Milujete meruňky? Oslavte jejich chuť na židlochovickém Meruňkobraní

Meruňkobraní
Meruňkobraní. Ilustrační foto: MKS Židlochovice

Kypré ovocné knedlíky plněné čerstvými meruňkami, šťavnaté koláče, tradiční meruňkovice i meruňkové pivo, které poteče proudem. A jako obvykle nesmí chybět soutěže jedlíků a bohatý kulturní program s kuchařskými a cukrářskými hvězdami na pódiu. To vše čeká na účastníky 8. ročníku židlochovického Meruňkobraní v sobotu 15. července.

Gastronomický svátek v oranžové. Tak zní podtitul festivalu chutí na oslavu židlochovické meruňky, jíž se v této oblasti od nepaměti daří, což je jistě důvod k pořádné oslavě.

Patnáct tisíc meruňkových knedlíků

Meruňkobraní 2023 nabízí lákavý kulinární program v moderních prostorách stodoly Komunitního centra, ucelenou zónu regionálních vín, řemeslný jarmark, kreativní meruňková menu i oblíbenou soutěž v pojídání meruňkových knedlíků s přijatelnější variantou pro děti v rychlosti půlení meruněk ve třech kategoriích.

Okoštujete soutěžní vzorky pálenek z meruněk ze zdejších sadů, ucházející se o titul Šampion roku 2023, nebo si zakoupíte originální meruňkovici s sebou domů.

Na prodejních stáncích bude ke koupi více než patnáct tisíc meruňkových knedlíků v teplé či studené formě. Život si můžete osladit i lahodnými meruňkovými koláči.

A odkud všechny ty čerstvě utržené meruňky pocházejí? „Žádný dovoz,“ zdůrazňuje hlavní pořadatelka Lenka Betášová a dodává: „Veškeré ovoce pochází z kopce nad Židlochovicemi, říká se mu Výhon. A mimochodem, na jeho vrcholu stojí elegantní akátová rozhledna, která si určitě říká o zdolání“.

Židlochovické Meruňkobraní
Na Meruňkobraní budou k mání i různé meruňkové nápoje. Foto: MKS Židlochovice

Novinka pro letošní léto

Kromě dalších specialit, jako je meruňkový sekt a meruňkové víno či pivo, zde návštěvníci najdou i stánek lokálního producenta meruněk z Gálových sadů, který přijede se speciální nabídkou svěžího letního nápoje: „Meruňky i další ovoce z našich sadů zpracováváme různým způsobem. Novinkou pro letošní léto je zapracování meruňkového nektaru do koktejlu v kombinaci se šumivým vínem, který budeme podávat pod značkou Moravská mimosa. A bude-li krásný teplý den, pak věřte, že ta v Židlochovicích poteče proudem,“ říkají s úsměvem bratři Pavel a Tomáš Gálovi.

Bohaté festivalové menu doplní svižné kapely a kulturní program jak na hlavním pódiu na náměstí, tak v přilehlém komunitním centru za radnicí.

Kulinářská show
Kuchařské hvězdy předvedou své umění. Foto: MKS Židlochovice

Přehlídka kulinářského umění

K židlochovickému Meruňkobraní patří neodmyslitelně gastronomická show s kuchařskými hvězdami. Letos se v gastro zóně Stodoly Komunitního centra jako první představí Jan Rimpler, zkušený šéfkuchař, lektor a provozovatel kuchařské školy Kuliner, známá tvář České televize ve vysílání Dobrého rána a pořadu Kluci v akci. V rámci komentovaného vaření bude snídaňové meruňkové menu, po kterém se budete jen olizovat.

Poté nastoupí Míša Landová, autorka sladkého blogu vikendovepeceni.cz, lektorka cukrářských kurzů pro začátečníky a současná porotkyně oblíbené soutěže České televize Peče celá země. A slibuje sladce vymazlený gurmánský zážitek.

A do třetice vyšší gastronomii pro reprezentaci v zahraničí předvede Vojta Petržela, kuchař roku 2019, bývalý kapitán juniorského Národního týmu kuchařů a cukrářů České republiky, dnes již člen profesionálních kuchařů. Patří ke kreativním kuchařům a v každé mezinárodní soutěži za národní tým i boduje. Diváci a milovníci gastronomie se tedy letos mají opravdu na co těšit!

Soutěž v pojídání knedlíků
Soutěž v pojídání knedlíků. Foto: MKS Židlochovice

Židlochovický kroj ve své obnovené premiéře

Židlochovice se letos pochlubí i dalším svým „klenotem“. Představí obnovený, téměř zapomenutý kroj, a to hned v několika variantách. K vidění bude deset různých verzí od pracovní verze až po slavnostní podobu kroje. Za znovuzrozením stojí místní spolek KANAVA, rozvíjející lidové umění, tradice, kroje, tance a písně.

Židlochovický zámek otevře své brány

Zájemci o prohlídku jinak běžně veřejnosti nepřístupného židlochovického zámku mají pouze v tento den možnost prohlédnout si prostory, kde pobýval první československý prezident T. G. Masaryk na svých letních cestách jižní Moravou nebo kde před jednatřiceti lety za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla probíhalo jedno z jednání o rozdělení Československé federativní republiky.
Předprodej vstupenek na prohlídky zámku

Meruňkobraní 2023
Plakát k Meruňkobraní 2023

Kde se Meruňkobraní 2023 koná?

Kraj: Jihomoravský
Okres: Brno-venkov
Město: Židlochovice
Lokace: náměstí Míru

Pořadatel akce Meruňkobraní 2023

Městské kulturní středisko Židlochovice
Masarykova 100
667 01 Židlochovice
Tel.: +420 734 352 343
E-mail: lenka.betasova@zidlochovice.cz
Web: www.zidlochovice.cz