert Frank
Zámek Raduň. Foto: Flickr.com / Herbert Frank

Zoo Ostrava a botanický park, to je úžasný svět zvířat a rostlin

Zoologická zahrada v Ostravě je skvělým místem pro rodinný výlet. Příjemná atmosféra druhé největší zoo v České republice potěší milovníky zvířat i rostlin. Lesoparkem vedou botanické stezky, pro děti jsou zde hřiště s prolézačkami a dalšími atrakcemi. Zoo Ostrava a botanický park nabízí pro každého něco – zábavu, relaxaci i poznání. Neváhejte a udělejte si skvělý den či dovolenou v ostravské Stromovce.

Zoologická zahrada Ostrava – panda červená. Zdroj: Lukáš Mižoch (CC BY 3.0)
Zoologická zahrada Ostrava – panda červená. Zdroj: Lukáš Mižoch (CC BY 3.0)

Město Kopřivnice: Zažijte den v muzeích

Jestli přemýšlíte, co podniknout, když počasí nepřeje pěším výletům, tak přijeďte do Kopřivnice v Podbeskydí a poznejte příběh Tatrovky, zlatého olympionika Emila Zátopka i historii města v muzeu Fojtství.
Myslíte si, že je toto muzeum jen pro kluky? Kdepak, úžasná sbírka věnovaná kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka TATRA, uchvátí všechny nadšence, pány, dámy i děti.

Kopřivnice, Muzeum Fojtství. Zdroj: Palickap (CC BY-SA 4.0)

Nová radnice Ostrava: Vystoupejte na nejvyšší radniční věž v České republice

Ať je léto nebo zima, pohled z ocelové královny na moravskoslezskou metropoli se vám neomrzí. Nová radnice Ostrava je funkcionalistická budova s výtahem páternoster, korunovaná nepřehlédnutelnou radniční věží. Přijďte se rozhlédnout!

Nová radnice Ostrava. Foto: Pixabay.com
Nová radnice Ostrava. Foto: Pixabay.com

Životice: Památník životické tragédie je místem uctění obětí

Navštivte Památník životické tragédie v malé vesničce Životice uprostřed Těšínského Slezska. Je trvalou připomínkou obětí nacistické zvůle, jež byla mstou za partyzánskou akci, při níž byli zabiti příslušníci těšínského gestapa. Jakou odplatu Němci přichystali? Co se stalo tragického rána 6. srpna 1944?

Životice – Památník životické tragédie. Zdroj: Muzeum Těšínska, Český Těšín
Životice – Památník životické tragédie. Zdroj: Muzeum Těšínska, Český Těšín

Necháte se zlákat k výletům, když je nevlídno? Mrkněte se do všech českých i moravských krajů i do Prahy. Zlákalo vás Pardubicko, Plzeňsko Liberecko, Kraj VysočinaZlínský kraj, Ústecký kraj , Jihočeský krajStředočeský kraj. Nebo je vám bližší Olomoucko, jižní Morava, Karlovarsko, Moravskoslezský kraj či Královéhradecko?