Poutní místa vznikala jako oslava zázraků, uzdravení, korunovací a nadpřirozených jevů. Zařaďte je do svých výletů.

Loreta. Foto: Flickr.com / fortherock / CC BY-SA 2.0
Loreta. Foto: Flickr.com / fortherock / CC BY-SA 2.0

Připadají vám poutní místa jako cíl poutavého výletu prostě out? Opak je pravdou! Kostely, lorety i kaple odkazují na zajímavé lidské osudy, biblické příběhy a pojí se s nimi často magické pověsti. Vybrali jsme poutní místa, která jsou zvláštní svým příběhem či zajímavou stavbou.

Víte například, který kostel v Praze je nejvyšší a proč? Která poutní místa jsou proslulá zvonohrou? Kam vás dovedou Svatohorské schody? Jaké je nejstarší poutní místo v Čechách? Který kostel připomíná krápníkovou jeskyni? Kde hledat patrona řidičů a cestovatelů? Víte, ve kterém kostele se gotická soška Panny Marie neustále usmívá, a který kostel má prosklenou střechu? Zavítejte s Fajnvylety.cz do poklidných částí Čech a relaxujte ponoření do barokní krásy a nevšedních lidských osudů.

Praha: Který kostel je nejvyšší a proč?

Kostel Panny Marie Sněžné u Václavského náměstí nechal vystavět Karel IV. jako památku své korunovace s královnou Blankou, jeho první manželkou. Nový český král si přál, aby kostel převyšoval všechny pražské kostely. Ačkoliv tato velkolepá stavba nebyla podle plánů Karla IV. plně dostavěna, kostel je skutečně vyšší než všechny pražské kostely, dokonce vyšší než katedrála sv. Víta.

Pražská Loreta na Hradčanech je významným poutním místem. Je proslulá především svou zvonohrou. Podle pověsti ji v cibulové věži nechal zřídit pláteník, jehož dcera se uzdravila z moru. Dnes nám zvonkohra zahraje k procházce po Hradčanech každou hodinu od 8 do 18:00. Víte, co dělá Loretu Loretou? Není to zvonkohra, ani bohatě vyzdobená bazilika Narození, ani proslulý Loretánský poklad. Ve vnitřním komplexu najdete Loretánskou kapli. Jedná se o kopii italské Lorety, domku Panny Marie, který dle legendy přenesli andělé z Nazaretu do Lorety.

Středočeský kraj zve do nejstaršího poutního místa

Svatá Hora u Příbrami s kostelem Nanebevzetí Panny Marie patří mezi oblíbená poutní místa. Zajímavostí jsou Svatohorské schody, které vás dovedou z Příbrami přímo do areálu. Mají 343 stupňů a díky zastřešení se po nich lze vydat za každého počasí. Kromě barokní nádhery si na Svaté Hoře užijete prohlídky sklepení, Svatohorského muzea, zvonice, hodinové věže, svatohorské Klenotnice, Horní chodby rezidence. Z prodejny v areálu si můžete odnést zajímavý suvenýr.

Stará Boleslav je nejstarší poutní místo v Čechách propojené především s Národní svatováclavskou poutí. Uvidíte tu baziliku sv. Václava, na místě, kde byl údajně zavražděn kníže Václav, kostel sv. Klementa a kostel Nanebevzetí Panny Marie s Palladiem země české. Ve dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav zavítejte do Oblastního muzea Praha – východ, část expozice se zaměřuje na sv. Václava a Starou Boleslav.

Skalka v Mníšku pod Brdy bývala důležitou zastávkou pro poutníky z Prahy mířící na Svatou Horu u Příbrami. Dnes můžete v Barokním areálu Skalka navštívit Kostel sv. Máří Magdaleny, jehož interiér připomíná krápníkovou jeskyni, klášter, kde Brandl maloval své dílo Kajícnou Máří Magdalenu, křížovou cestu a poustevnu s pietou od Brokofa. Při různých příležitostech zastihnete v poustevně opravdovou poustevnici či poustevníka. V areálu Skalky je občerstvení s dobrým točeným pivem a špekáčky připravenými k opečení na ohništi. Výlet na Skalku ocení celá rodina. Děti se vyběhají a dospělí mohou obdivovat malebnou krajinu.

Jihočeský kraj: Najděte patrona řidičů a cestovatelů!

Poutní kostel Božího Těla známý též jako svatého Ducha stojí na kopci nad renesančním městem Slavonice už od 13. století. Podle pověsti byla na místě dnešního kostele nalezena zářící hostie. Pocházela z vykradeného kostela Panny Marie ve Slavonicích. Pastýř, který ji nalezl odnesl hostii zpět do Slavonic. Avšak hostie se vrátila zpět na kopec. Když se to opakovalo 3x, byla na kopci vystavena kaple a později kostel. Pokud vám interiér kostela v něčem připomene katedrálu sv. Víta, jste velice dobrými pozorovateli. Podobně jako v katedrále sv. Víta je v tomto kostele pozdně gotické zaklenutí – tzv. Plaménková gotika. Pokud patříte mezi řidiče motorových vozidel a dalších dopravních prostředků, zastavte se u jižní strany kostela, kde je na vnější straně mozaika sv. Kryštofa, patrona řidičů a cestovatelů. Zakuste také promodlenou atmosféru karmelitánského kláštera Kostelní Vydří. Nádherná architektura a jedinečná atmosféra místa vás nadchne a osloví.

Poutní místa Plzeňského kraje

Mariánská Týnice – řadí se mezi barokní skvosty. Interiér poutního kostela Zvěstování Panny Marie vás okouzlí svou velikostí i iluzivní do výšky se táhnoucí výmalbou představující hlavní oltář. Malba pokrývá stěnu za oltářem skutečným. Dnes je celý areál Muzeem a galerii severního Plzeňska. V expozicích muzea a se dozvíte, jak se žilo ve městě ve 30. a 40. letech 20. století, jaké lidové zvyky se dodržovaly na vesnicích v 19. století a jak se dařilo lidem v Plzeňském kraji.

Přímo v Plzni máte na náměstí Republiky v historickém centru města po ruce katedrálu svatého Bartoloměje, která je tradičním poutním místem dlouhá léta. Pro duchovní útěchu sem putovali lidé ze širokého okolí. Objevte krásu, monumentalitu a impozantnost sakrální stavby vně i uvnitř. Vydejte se na chrámovou věž, která je nejvyšší v Čechách. Nezapomeňte si pohladit kouzelného andělíčka pro štěstí. Najdete ho na kované brance u paty chrámu, je to ten nejvíce vyleštěný. Přejte si něco, pohlaďte ho (a když přání nikomu nevyzradíte), andělíček vám je splní.

Nedaleko Sušice na Klatovsku vás krásná a neobvyklá Kovaná křížová cesta zavede ke kapli Anděla Strážce. Místo a jeho okolí vás obdaří krásnou architekturou svatostánku i skromností poutního místa. Výhledy do kraje jsou již jen třešničkou na dortu. Na Tachovsku neopomeňte navštívit klášter Kladruby, který je skvostem Santiniho barokní gotiky. Dle návštěvníků oplývá celý areál včetně zahrady zvláštní a kladnou energií.

Dalším krásným poutním místem v celé své skromnosti je kaple Navštívení Panny Marie na Vršíčku. Poutní památka na vrchu Vršíček byla vystaveny 1744 – 1747, je doplněna schody s vyrytými jmény přispěvatelů – rokycanských měšťanů jako dík za překonání morové rány a vznik svatostánku. Skromný a přesto dominantní kostelík, pěkně shlíží do kraje a je tichým poutním místem Rokycanska.

Karlovarský kraj: Marie s dítětem si vybrala místo pro kapličku

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svaté Máří Magdaleny v Chlumu u Sokolova vystavěl K. Dietzenhofer, ale na místo se chodívalo už ve 14. století. Vypráví se, že kdysi dávno se tu zastavil odpočívající pocestný a našel vyřezávanou sošku Marie s dítětem. Odnesl si nález domů. Musel tak ale činit opakovaně, protože Madona s dítětem se vracela vždy zpět. Až jí onen pocestný na místě nakonec zanechal a postavil tam pro ni kapličku. Nevěříte? Přijďte se podívat! V kostele uvidíte gotickou sochu sedící Panny Marie s Ježíškem na klíně.

Zaniklá osada Skoky u Žlutice, s kostelem Panny Marie Skokovské, je poutním místem ožívajícím akcemi, bohoslužbami i koncerty. Zjistíte zde, jak vzniklo zvolání „panenko skákavá“. Zaniklá osada i kostel nyní vstávají z popela jako bájný Fénix.

Klášter Teplá vás zve do svých prostorů, k rozjímání i návštěvě rozsáhlé knihovny a muzea. Jedna z nejvýznamnějších sakrálních památek u nás slouží coby poutní místo i v rámci poutní stezky, prolínající se jednosměrně z Karlovarského kraje a kláštera v Teplé do Plzeňského kraje a kostela Panny Marie Skokovské ve Skokách. Můžete poutní stezku absolvovat také a získat certifikát poutníka.

Ústecký kraj

Poutní kaple Narození Panny Marie v České Kamenici je ukázkou vrcholného baroka. Cílem poutí se stala díky sošce Panny Marie Kamenické s Ježíškem v náručí, která je spojována s více než stovkou zázraků v letech 1726–1772. Dějí-li se kolem sošky zázraky i dnes, není známo. V každém případě se v kapli s kruhovým půdorysem budete cítit příjemně a v letních měsících vás tam provede i průvodce. Až si prohlédnete kapli a malebné městečko, můžete vystoupat ke zřícenině českokamenického hradu a užít si výhled do krajiny. Vystoupejte k poutnímu místu Kostelíčky po Kalvárii Ostré u Úštěku. Zapůsobí na vás pozitivní energií i krásným rozhledem do kraje. Malebné Kostelíčky stojí za návštěvu a vidění.

Liberecký kraj: Soška Panny Marie se stále usmívá

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hejnicích Českokamenického hradu je skvost vrcholného baroka. Kromě cenných barokních soch a jedinečných varhan tu uvidíte Hejnický Betlém z 18 století. Jedná se se o významné poutní místo, navštěvované už ve 13. století. Cílem poutí je gotická soška Panny Marie, která se neustále usmívá a nazývá se také Sličná Matka.

Královehradecký kraj: Už jste viděli kostel s prosklenou střechou?

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie u Neratova v Orlických horách je v mnoha ohledech jedinečný. Podobně jako bájný pták Fénix vstal z popela. A to doslovně! Z původně barokního kostela, který vyhořel v roce 1945, totiž zůstalo jen torzo. V roce 2003 se podařilo obnovit průčelí, věže a hodiny. O čtyři roky později dostal něco, co u kostelu jen tak neuvidíte – prosklenou střechu. Můžete se těšit na provzdušněný interiér plný světla.

Na Královéhradecku je ještě jedno krásné místo. Jedinečná barokní kaple Panny Marie Sněžné Hvězda na Náchodsku, která je ozdobou Broumovských stěn. Sakrální památka vyniká proporcionálně propracovanou a neobvyklou architekturou, i nádhernými výhledy do kraje.

Vysočina láká na památku UNESCO

Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je slavným dílem architekta J. B. Santiniho – Aichela. Stavby tohoto barokního architekta okouzlují jakousi inovativní moderností, a tak není divu, že i kostel na Zelené hoře patří mezi památky UNESCO. Hrajete si rádi s čísly a jejich různými významy? Pak vás po přečtení legendy o sv. Janu Nepomuckém čeká při návštěvě kostela veliké dobrodružství. Nejedná se o hledání „kešek“ nebo o „únikovku,“ ale o hru z roku 1722, kterou pro vás připravili architekt Santini a tehdejší opat Vejmluva.

Olomoucký kraj

Svatý kopeček v Olomouci s dominantní barokní bazilikou Navštívení Panny Marie navštěvovalo na počátku 18. století až 130 000 poutníků za rok. I dnes je vyhledávaným poutním místem. Až si vychutnáte klidnou atmosféru bohatě vyzdobeného interiéru baziliky, dopřejte si dobrou kávu v kavárně Na kopečku, dejte si oběd v Hospůdce u Maci a zajděte za zvířaty do nedaleké zoo.

Vydejte se také za tichem a příběhem na poutní místo Maria Hilf s Mariánskou studánkou ve Zlatých horách. Osvěžte se u kostela ze studánky a rozhlédněte se po unikátním místě, které dýchá pozitivní energií. Je zde krásně, ticho a svěží horský vzduch.

Jihomoravský kraj: Víte, co je perla Moravy?

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s kaplí sv. Anny ve Křtinách navrhoval Santini, a ačkoliv se stavitelé nedrželi jeho plánů úplně, je toto poutní místo dominantou celého kraje. Přezdívá se jí „perla Moravy“. V posledních třinácti letech se kostel může pochlubit zvonohrou. Nejsou to žádné malé zvonečky. Křtinská zvonohra se skládá ze 33 zvonů a dohromady váží téměř dvě a půl tuny. Zajímavostí je také kostnice pod kostelem, kde bylo nalezeno několik lebek s černými ornamenty.

Zlínský kraj: Svatý Hostýn i Velehrad

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě je neodmyslitelně spjata se slovanskými věrozvěsty a patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Stavba stojí na románských základech a můžete si ji prohlédnout jak samostatně, tak během komentované prohlídky. V areálu poutního místa na vás čekají muzejní expozice nejen z minulosti Velehradu a také řada zajímavostí.

Svatý Hostýn s barokní bazilikou Nanebevzetí Panny Marie je oblíbeným poutním místem. V chrámu uvidíte sochu Panny Marie s Ježíškem v náručí. Asi namítnete, že to lze na místě zasvěceném Panně Marii celkem očekávat. Při bližším prohlédnutí si všimněte, že malý Ježíšek metá dolů blesky. Socha v životní velikosti představuje legendu, kdy Panna Marie zahnala blesky, drancující „Tatary“ na ústup. Na Hostýnském vrchu vyvěrá pramen. Není to ledajaká voda. Říká se, že je zázračná! Nepocítíte-li její účinky ihned, neklesejte na mysli. Projděte si Jurkovičovu křížovou cestu s mozaikami, užijte si výhled z rozhledny nebo navštivte Svatohostýnské muzeum. Pokud se vám v Hostýnské vrchovině zalíbilo, vypravte se rovněž do barokního kostela sv. Anny v Rajnochovicích, či kostela sv. Kříže v Rusavě.

Moravskoslezský kraj: Ve Slezských Lurdách sošku našli dělníci

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku z konce 18. století se řadí mezi nejvýznamnější poutní místa v kraji. Podle pověsti ze 17. století, jak už to s mariánskými poutními místy bývá, objevili dělníci při kopání sochu Panny Marie a uložili ji do místního kostela. Avšak, když šli následujícího dne pokračovat v kopání, nalezli sochu, přesně tam, kde ji předešlého dne vykopali. Dnes se tomuto místu říká Slezské Lurdy. V parku u baziliky si prohlédněte křížovou cestu se 14ti zastaveními.

Vyrazte také za nadějí do chrámu k Panně Marii Sedmibolestné na poutní místo na Cvilín na Bruntálsku. Krásná sakrální památka a areál vám vnese do duše klid. A opět jsou korunou všeho skvostné rozhledy do kraje.