Kam na výlet, když je nevlídno: 11 tipů ze Středočeského kraje

Princezna ze zámku Mníšku pod Brdy. Zdroj: Petr Digrin
Princezna ze zámku Mníšku pod Brdy. Zdroj: Petr Digrin

Hledáte výlety pro sebe nebo své ratolesti, které vás potěší a zahřejí, když je venku nevlídno? Středočeský kraj vás vábí na pohádkové prohlídky, výtvarné ateliéry, krtečka i medvědy. Prohlédnete si kočárky s panenkami, Santiniho památku UNESCO, skluzavku v podzemí i auta. Obdivujte koutek alchymisty Edwarda Kellyho, stará poctivá řemesla, Karlštejnský betlém a smlsněte si na nejlepší čokoládě na světě! Výběr je barvitý a bavit bude velké i malé výletníky, protože výlet ve Středočeském kraji je fajn.

Zámek Mníšek pod Brdy: Máte chuť na Pohádkové prohlídky pro děti nebo první republiku?

Zámek Mníšek pod Brdy vás přenese do časů první republiky a děti na zábavné Pohádkové prohlídky s vánočním výtvarným ateliérem. Do zámku zavítejte každý víkend do 17. prosince, na Silvestra i na Nový rok 2024.

V průběhu adventu vás navíc čekají Vánoční prohlídky a Mikulášská nadílka pro rodiny s dětmi. Dospěláci ocení bohatě vybavené interiéry z první republiky nebo si vyzkouší vánoční zvyky na tematických Vánočních prohlídkách.  Projděte se k poutnímu baroknímu areálu na Skalce.

Zábavné prohlídky na zámku Mníšku pod Brdy pořádají celý rok. Zdroj: Petr Digrin
Zábavné prohlídky na zámku Mníšku pod Brdy pořádají celý rok. Zdroj: Petr Digrin

Kladenský zámek s romantickou zahradou a medvědy hledejte ve středu města. Ze středověké tvrze se proměnil v barokní rezidenci. Je bezesporu zajímavý nejen zvenčí, ale i uvnitř. Kromě aktuálních výstav v této historicko-kulturní instituci najdete také muzejní expozice, z nichž jedna vás provede kouzelným světem autora slavného Krtečka.

Kaple sv. Vavřince. Foto: Karel Pazderka. Zdroj: Kladenský zámek
Kaple sv. Vavřince. Foto: Karel Pazderka. Zdroj: Kladenský zámek

Katedrála nanebevzetí Panny Marie ukrývá vzácný poklad

Katedrála nanebevzetí Panny Marie v Sedlci ukrývá nejvzácnější klenot střední Evropy. Vydejte se s námi do Kutné Hory za památkou UNESCO, která již po staletí udivuje svou monumentálností. Katedrála má unikátní vzhled, který jí pomáhal vtisknout i významný český architekt Santini. Zjistěte, proč se jí říká nejskvostnější bazilika, co se zde skladovalo v 18. století a jaký vzácný poklad zde můžete obdivovat.

Katedrála nanebevzetí Panny Marie. Foto: Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec
Katedrála nanebevzetí Panny Marie. Foto: Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec

Františkánský klášter Votice ukrývá výslechovou místnost STB i sbírku panenek. Provede vás mnišskými celami i poutavou expozicí Kolektivizace na Voticku, magickým realismem, Vlastivědným muzeem nebo populární výstavou kočárků a panenek. Místní naučnou stezkou se navíc vydejte s dětmi Za tajemnými pověstmi Voticka.

Františkánský klášter Votice. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Františkánský klášter Votice. Foto: Flickr.com / Donald Judge

Hornické muzeum Příbram vás vtáhne pod zem

V Hornickém muzeu Příbram vklouzněte do podzemí! Projeďte se důlním vláčkem, sfárejte do dolu a projděte se vodní štolou. Hornické muzeum Příbram patří mezi největší v Evropě a doslova vás vtáhne pod zem. Láká vás havířský folklór, atraktivní zážitky i vzácné exponáty? Sklouzněte se po 50 metrů dlouhé podzemní skluzavce.

Hornické muzeum Příbram. Foto: www.poznejpribram.cz

Hornické muzeum Příbram. Foto: www.poznejpribram.cz

ŠKODA Muzeum: Putujte historií motorismu!

Obdivovatele světa na kolech i českého kumštu uvítá automobilový ráj ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi. V moderních prostorách na vás čekají zářivé exponáty, poutavé expozice a prohlídky pro celou rodinu. Prozkoumejte historií motorismu a zjistěte, kterého stařičkého miláčka byste rádi osedlali?!

ŠKODA Muzeum Mladá Boleslav. Foto: ŠKODA Muzeum
ŠKODA Muzeum Mladá Boleslav. Foto: ŠKODA Muzeum

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se specializuje na zlato. Přichystalo pro vás zajímavé expozice, ve kterých se seznámíte s těžbou a zpracováním zlata, historií zlatonosného regionu, trampingu a přírody Posázaví. Vstupte do historické budovy „Mince”, kterou na krátkou dobu vlastnil i alchymista Edward Kelley.

Kellyho koutek. Zdroj: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Kellyho koutek. Zdroj: Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum lidových staveb Kouřim: Obdivujte poctivá řemesla

Poznejte Muzeum lidových staveb Kouřim a v něm řemesla našich předků!  Nahlédněte do příbytků, seznamte se se světem rukodělné práce a vývojem starých řemesel. Skanzen v Kouřimi je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů. Otevřeno je v říjnu a prosinci.

Muzeum lidových staveb

Skanzen Kouřim. Zdroj: skanzenkourim.cz

Muzeum betlémů Karlštejn je pouť do světa s vůní perníčku

Vánoční atmosféru starých časů provoněnou perníčky zažijete v Muzeu betlémů Karlštejn. Pod stejnojmenným hradem můžete navštívit muzeum s kolekcí starých českých betlémů – dřevěných, z cukru, chleba i z čerstvě napečených perníčků. A na půdě vás čeká překvapení, největší Karlštejnský betlém s postavičkami nejvýznamnějších českých panovníků.

Muzeum betlémů Karlštejn. Zdroj: muzeumbetlemu.cz

Podbrdské muzeum: Aerovky i život Jakuba J. Ryby

Podbrdské muzeum najdete v malebném historickém městě Rožmitál pod Třemšínem, na úpatí Brd. Je to moderní muzejní komplex, kde můžete navštívit hned několik zajímavých expozic s interaktivními prvky. Prohlédnete si sbírku historických vozů, poznáte pány z Rožmitálu i neobyčejný příběh života Jakuba Jana Ryby, autora České mše vánoční.

Podbrdské muzeum. Zdroj: podbrdskemuzeum.cz

Muzeum čokolády: Zamlsejte si a poučte se o čokoládě!

Voňavé s kouzelnou nostalgií, to je Muzeum čokolády a čokoládovna v Kutné Hoře. Víte o tom, že se zde vyráběla čokoláda Lidka, která patřila k těm nejlepším na světě? Milovníci této pochoutky, objevte i ochutnejte tajemství kutnohorské čokoládové historie!

Muzeum kutnohorské čokolády. Zdroj: Muzeum kutnohorské čokolády

Další tipy na výlety:

Hledáte výlet v Praze za nevlídného počasí? Inspirujte se našimi tipy. Ze Středočeského kraje je do Prahy jako by kamenem dohodil, a i za nepříznivého počasí tam najdete pestrou paletu výletů.