Podbrdské muzeum: aerovky i jak se žilo na Podbrdsku

Podbrdské muzeum
Podbrdské muzeum. Zdroj: podbrdskemuzeum.cz

Podbrdské muzeum najdete v malebném historickém městě Rožmitál pod Třemšínem, na úpatí Brd. Je to moderní muzejní komplex, kde můžete navštívit hned několik zajímavých expozic s interaktivními prvky. Prohlédnete si sbírku historických vozů, poznáte pány z Rožmitálu i neobyčejný příběh života Jakuba Jana Ryby, autora České mše vánoční.

Sál se středověkou lodí

Muzeum Podbrdí najdete ve středu města ve zrekonstruovaném areálu. V přízemí historické budovy se v expozici Pánů z Rožmitálu seznámíte s dějinami rodu i osudy jeho nejslavnějších příslušníků: Jaroslava Lva, Zdeňka Lva a Johany z Rožmitálu, která se stala českou královnou a manželkou Jiřího z Poděbrad. K přiblížení života této pozoruhodné ženy je zde instalována “Komnata královny Johany”, navozující atmosféru vrcholného středověku. Jejího bratra Jaroslava Lva, který vedl nejproslulejší výpravu českých rytířů, putujících z Čech až na konec světa, vám představí stylizovaná místnost s mohutnou středověkou lodí. Atmosféru dokreslují řemeslně propracované repliky dobových předmětů.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Jak se žilo na Podbrdsku

Máte-li rádi přírodu, řemesla a lidovou tvořivost, jistě si rádi prohlédnete v Podbrdském muzeu expozici o životě zdejších obyvatel. Budete překvapeni množstvím nashromážděných předmětů, v galerii osobností poznáte, kolik zajímavých a slavných osobností pochází z tohoto kraje, a v závěru budete ohromeni unikátním modelem Chrámu sv. Víta ze stébel žitné slámy.

Památník Jakuba Jana Ryby

Kdo by neznal slavnou Českou mši vánoční, která proslavila hudebního skladatele a kantora Jakuba Jana Rybu, jehož jméno je nerozlučně spjato s Rožmitálem? Procházka expozicí v Podbrdském muzeu vás seznámí s jeho neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem. Zjistíte, že je autorem obrovského množství rozmanitých skladeb i literárních děl. Rybův život přibližují také filmové projekce a v expozici zní tóny Rybovy hudby.

Podbrdské muzeum. Zdroj: podbrdskemuzeum.cz
Podbrdské muzeum. Zdroj: podbrdskemuzeum.cz

Co se skrývá ve stodole?

Podbrdsko bylo chudým krajem, jehož obyvatelé museli pro své živobytí těžce pracovat. Součástí rozsáhlého Podbrdského muzejního komplexu je i tzv. stodola, ve které najdete interaktivní expozici a sbírku nářadí, strojů a dalších pomůcek, které nesměly chybět v žádné venkovské domácnosti.

Podbrdské muzeum
Podbrdské muzeum. Zdroj: podbrdskemuzeum.cz

Sbírka legendárních auťáků Aero

Aerovky jsou legendou naší automobilové historie. Dnes je již na silnicích nepotkáte, ale v Podbrdském muzeu jich uvidíte více než třicet, včetně tří karosérií od firmy Sodomka. Jedná se o největší soukromou sbírku v republice. Některé jsou zrekonstruované, jiné na svou obnovu teprve čekají.

Podbrdské muzeum pro celou rodinu

Muzeum je bezbariérové a interaktivní a je určeno pro všechny věkové kategorie. Pro děti jsou zde připraveny hrací koutky, omalovánky, pastelky i pověst o Třemšíně. Starší děti si mohou na magnetické tabuli vyzkoušet znalost starých řemesel. Podbrdské muzeum pořádá během roku kulturní akce a výstavy. Letos se můžete ještě těšit na Jarmark lidových řemesel a zahájení adventu nebo na aktuální výstavu s názvem „Karel Daniel Gangloff – Český Archimédés”.

Tip na fajn výlet: V Rožmitále pod Třemšínem můžete nahlédnout do tajů výroby cvočků ve cvokařském muzeu

Kde se Podbrdské muzeum nachází? 

Středočeský kraj, okres Příbram, Rožmitál pod Třemšínem

Kde najdete informace?

Turistické informační centrum města Příbram
Pražská 129
261 00 Příbram

tel.: +420 773 747 843
e-mail: info@pribram.eu
web: www.poznejpribram.cz

Kontakt na provozovatele

Podbrdské muzeum
Palackého 10, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem
tel.: +420 311 249 262
e-mail: pm@podbrdskemuzeum.cz
www.podbrdskemuzeum.cz

Otevírací doba Podbrdského muzea

říjen – 15. prosinec: úterý až neděle 9 – 12, 13 – 16 hodin
leden, únor: zavřeno
březen – květen: úterý až neděle 9 – 12, 13 – 16 hodin
červen – září: úterý až neděle 9 – 12, 13 – 17 hodin

Vstupné

celá expozice včetně Aero: základní 90 Kč, snížené 50 Kč, rodinné 180 Kč
hlavní expozice: základní 70 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 140 Kč
expozice Aero: základní 30 Kč, snížené 20 Kč, rodinné 60 Kč

Kde se najíst a ubytovat?

Hotel U bílého lva
Havlíčkova 178, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem
tel.: +420 318 665 703
e-mail: hotel@bilylev.cz
www.bilylev.cz

VÝLETY V OKOLÍ

Vyberte vzdálenost výletů v okolí: km

Nebyly nalezeny žádné výlety ve zvolené vzdálenosti.